Zabiegi chirurgiczne u psów każdorazowo budzą wiele emocji i są źródłem stresu zarówno u zwierząt, jak i ich właścicieli. Niezależnie bowiem od tego, czy jest to zabieg rutynowy, taki jak np. kastracja lub sterylizacja czy też operacja wynikająca z konieczności poprawienia zdrowia zwierzaka niosą one ze sobą ryzyko niepowodzenia i powikłań. Warto więc odpowiednio przygotować swojego pupila do zabiegu i przekazać weterynarzowi wszystkie niezbędne informacje na temat stanu zdrowia psa tak, aby ograniczyć ryzyko pojawienia się komplikacji do minimum i zaoszczędzić sobie niepotrzebnych nerwów.
Jesteś właścicielem zwierzaka, którego czeka operacja i chcesz jak najlepiej przygotować go do zabiegu? Jeśli tak, koniecznie przeczytaj poniższy tekst! Wyjaśnimy w nim jak przygotować psa do zabiegu chirurgicznego, jak wygląda operacja oraz jak opiekować się psem po zabiegu. Wspomnimy również co nieco na temat odzieży pooperacyjnej dla psów oraz przedstawimy poglądowy kosztorys zabiegów. Mamy nadzieję, że uda nam się rozwiać choć część Twoich wątpliwości. Przyjemnej lektury!
Jak przygotować psa do zabiegu chirurgicznego?
Twojego pupila czeka operacja, a Ty zastanawiasz się jak przygotować się do badania psa? Przede wszystkim postaraj się podejść do sprawy na spokojnie! Pamiętaj, że zabieg będzie wykonywany przez doświadczonych specjalistów mających na co dzień do czynienia z podobnymi przypadkami. Dlatego też zaufaj weterynarzowi, postępuj zgodnie z jego wskazówkami, a w razie wątpliwości nie bój się zapytać.
Niezależnie od charakteru operacji przed zabiegiem konieczne jest przeprowadzenie badań kontrolnych mających na celu sprawdzenie, czy u zwierzaka nie występuje nadwrażliwość na niektóre środki farmakologiczne. Niekiedy weterynarz zleca również wykonanie badań specjalistycznych, np. RTG lub EKG.
Regułą również jest, że przed zabiegiem chirurgicznym pies musi przejść 12-24 godzinną głodówkę, aby w trakcie operacji mieć pusty przewód pokarmowy. Należy jednak podawać mu wówczas wodę, aby nie doprowadzić do odwodnienia organizmu.
Wprowadzenie psa w stan narkozy
Większość zabiegów chirurgicznych u zwierząt przeprowadza się na znieczuleniu ogólnym, gdy zwierzę jest poddane narkozie. Aby jednak mogło do tego dość właściciel musi podpisać zgodę na operację.
Do przeciwwskazań uniemożliwiających przeprowadzenie zabiegu można zaliczyć okres rui u suk, biegunkę i wymioty, podwyższoną temperaturę ciała i apatię. W przypadku wystąpienia wyżej wymienionych objawów należy poinformować weterynarza o konieczności przesunięcia terminu zabiegu i poczekać, aż zwierzę wróci do formy.
W niektórych przypadkach zabiegi chirurgiczne u psów odbywają się na znieczuleniu miejscowym, jednak ma to miejsce rzadko.
Czytaj także: Psia depresja, jak ją rozpoznać i wyleczyć?
Jak wygląda zabieg chirurgiczny psa?
Do lecznicy należy przyprowadzić psa na smyczy lub w transporterze, przynieść dla niego koc do przykrycia, wyniki zleconych badań i książeczkę zdrowia psa. Po podaniu znieczulenia i wprowadzeniu zwierzaka w stan narkozy lekarz wygoli i odtłuści miejsce, które będzie poddane operacji oraz przykryje je serwetą operacyjną. Następie wykona nacięcie i przeprowadzi zabieg. Po skończonej operacji rana rozstanie zszyta i przepłukana specjalnym płynem odkażającym, który zapobiega rozwojowi infekcji i przyspiesza gojenie. Następnie rana zostanie zabezpieczona opatrunkiem chroniącym operowane miejsce przed wpływem czynników zewnętrznych, a pies zostanie wybudzony z narkozy.
Aby uniemożliwić zwierzakowi dostęp do rany, wylizywanie i wygryzanie szwów konieczne jest założenie mu specjalnego fartucha lub kołnierza pooperacyjnego dla psów i niezdejmowanie go przez cały czas aż do chwili zdjęcia szwów.
Jak opiekować się psem po zabiegu chirurgicznym?
Pies po operacji może być nieco ospały, osowiały i mieć problemy z ruchem. Należy pozwolić mu wówczas wypocząć w ciepłym legowisku i odzyskać siły.
Opiekując się zwierzakiem po operacji koniecznie trzeba kierować się wskazaniami lekarza przeprowadzającego operację i stosować się do jego zaleceń. Zgodnie z jego wytycznymi należy podawać psu leki, środki przeciwbólowe, kontrolować stan rany pooperacyjnej, itp. Zabrania się jednak podawania zwierzakowi leków na własną rękę, ponieważ mogłoby dojść do niebezpiecznych interakcji lub przedawkowania niektórych substancji leczniczych.
Przez pierwsze 12 godzin po wybudzeniu z narkozy nie zaleca się podawania zwierzakowi żadnego jedzenia, ponieważ może on wówczas mieć problem z przełykaniem i być skłonny do wymiotów. Po upłynięciu tego czasu najlepiej najpierw podać psu nieco wody i sprawdzić czy nie występują żadne negatywne objawy. Jeśli wszystko jest z psem w porządku można podać mu nieco mokrej karmy.
Ubranka dla psa po operacji
Jak już wspomniano powyżej pies po operacji jest zmuszony do noszenia kołnierza lub specjalnego ubranka pooperacyjnego, które uniemożliwiają mu dostanie się do rany. Pod żadnym pozorem nie należy zdejmować swojemu pupilowi owych akcesoriów przed terminem wskazanym przez weterynarza, gdyż mogłoby mieć to dla niego fatalne konsekwencje. Niemniej, jeśli Twój zwierzak jest przyzwyczajony do codziennego noszenia ubranek dla psów możesz założyć mu luźną bluzę lub sweter na kubraczek pooperacyjny, gdyż zwiększy to jego komfort i sprawi, że poczuje się bardziej swojsko. Upewnij się jednak, że ciuszek nie uciska rany i zapewnia psu pełen komfort ruchu.
Operacja psa – cena
Cena operacji psa jest uzależniona od zakresu przeprowadzanych czynności i placówki weterynaryjnej. Oto kilka orientacyjnych wartości za przeprowadzenie zabiegu i dodatkowe badania:
- sterylizacja psa/suki – 150-400 zł;
- kastracja psa/suki – 150-500 zł;
- leczenie skrętu żołądka – 500-2000 zł;
- dializa nerek – 600 zł;
- badanie rentgenowskie – 110 zł;
- kroplówki witaminowe – 50 zł;
- usunięcie kamienia nazębnego – 100 zł;
- badanie krwi – 120 zł;
- USG brzucha – 130 zł;
- badanie moczu – 170 zł.
Czytaj także: Choroby psów i ich objawy