Psi węch od lat jest fascynującym tematem dla wielu naukowców. Niektórzy z nich twierdzą, że jest nawet 100 tysięcy razy czulszy niż ludzki. Pies rozpoznaje 600 000 zapachów, które dla człowieka mogą być w ogóle nie wyczuwalne a co ciekawsze potrafi je również przez długi czas zapamiętać i kojarzyć z danymi sytuacjami, osobami czy przedmiotami. Zmysł węchu jest dla psa jest narzędziem do poznawania i odbierania świata.
Jak oszukać psi węch?
Bardzo czuły psi węch jest niezbędny w wielu dziedzinach. Dzięki temu psy mogą pomagać człowiekowi na wielu płaszczyznach. Mogą pracować w sekcjach ratowniczych, jako myśliwi, w służbach mundurowych-policji, straży granicznej i w wojsku a co ciekawe również w medycynie. Choć jeszcze trwają nad tym badania, to twierdzi się, że psy są nawet w stanie wykryć nowotwory. Wszystko dzięki temu, że ich zmysł węchu jest bardzo rozwinięty, co pozwala im wyczuć zapachy, które są niewyczuwalne dla człowieka. Szukają sposobów jak oszukać psi węch znajdziemy z pewnością wiele rad na forach, niemniej jednak nie jesteśmy w stanie zrobić tego w 100 procentach. Można jedynie zmylić psa, ale tylko na krótką chwilę.
O ile lepszy jest psi węch od ludzkiego?
Już sam sposób wąchania u psa wiele się różni od tego u ludzi. Człowiek wącha poprzez wciąganie powietrza do środka i wypuszczanie go tą samą dziurą, przez co zmniejszony jest przepływ informacji o zapachu. Człowiek również szybko przyzwyczaja się do woni, jaką się otacza przez dłuższy czas. Pies natomiast rozpoznaje zapachy cały czas na nowo. Ponadto sam proces wąchania u zwierzęcia polega na napięciu mięśni nozdrzy, które powoduje przepływ powietrza, wpuszczając zapachy do środka i jednocześnie wypuszczając te, które znajdują się w środku przez boczne dziurki (lub wpuszczając je głębiej). Liczba jego komórek węchowych jest 40 krotnie większa niż u człowieka, co sprawia, że psi węch może być nawet 100 tysięcy razy czulszy od naszego. Warto także zaznaczyć, że psi nabłonek węchowy jest pofałdowany a jego powierzchnia jest kilkadziesiąt razy większa od ludzkiego.
Czy różne psy mają różny węch?
W zależności od rasy psa mogą występować różnice w ilości komórek węchowych. Dla przykładu, jamnik będzie ich miał ok. 125 mln zaś owczarek niemiecki nawet 225 mln. Wszystko zależy od wielkości kufy, czyli psiego nosa. Im większy, tym więcej komórek węchowych, które mogą rozpoznać więcej zapachów.
Jak dbać o psi nos?
Nos dla każdego psa jest narzędziem do poznawania i odbierania otaczającego go świata. Powinien być chłodny i wilgotny, by mógł zapewnić właściwą pracę receptorów węchowych. Wilgoć pomaga także przeciwdziałać złuszczaniu się skóry i zapobiega bolesnym uszkodzeniom nosa. Dlatego tak bardzo ważne jest dbanie o psi nos, który suchy i ciepły może być nie zawsze ale często oznaką poważniejszej choroby.
Czytaj także: Kiedy pies może się przeziębić?
Jak nawilżyć nos psa?
Aby zachować poprawny stan wilgoci nosa u psa musimy zwrócić przede wszystkim uwagę na otoczenie i miejsce w jakim przebywa. Powinniśmy unikać przebywania z psem na zewnątrz podczas upałów, dłuższego przebywania w pomieszczeniach klimatyzowanych a przy tym zadbać także o odpowiednie nawodnienie zwierzęcia. Pomocne w walce z suchym nosem u psa będą także z całą pewnością preparaty przeznaczone dla zwierząt, np. balsam lub maść do nosa dla psa, które znajdziemy praktycznie w każdym gabinecie weterynaryjnym lub w sklepie z artykułami dla zwierząt.
Pobudzanie psiego węchu
Zmysł węchu u psa odpowiada między innymi za spełnianie jego naturalnych potrzeb takich jak tropienie i zdobywanie pożywienia. Dlatego tak bardzo ważny jest jego prawidłowy rozwój. Istnieje kilka sposobów na pobudzenie tego zmysłu, głównie poprzez treningi i zabawy węchowe dla psa. Będą one także fajną i ciekawą formą zajęcia dla czworonoga, które jednocześnie wpływać będzie również na intelektualny i sprawnościowy rozwój zwierzęcia. Idealnym przykładem będzie chowanie przysmaków dla psa np. w papier lub gazetę a także chowanie dziennych porcji jedzenia w różnych zakątkach domu, co świetnie sprawdzi się, kiedy pies zostaje sam w domu. Ciekawe będą także maty węchowe lub zabawki, których środek uzupełnia się karmą lub przysmakiem. Będą one nie tylko pobudzać węch psa, ale także stymulować procesy sprawnościowe czworonoga. Tak więc zabawy węchowe pozytywnie wpływają ogólnie na pracę mózgu naszego pupila, przez co uczą go skupienia i koncentracji.
Czytaj także: Psy myśliwskie – czy można pokonać naturę?