Choroba psa, zwłaszcza taka, która wymaga zabiegu chirurgicznego, jest stresującym okresem zarówno dla czworonoga, jak i dla jego właściciela. Operacja, nawet przeprowadzona w 100% pomyślnie jest sporym obciążeniem dla organizmu zwierzaka, przez co wymaga on w tym okresie dużo odpoczynku, pielęgnacji i specjalnej troski. Odpowiednio długa rekonwalescencja w atmosferze troskliwości i miłości sprawią, że pies szybko odzyska siły i wróci do formy sprzed zabiegu.
Szukasz informacji dotyczących opieki nad psem po operacji? Dobrze trafiłeś! W niniejszym artykule wyjaśnimy Ci jak zajmować się psem tuż po zabiegu, czym go karmić oraz jak go ubierać. Wspomnimy również co nieco na temat tego jak przetransportować czworonoga z kliniki i jak stworzyć mu przyjazne, bezpieczne schronienie w domu. Mamy nadzieję, że lektura artykułu będzie dla Ciebie pomocna i rozwiąże kilka Twoich problemów!
Zachowanie psa po narkozie
Okres przygotowania psa do operacji i późniejsza rekonwalescencja wymagają od właściciela sporo uwagi, troskliwości i zrozumienia. Z reguły przez zabiegiem weterynarz informuje jak postępować z czworonogiem, by odpowiednio przygotować go do operacji, czym i jak często go karmić oraz jakich aktywności unikać. Nierzadko zaleca się stosowanie głodówek na 12 godzin przed planowanym zabiegiem, jednak nie jest to regułą. Jeśli weterynarz Twojego psa nie poinformuje Cię jak przygotować go do zabiegu koniecznie go o to zapytaj!
Czytaj także: Jak zadbać o psa po narkozie?
Pies po zabiegu jeszcze przez kilka godzin pozostaje pod ścisłą obserwacją lekarzy. To oni wzbudzają go z narkozy i sprawdzają czy nie ma ewentualnych powikłań. Dopiero gdy psiak jest w pełni wybudzony weterynarz poinformuje Cię o możliwości zabrania go do domu. Pamiętaj jednak, że choć Twój pies odzyskał w pełni świadomość, środki znieczulające nadal mogą działań, przez co może mieć on problemy z przełykaniem. By uniknąć zakrztuszenia zaleca się wstrzymanie z podawaniem psu pokarmu do następnego dnia po wybudzeniu.
Jak przetransportować psa do domu?
Zachowanie psa po narkozie może odbiegać od jego naturalnego sposobu bycia. Może być on nieco senny, a przy tym drażliwie reagować na bodźce zewnętrzne. Co więcej, w związku z tym, że jego ośrodek termoregulacji został zaburzony Twój pies może czuć nieprzyjemny chłód. Dlatego też małe psy po zabiegu zaleca się przewozić do domu w specjalnych transporterach pod kocem, a dla większych przygotować w aucie przytulne legowisko.
Pies po zabiegu – pierwsze chwile w domu
Pies po operacji często jest zmuszony do noszenia specjalnych fartuszków pooperacyjnych lub kołnierza, dzięki którym nie ma możliwości rozgryzienia opatrunków i zniszczenia szwów. Akcesoria te w dużym stopniu przyspieszają proces gojenia się ran, dlatego nie powinno się ich zdejmować ani w żaden sposób poprawiać i dociskać.
Zwierzę po operacji może czuć się nieco osłabione i nieskore do zabawy. Najlepiej wówczas przygotować mu wygodne i ciepłe posłanie i pozwolić w spokoju odpocząć, a wspólne spacery i igraszki zostawić na później.
Opieka nad psem po operacji – co warto wiedzieć?
Zwierzęta po zabiegu chirurgicznym, np. psy po operacji łapy, wymagają specjalnego traktowania i przestrzegania kilku ważnych zasad, m.in.:
- Należy ściśle przestrzegać zaleceń weterynarza i nie łamać ustalonych przez niego nakazów i zakazów. Biorąc pod uwagę fakt, że weterynarze są specjalistami, lepiej przestrzegać ich rad, niż kierować się wskazówkami przyjaciół lub szukać informacji na forach internetowych. Nawet jeśli już kiedyś miałeś do czynienia z psem po operacji i wydaje Ci się, że wiesz jak się zachować, zapytaj weterynarza o szczegóły. Każdy zwierzak jest inny, jak również każda przypadłość jest inna, warto więc dobrze zrozumieć sprawę i zrobić wszystko co konieczne, by zwierzak szybko wrócił do dawnej formy.
- Psom po zabiegu nie należy podawać żadnych leków na własną rękę. Jeśli podejrzewasz, że Twój zwierzak nie czuje się najlepiej skontaktuj się z weterynarzem i zapytaj co zrobić w takiej sytuacji.
- Czasami pies po operacji musi nosić specjalny kołnierz zabezpieczający przed gryzieniem opatrunków i lizaniem ran. Jeśli Twój pupil również musi go nosić sprawdź czy nie stwarza mu on problemów z jedzeniem i piciem. Niekiedy konieczne może okazać się ustawienie miski na podwyższeniu lub zastosowanie mniejszych miseczek.
Pies po narkozie – jedzenie
Zaleca się, aby pies po narkozie odbył 12 godzinny post. Nie należy mu wówczas podawać jedzenia ani picia, ponieważ może mieć on problemy z połykaniem i się zwyczajnie zakrztusić. Co więcej, pokarm może wówczas wywołać wymioty, które nie są dobre dla Twojego pupila.
Na drugi dzień po zabiegu można podać zwierzakowi coś do jedzenia, jednak zaleca się rezygnację z suchej karmy na rzecz mokrej. Rozwiązanie to nie tylko sprawi, że Twój pupil zje posiłek ze smakiem, lecz także skutecznie nawodni psi organizm. Warto również wiedzieć, że mokra karma to doskonały sposób na zmuszenie pieska do przyjęcia leków w postaci kropli lub tabletek.
Czytaj także: W jakich przypadkach używać kołnierza dla psa?
Jakie ciuszki dla psa po operacji?
Pies po operacji z reguły jest wyposażony w odpowiedni kubraczek, jednakże gdy z rany wydobywa się płyn warto wymienić go na nowy. Rozwiązanie to pozwoli utrzymać gojące się miejsce w czystości aż do momentu wyjęcia szwów. Warto wówczas zainwestować w bawełniane bluzy zapinane na plecach, które nie ograniczą komfortu ruchu zwierzaka.