Mały włochaty pupil biegający po domu lub mieszkaniu to nadzwyczaj słodki widok. Wielu z nas marzy o takim czworonogim przyjacielu i kiedy decydujemy się na adopcję lub zakup szczeniaka, musimy być świadomi nie tylko tego, z jakim ogromem obowiązków to się wiąże ale także i z tym, jakie mogą być koszty utrzymania psa. Na całokształt składa się nie tylko jedzenia, ale także wszelkiego rodzaju akcesoria dla psa, wizyty w gabinecie weterynaryjnym, zabiegi, szczepienia etc.

 

Ceny psów – ile kosztuje szczeniak?

 

Choć w schroniskach dla psów czeka wiele słodkich istot na adopcję, wiele osób decyduje się jednak na kupno rasowych psów. Z jakimi zatem cenami możemy się spotkać, jeżeli zdecydujemy się na rasowego pieska, czyli takiego, który posiada metrykę? Oczywiście wszystko zależy od jego rasy. Polacy pokochali bardzo psy mniejszych ras, ale znajdą się i tacy, którzy wolą z całą pewnością te duże. Oto kilka najpopularniejszych ras w Polsce i ich ceny, które zależą m.in. od renomy hodowli, wieku szczenięcia i przeznaczenia:

Maltańczyk od 1000 do 4000 zł, Mops od 2500 do 5000 zł, Shih tzu od 1500 do 300 zł, Buldog francuski od 3000 do 4500 zł, Amstaff od 3000 do 5000 zł, Owczarek niemiecki (odmiana krótkowłosa) od 2000 do 3500 zł, Golden retriever od 3000 do 4000 zł, Beagle od 1700 do 2500 zł, Border collie od 1500 do 3500 oraz szpic miniaturowy od 4000 do 8000 zł.

 

Ile kosztują wizyty u weterynarza?

 

Wizyty u weterynarza to nieodłączny element opieki nad psem. Oby tych nieplanowanych było jak najmniej lub w ogóle, ale musimy pamiętać o tych kontrolnych. Obowiązkiem każdego właściciela szczepienie psa przeciw wściekliźnie, które regularnie co roku należy powtarzać. Jego koszt, w zależności od gabinetu weterynaryjnego może się wahać między 30 a 50 zł. Cena za szczepienia nieobowiązkowe wynosi ok. 50 zł. Weterynarzu musimy także odwiedzić, kiedy przychodzi pora na odrobaczanie, którego koszt mieści się w granicach w granicach 20-30 zł. Jeżeli planujemy zabieg sterylizacji lub kastracji zwierzęcia będzie się to także wiązać z dodatkowym wydatkiem. W zależności od wielkości i wagi psa oraz kliniki weterynaryjnej przedział cenowy będzie się znajdował między 170 a nawet 500 zł.

 

Akcesoria spacerowe i legowiska

 

Jeżeli staniemy się opiekunami psa spacer stanie się naszą nieodłączną częścią dnia. O ile zamknięte ogrodzenie wokół domu pozwoli pupilowi na beztroskie i frywolne hasanie po trawie, to spacer z czworonogiem po mieście, parku lub w innym miejscu publicznym obowiązuje nas do prowadzenia psa na smyczy. Aby wybrać się na taką przechadzkę musimy także zadbać o odpowiednie akcesoria spacerowe. W zależności od tego w jakim celu wychodzimy z psem i na co chcemy mu pozwolić, dobieramy odpowiednią smycz, obrożę lub szelki. W każdym sklepie z artykułami dla psa znajdziemy różnego rodzaju smycze-do tresury, dla ciekawskich czworonogów lub te dla aktywnych, czyli takie, które będą praktyczne podczas jazdy na rowerze lub joggingu z czworonogiem. Akcesoria spacerowe powinny nam służyć przez długi czas, więc warto zainwestować w artykuły wysokogatunkowe, które będą także bezpieczne dla psów. A po udanej zabawie i długim spacerze przychodzi czas na odpoczynek. Warto przygotować pupilowi kącik dla niego, gdzie będzie mógł się spokojnie i wygodnie wylegiwać. Idealnie się sprawdzą maty i legowiska dla psa, na których nasz przyjaciel będzie smacznie spać.

Warto zainwestować w akcesoria, takie jak wygodne legowisko.

Czytaj także: Jakie dodatki dla psa do spania?

Ile kosztuje jedzenia dla psa

 

Dobra karma to podstawa. Jeżeli sami zdrowo się odżywiamy to powinniśmy także zadbać o pożywne rzeczy dla naszego pupila. W zależności od rasy psa, jego wieku i wagi musimy dobrać odpowiednią dla niego karmę. Niestety jeżeli chodzi o te wysokogatunkowe, musimy liczyć się z większymi kosztami, które mogą sięgać nawet 150-200 zł miesięcznie. Do tego nie możemy zapomnieć o przysmakach dla psa, które świetnie się sprawdzają jako nagroda za wykonywanie poleceń podczas nauki nowych sztuczek a także jako pomoc w utrzymaniu prawidłowej higieny jamy ustnej. Dostępne są różnego rodzaju naturalne gryzaki, które są bogate w minerały i dbają o stan uzębienia. Będzie to dodatkowy koszt w wysokości ok. kilkudziesięciu złotych miesięcznie.

 

Ubezpieczenie, chipy, ubranka i inne wydatki

 

Utrzymanie psa to nie tylko jego żywienie czy opieka medyczna. W koszt wydatków wlicza się także podstawowe elementy psiej wyprawki takie jak np. ubranka. W każdej psiej garderobie powinno znaleźć się kilka ubranek, które z całą pewnością będą niezbędne dla naszego czworonoga. Będą to przede wszystkim t-shirty, sweterki lub bluzy dla psa, a w okresie jesienno-zimowych kurtki czy płaszczyki. Kompletując wyprawkę dla psa, w tym także akcesoria do pielęgnacji, musimy liczyć się z wydatkiem ok. 200 zł lub więcej w zależności od jakości produktów i cen producenta.

Posiadając psa warto zainwestować w koszulki czy bluzy. Ochronią one psa przed nadmiernym słońcem lub ogrzeją zimą.

Wiele osób decyduje się także na chipowanie psa. Nie jest ono obowiązkiem, ale jeżeli planujemy wyrobić psu paszport, będzie to jeden z wymogów. Chip umożliwia nam przyporządkowanie psa do danego właściciela. Koszt zabiegu to ok 100 zł.

 

Nowością na rynku będą także ubezpieczenia psa. Będą bardzo pomocne, jeśli np. pies wyrządzi komuś krzywdę lub wyrządzi szkodę. Wtedy straty lub odszkodowanie pokrywa ubezpieczalnia. W zależności z jakiej oferty i jakiej firmy ubezpieczającej skorzystamy, ceny z pewnością będą się różnić. Aby wybrać korzystną dla siebie ofertę, najlepiej skontaktować się z zakładem ubezpieczeń.

 

Dlaczego warto-co pies daje w zamian

 

Utrzymanie psa wiąże się naprawdę z niemałymi wydatkami. Dobra karma, wizyty weterynaryjne, akcesoria dla psa oraz cała wyprawka dla niego to spory wydatek. Ale piękne chwile i zabawy z naszym pupilem rekompensują go w stu procentach. Pies to bardzo inteligentne zwierzę, które wiele rozumie i często bywa dla nas oparciem, kiedy jest nam smutno i jesteśmy samotni. W końcu jest najlepszym przyjacielem człowieka 🙂 

Czytaj także: Profilaktyczna kontrola zdrowia psa – czy o niej pamiętasz?

 

Dodaj komentarz