Zapewnienie psu właściwej diety jest kluczem do zadbania o jego zdrowie i prawidłową kondycję ciała. Planując posiłki dla swojego pupila, warto wiedzieć, że psy lubią jeść na zapas. Wynika to z historii ich przodków – dziko żyjące psy często cierpieli z powodu głodu, stąd też, gdy udało im się coś upolować, często jedli ponad możliwości. Dbając o prawidłowe żywienie psa, warto poznać kilka podstawowych zasad, by nie doprowadzić do ich niedożywienia bądź też nadwagi. Jak karmić psa? Wyjaśniamy niżej.
Jakich zasad przestrzegać przy żywieniu psa?
Żywienie psa może odbywać się na wiele sposobów. Warto jednak pamiętać, by opierało się na pełnoporcjowych, gotowych karmach, przygotowanych z myślą o ich potrzebach. Właściciele psów mogą wybrać zarówno suchą, jak i mokrą karmę – karmienie psa z ich pomocą jest niezwykle proste. Wybierając odpowiedni pokarm dla psa, warto jednak zwrócić uwagę na kilka czynników. Powinien on być bowiem:
- dopasowany do wieku i stanu zdrowia psa, ale też prowadzonego trybu życia,
- bogaty w składniki odżywcze,
- zbilansowany pod względem proporcji składników odżywczych, ale też kalorii,
- smaczny dla psa,
- wygodny do zjedzenia,
- łatwostrawny – pokarm nie może przyczyniać się do powstawania zaparć i innych problemów przewodu pokarmowego,
- bezpieczny – nie może zawierać szkodliwych składników i substancji.
Kluczowe jest również dopasowanie żywienia psa do chorób, z jakimi boryka się zwierzę. Jeśli zastanawiasz się czym karmić psa, to poniżej znajdziesz odpowiedzi na wszystkie pytania. Pamiętaj jednak, by wybierając odpowiedni produkt od karmienia psa dokładnie zapoznać się z opisem składników, ale też ocenić ich jakość.
Czym karmić psa — czyli, jaką karmę wybrać?
Dieta psa może być właściwie skomponowana przy wykorzystaniu dwóch rodzajów karm. Popularne w żywieniu psów są zarówno karmy suche, jak i mokre. Co ważne – obydwa rodzaje tego gotowego pożywienia dla psa są właściwe i pozwalają osiągnąć zamierzony cel, tj. zadbać o zdrowie i kondycję pupila. Chcąc jednak maksymalnie zwiększyć korzyści z żywienia, warto postawić na mieszaną dietę psa, tj. podawać mu karmę suchą oraz mokrą.
Sucha karma wykorzystywana w żywieniu psa ma wiele zalet. Zaliczyć do nich można:
- wsparcie w utrzymaniu zdrowia jamy ustnej – kostki jedzenia doskonale usuwają osad nazębny,
- bogatą zawartość kalorii – szacuje się, że sucha karma dostarcza zwierzęciu 4 razy więcej energii niż karma morka,
- wydajność,
- łatwe przechowywanie w każdych warunkach – nie musi być przechowywana po otwarciu w lodówce,
- doskonała podczas podróżowania,
- można ją wykorzystywać również jako nagrodę wręczaną pupilowi za posłuszeństwo.
Warto jednak uzupełniać dietę psa o karmę mokrą. Wśród jej głównych zalet znajdują się:
- smak – jej skład przypomina zwierzętom naturalne zdobycze mięsożerców, a wszystko za sprawą intensywnego smaku i aromatu,
- bogata w wodę – zawiera około 80% wody, a to sprawia, że stanowi również dobre źródło uzupełnienia płynów,
- mniej bogata pod względem energetycznym – zawiera 4 razy mniej kalorii niż karma sucha, stąd też pozwala utrzymać prawidłową wagę psa, przy jednoczesnym zaspokojeniu apetytu, stąd też doskonale sprawdza się u psów z nadwagą.
Jakie składniki odżywcze powinien zawierać pokarm dla psa?
Znalezienie dobrej jakości karmy dla psa nie jest łatwym zadaniem. Wybierając jednak odpowiedni produkt pozwalający zapewnić zbilansowaną dietę psa, warto dokładnie sprawdzać składniki i inne dodatki. Dobrej jakości pokarm dla psa wyróżnia się:
- wysoką zawartością mięsa – im więcej, tym lepiej. Mięso powinno znajdować się najwyżej na liście składników karmy. Co więcej, warto sprawdzić, czy w karmie dla psa znajduje się mięso świeże, czy też mączka mięsna. Tych drugich należy unikać,
- obecnością dobrych olejów – pokarm dla psa powinien mu również dostarczać olejów roślinnych i rybich, jako źródła wielonienasyconych kwasów omega-3 i omega-6. Ich obecność wspiera rozwój układu nerwowego zwierzęcia, ale też pozytywnie wpływa na ich wzrost,
- dużą zawartością warzyw i owoców – artykuły te zawierają nie tylko ogrom witamin, ale też przeciwutleniaczy i enzymów trawiennych,
- wzbogaceniem o prebiotyki – FOS i MOS skutecznie chronią układ pokarmowy przed niekorzystnym działaniem bakterii, ale też pozytywnie wpływają na jakość trawienia pokarmu.
