Spacery z czworonogiem to wielka przyjemność. Do wyboru mamy wiele akcesoriów, które mogą nam się przydać. Oprócz wielu rodzajów smyczy musimy zastanowić się również nad wyborem odpowiedniej obroży czy szelek dla naszego pupila. Decyzja powinna być uzależniona przede wszystkim od rasy naszego psiaka oraz jego wielkości. Regulowane szelki to sprawdzony wybór, ponieważ dostosują się one do naszego pupila.

Najlepsze regulowane szelki dla psa – jakie?

Szelki regulowane z plecakiem
Szelki regulowane z plecakiem to dobry wybór na spacer. W plecaczek możemy zapakować przysmaki naszego pupila, które dostanie on podczas zabawy w parku.

Od wielu lat pomiędzy psiarzami toczy się spór obroża czy szelki? Według najnowszych badań odpowiedź jest jedna: szelki. Jedną z ich głównych zalet jest to, że są zaprojektowane tak aby pies nie zrobił sobie w nich krzywdy. Ciągłe pociąganie za smycz przyczepioną do obroży może w łatwy sposób generować urazy u naszego czworonożnego przyjaciela. Dlatego właśnie gdy decydujemy obroża czy szelki dla shih tzu, maltańczyka czy buldoga francuskiego, wybór powinien być jasny. Szelki powinny być stosowane bezwzględnie u ras małych (maltańczyki, yorki, chihuahua) oraz u psów z płaskim pyskiem. Decydując się na takie akcesoria powinniśmy zwrócić uwagę jakie szelki dla shih tzu, buldożka czy mopsa wybrać. Na rynku mamy ogromną dostępność tych akcesoriów. Czasem powinniśmy zaopatrzyć się w kilka różnych ich rodzajów w zależności od przeznaczenia. Na uwagę zasługuje również fakt, że szelki to jedyny dozwolony “łącznik” pomiędzy psem a samochodem. Pamiętajmy, że psiak przewożony w aucie musi być odpowiednio przypięty aby podróż była dla wszystkich bezpieczna. Niestety przy ogromnej ilości dostępnego asortymentu wybierając szelki dla psa shih tzu musimy odrzucić te, które są źle skonstruowane. W przeciwnym razie możemy wybrać produkt, który przyniesie więcej szkody niż pożytku.

Typy szelek dla psów

Tak jak nie ma idealnych butów dla wszystkich, tak nie ma najlepszego modelu obroży czy szelek dla shih tzu. Osprzęt ten powinien być wykonany z trwałego ale zarazem elastycznego materiału. W żadnym wypadku nie powinny krępować ruchów naszego pupila. Musimy wybrać model dostosowany zarówno do gabarytów psiaka jak i do aktywności w trakcie której będzie je nosił. Prawie wszystkie modele szelek dla shih tzu są regulowane. Najpopularniejszy podział to:

  • spacerowe (guard i walk-in);
  • sportowe;
  • samochodowe;
  • dla szczeniąt;
  • treningowe.

Szelki spacerowe to najczęściej spotykany model. Są przeznaczone do codziennych spacerów. Mogą być wykonane z różnych materiałów i w wielu kolorach. Zanim kupimy szelki powinniśmy naszego psa dokładnie zmierzyć. Wtedy będziemy wiedzieć jaki rozmiar szelek dla shih tzu, boksera czy maltańczyka będzie odpowiedni. Szelki sportowe przeznaczone są przede wszystkim dla czworonogów, które towarzyszą swoim opiekunom w trakcie przeróżnej aktywności fizycznej. Szelki samochodowe przypominają modele spacerowe ale posiadają dodatkową piankę na klatce piersiowej, która ma amortyzować szarpnięcia pojazdu. Dla szczeniaków możemy wybrać modyfikację guardów, których przednia część przylegająca do klatki piersiowej malucha wykonana jest z miękkiego materiału. Pamiętajmy aby modele dla szczeniaków, były tak jak szelki dla shih tzu, regulowane. Szelki treningowe ze względu na inne miejsce przypięcia smyczy, sprawdzają się u psów doskonalących umiejętność chodzenia przy nodze czy na luźnej smyczy.

