Wielu uważa, że pies i kot to wrogowie. Znane jest wszystkim, chociażby powiedzenie „żyją jak pies z kotem”, stosowane jako określenie osób, które bardzo się nie lubią. Okazuje się jednak, że pies i kot mogą żyć w zgodzie w jednym domu. Wystarczy odpowiednio ich do siebie przyzwyczaić, by między dwoma różnymi gatunkami zwierząt nawiązała się nić porozumienia, a nawet przyjaźni. Co zrobić, aby pies dobrze żył z kotem? Podpowiadamy sprawdzone sposoby.

Pies i kot w jednym domu — co warto wiedzieć?

Pies i kot to dwa różne gatunki zwierząt. Z tego też względu mają różne potrzeby i wymagania. Różnią się nie tylko upodobaniami, ale też zachowaniem. Co więcej, każda z ras może być jeszcze inna. Nie oznacza to jednak, że pies z kotem nie mogą razem mieszkać w jednym domu. Jeśli właściciel psa lub kota, chciałby przygarnąć kota lub psa, powinien odpowiednio podejść do tematu. Pies i kot w domu wymagają odpowiedniego traktowania. Co więcej, ważne jest przygotowanie zwierzęcia będącego już członkiem rodziny na pojawienie się nowego towarzysza. Oczywiście starania te nie muszą być tak ogromne, by kot i pies razem spędzali cały dzień. Wystarczy zakończyć proces adaptacji na etapie, w którym obydwa gatunki zwierząt się tolerują.

Najłatwiej jest zaadaptować do nowej sytuacji młode zwierzęta. Pies i kot w początkowym etapie swojego życia nie mają jeszcze wykształconych instynktów – w tym wypadku uprzedzeń, stąd też łatwiej jest im wspólnie zbudować dobrą relację. Jak przekonać do siebie psy i koty? Podpowiadamy poniżej, na co zwrócić uwagę.

pluszowa bluza dla psa frutti cztery kolory na piesku
Pluszowa bluza dla psa i kota jest bardzo dobrym wyborem dla małych psów i kotów. Bluzy dostępne w wielu wariantach kolorystycznych.

Pies i kot w domu i ich pierwsze spotkanie

Przed zdecydowaniem się na powiększenie rodziny o psa lub kota, właściciel powinien pamiętać, że proces ich wspólnej adaptacji może nie być łatwy. Wręcz przeciwnie – pojawienie się tolerancji u psa i kota może wymagać czasu. Oczywiście zdarzają się sytuacje, że pies i kot w domu uwielbiają się od pierwszego wspólnego spotkania, jednak gdy sytuacja nie jest prosta, właściciele muszą również odpowiednio reagować. Decydując się na połączenie psa i kota ich właściciel musi pamiętać, by:

  • być cierpliwy,
  • nie zmuszać zwierząt do żadnego zachowania, sprzecznego z ich wolą,
  • zaakceptować sytuację i dać im czas na znalezienie wspólnego języka.

Ważne jest jednak zadbanie o zdrowie psa i kota.  Przed ich pierwszym spotkaniem należy upewnić się, że obydwa zwierzaki są zdrowe – psy i koty, tak samo jak ludzie, przenoszą między sobą różnego rodzaju choroby. Chcąc zyskać pewność, że nic im nie grozi, warto ich zaszczepić i odrobaczyć.

Czytaj także: Świąteczne ubranko na kota

Drapak dla kota żyrafa melman biały kot drapie szyję żyrafy
Drapak dla kota żyrafa jest potrzebny kotu do zaspokajania swojej potrzeby drapania. Kot może także się tam schować, gdy będzie potrzebował odpoczynku i spokoju.

Co zrobić, aby pies dobrze żył z kotem?

Część osób decyduje się również na niesienie pomocy bezdomnym psom i kotom. Osoby zajmujące się ułożeniem zwierząt zwracają uwagę, by w przypadku braku znajomości ich przeszłości, odczekać około 2-3 tygodnie przed ich pierwszym spotkaniem – pozwoli to nieco poznać uosobienie nowego towarzysza, ale też jego charakter.