Jaką karmę wybrać dla szczeniaka, a jaką dla dorosłego psa?
Wybierając pokarm dla psa, warto dopasować jego skład i jakość do poszczególnych potrzeb zwierząt. Należy pamiętać, że te zmieniają się wraz z wiekiem. Szczenięta z uwagi na szybki wzrost i konieczność uzupełnienia wszystkich witamin i minerałów, mają specjalne potrzeby. Jeśli jako właściciel zastanawiasz się, jaką karmę wybrać dla szczeniaka i kiedy zacząć stosować karmę dla dorosłego psa, to odpowiedzi znajdziesz poniżej.
Czytaj także: Karma dla psa sterylizowanego
Karmienie szczeniaka
Karma dla psa szczeniaka musi być dopasowana do jego wieku. Wynika to z faktu, iż młode psy mają większe zapotrzebowanie energetyczne niż psy starsze. Średnio dostarcza ona około 400 kalorii więcej, ale też zawiera większą ilość białka, bo około 30%. Dodatkowo w jej składzie powinien znaleźć się:
- kwas linolowy,
- DHA,
- arginina,
- wapń,
- fosfor.
Odpowiadając jeszcze na pytanie jaka karma dla szczeniaka, warto wyjaśnić, że czas podawania karmy dla najmłodszych psów, jest uzależniony również od ich wagi. Rasy małe i średnie, nieprzekraczające 22,5 kg mogą spożywać pokarm dla psa szczeniaka do roku. W przypadku większych gatunków, o wadze ponad 23 kg specjaliści zalecają podawanie tego typu żywienia dla psa nawet do dwóch lat. W przypadku wątpliwości bądź pytań o prawidłowe skomponowanie diety psa warto zawsze skonsultować się z lekarzem weterynarii, który podpowie najlepsze rozwiązanie.
Karmienie psa seniora
Nieco inaczej powinna wyglądać dieta psa seniora. Żywienie psa starszego wymaga stosowania lekkostrawnej, ale wysokiej jakości. Tak skomponowana pozwala dostarczyć niezbędnej energii i witamin, a jednocześnie odciążyć układ pokarmowy. Wiele osób pyta również, od kiedy karma dla dorosłego psa? Moment wdrożenia diety psa seniora jest uzależniony od rasy. W przypadku małych psów jest to wiek około 8 lat, a w przypadku ras olbrzymich – koło 6 lat.
Karma dla psa seniora powinna być dostosowana do jego potrzeb, ale też działać prewencyjnie na choroby wieku podeszłego. Dobrze, jeśli w jej składzie znajdują się:
- obniżona ilość białka – do max. 21%, gdyż zbyt duża zawartość zbyt mocno obciąża nerki,
- fosfor o obniżonej zawartości, gdyż również negatywnie wpływa na pracę nerek,
- wielonienasycone kwasy omega-6 – składnik cenny dla psów borykających się z problemami skórnymi i sierści,
- waliny, leucyny lub izoleucyny – substancje pomocne przy występowaniu spadku masy mięśniowej i osłabienia napięcia mięśniowego,
- probiotyki i prebiotyki,
- DHA – działają przeciwzapalnie, ale też pozytywnie wpływają na układ nerwowy.
Jak często karmić psa?
Kluczowe jest nie tylko stosowanie odpowiedniej karmy dla psa, ale też zadbanie o spożywanie jej właściwej ilości. Po odsadzeniu szczeniąt od mleka matki żywienie psów schodzi na obowiązki właściciela. Aby jednak właściwie się rozwijały, konieczne jest odpowiednio częste karmienie. Liczba podawanych pokarmów dla psa powinna być zgodna z poniższym:
- do 8 tygodnia życia – 4-5 razy dziennie,
- do 6 miesiąca życia – 3-4 razy dziennie,
- po 6. miesiącu życia – 2-4 razy dziennie,
- od 7. miesiąca życia – 2-3 razy dziennie.
Wskazane częstotliwości żywienia psa dotyczą szczeniąt. Karmienie psa dorosłego powinno odbywać się nie częściej niż 2-3 razy dziennie.
Czytaj także: Specyfika karmienia zwierząt domowych