Chcąc zadbać o to, by pies i kot razem dobrze żyli, warto odpowiednio postępować. W dużej mierze wspólna relacja pomiędzy psem a kotem jest uzależniona od właściciela. Wśród najważniejszych zasad, jakie warto stosować znajdują się:

  • czas – pies i kot potrzebują czasu do przyzwyczajenia się do nowej sytuacji. Zdecydowanie nie należy podchodzić do ich relacji na zasadzie „jakoś to będzie”. Owszem – zasada ta może się powieść, jednak częściej jedno i drugie zwierzę będzie narażone na niebezpieczeństwo. Pamiętajmy, że wystraszony kot często atakuje, a jego pazury są najlepszą formą obrony.
  • izolacja – zanim pies i kot się poznają, powinni przejść etap izolacji. To dobre rozwiązanie, które pozwala zadomowić się nowemu zwierzakowi i jednocześnie małymi krokami przyzwyczaić do obecności drugiego zwierzęcia. Psy i koty umieszczone w osobnych pomieszczeniach nie działają na siebie nerwowo. Właściciel, spędzając czas z jednym i drugim przenosi ich charakterystyczne zapachy – to pierwszy krok do oswojenia się z planowaną zmianą. Po kilku dniach można zamienić pomieszczenia psów – przebywając na terenie swojego poprzednika, oswajają się z nim.
  • bezpieczeństwo – bez względu na to, jak bardzo spokojnymi zwierzętami są różne gatunki psów i kotów, właściciel powinien zadbać o ich bezpieczeństwo. Podczas transportu powinny one przebywać w odpowiednich transporterach. Dodatkowo nie powinien zostawiać ich sam – może okazać się, że bez przyzwyczajenia się do siebie, dojdzie do niepoprawnych zachowań. Tak jak jedna jaskółka wiosny nie czyni, tak jedno spotkanie psa i kota nie powinno być okazją do połączenia ich na stałe.
  • obserwacja – wspólne poznawanie i akceptowanie psa i kota może trwać krótko bądź długo. Chcąc wiedzieć, czy ich relacja rozwija się w prawidłowym kierunku, warto dokładnie obserwować ich zachowania. Na czas izolacji i wspólnej adaptacji, warto zaplanować większą ilość wolnego czasu, tak by pośpiech nie utrudniał adaptacji,
  • nagroda — chcąc utrzymać dobre nawyki psa i kota warto nagradzać ich za dobre zachowanie. Najlepszą nagrodą na potwierdzenie dobrych zachowań są smaczki i oczywiście dobre słowo. Przeciwne zachowania – krzyki czy kary cielesne mogą doprowadzić do stresu i tym samym utrudnić nawiązanie relacji między psem a kotem.
Mata Chłodząca dla Kota Lub Psa
Okrągła mata chłodząca dla psa i kota to dobre rozwiązanie na lato. Maty tego typu pozwalają zwierzętom na chwilę wytchnienia od letnich upałów.

O czym jeszcze powinien pamiętać właściciel psa i kota?

Pomimo licznych starań właścicieli zdarzają się sytuacje, że relacje pomiędzy psem a kotem nie poprawiają się. Wręcz przeciwnie – z dnia na dzień stają się coraz trudniejsze. Ataki agresji czy silna nieufność potwierdzają, że izolacja zwierząt trwała zbyt krótko. W takiej sytuacji warto wykonać krok do tyłu i raz jeszcze przepracować etap pojawienia się kota i psa w domu. Właściciele pupili powinni jednak wiedzieć, że takich prób nie może być zbyt wiele. Jeśli kot i pies razem nie mogą się dogadać, warto zasięgnąć pomocy specjalistów.

W najtrudniejszych przypadkach, pomocne w budowaniu relacji pomiędzy psem a kotem jest wsparcie eksperta – behawiorysty lub szkoleniowca. Wielu właścicieli obawia się prosić obcą osobę o pomoc – nie powinien to być dla nich jednak żaden powód do wstydu. Im szybciej pies i kot zaakceptują swoją obecność, tym lepszą relację nawiążą w przyszłości. W przeciwnym razie może okazać się, że ich wzajemne kontakty doprowadzą do niebezpiecznych sytuacji. Należy pamiętać, że pomiędzy psem a kotem mogą występować duże różnice w wielkości i wadze.

Czy każdy kot i pies zbudują wspólną pozytywną relację?

W wielu przypadkach udaje się zbudować dobrą relację pomiędzy psem i kotem w domu. Niestety zdarzają się sytuacje, w których żadne ze wspomnianych zwierząt nie może zaakceptować obecności drugiego. Jedynym rozwiązaniem jest wówczas ich izolowanie i niedopuszczanie do przebywania w tym samym czasie, w tym samym miejscu.

Ważną rolę w relacji psa i kota odgrywają właściciele. Muszą pamiętać, że pomimo iż są to zwierzęta należące do różnych gatunków, to należy traktować je jednakowo. Psy i koty potrzebują nie tylko wsparcia w nauczeniu się odpowiedniego zachowania, ale też potrzebują czuć miłość domowników. Zaspokojenie potrzeb emocjonalnych psa i kota w domu jest kluczowe. W momencie pojawienia się nowego towarzysza nie należy zaniedbywać dotychczasowego – wówczas poczuje się on odrzucony, a to sprawi, że prawdopodobieństwo wystąpienia agresywnych zachowań będzie większe.

Czytaj także: Ciuszki dla psów

Dodaj komentarz