Jak dopasować rozmiar szelek?

Bezuciskowe szelki dla psa PEPCIA ze smyczą różowe
Bezuciskowe szelki dla psa to doskonały wybór spacerowy. Szelki są wygodne, przez co nasz pupil będzie zrelaksowany – a to pierwszy krok do spokojnego spaceru.

Bez względu jaki model chcemy wybrać, musimy odpowiednio dobrać rozmiar. Najlepiej abyśmy zmierzyli obwód szyi psiaka i obwód klatki piersiowej bezpośrednio za łapami. Dodatkowo zobaczmy odległość pomiędzy tymi dwoma miejscami zarówno na grzbiecie jak i klatce piersiowej. Jest to niezbędne niezależnie czy wybieramy smycz czy szelki dla shih tzu, owczarka niemieckiego czy kundelka. Po porównaniu naszych pomiarów z tymi, które podaje producent łatwiej będzie dokonać odpowiedniego zakupu.. Pamiętajmy, że dobrze dobrane szelki dla psa shih tzu czy innego czworonoga oznaczają przede wszystkim wygodę. Dobrze dopasowany sprzęt jest bardzo ważny szczególnie u psów bardziej żywiołowych czy tych, którym spokojne chodzenie przy nodze nie jest jeszcze po myśli. Jako właściciel możemy być spokojni, że wyrywający się i szarpiący za smyczy pies nie zrobi sobie krzywdy.

Jaki rozmiar szelek dla shih tzu?

Dobranie odpowiednich akcesoriów dla piesków tzw. małych ras jest bardzo istotne. Zwierzaki te ze względu na swoje niewielkie gabaryty mają dość delikatną budowę. Patrząc na wagę shih tzu zazwyczaj plasują się w przedziale 3,5kg – 6,5kg. Pamiętajmy, że szelki dla psa shih tzu powinny zapewnić swobodę ruchów. Większość modeli ma możliwość regulacji wielkości i to na kilku płaszczyznach. Daje nam to szansę odpowiedniego dopasowania wszystkich pasów uprzęży. Jeśli decydujemy się na zakup w sklepie internetowym powinniśmy dokładnie prześledzić zalecenia producentów odnośnie oferowanych produktów. Wielu z nich pokazuje nawet w których miejsca powinniśmy psiaka zmierzyć. Gdy kompletnie nie wiemy jaki rozmiar szelek dla shih tzu wybrać powinniśmy udać się do sklepu stacjonarnego. Wtedy będziemy mogli przymierzyć psa do różnych sprzętów. Możemy jednocześnie zaobserwować czy naszemu pupilowi jest w nich wygodnie i czy nie ma skrępowanych ruchów. W taki sposób najlepiej przekonamy się czy obrożę czy szelki dla naszego shih tzu wybrać.

Czytaj także: Obroże handmade – czy warto?

Szelki dla psa na spacer

W takim razie na spacer w szelkach czy w obroży. Zwolennicy tych pierwszych bardzo szybko wymienią wady szelek. Entuzjaści szelek w mgnieniu oka wyrecytują ich zalety. Spacer powinien być przyjemnością dla nas i dla naszego pupila. Jednakże każdemu psu, dużemu czy małemu i nawet najbardziej posłusznym może zdarzyć się szarpnięcie w celu pogonienia za kotem czy ptakiem. W takich przypadkach jeśli mamy właściwie dopasowany rozmiar szelek dla shih tzu, możemy mieć pewność, że w takiej sytuacji nie spowodujemy jego podduszenia czy nawet uszkodzenia kręgosłupa. Obroża zapewne jest zdecydowanie lepszy wyborem gdy uczymy pupila posłuszeństwa. Głównie z powodu możliwości szybszej reakcji i natychmiastowego skorygowania niepożądanych reakcji. Natomiast jeśli nasz pupil jest już w miarę ułożonym spacerowiczem pozostaje nam tylko wybór jakie szelki dla np. shih tzu wybrać na spacer. Do wyboru mamy właściwie dwa rodzaje:

  • guardy
  • walk-in.
Obroża z muchą dla psa
Stylowa obroża z muchą to pójście w stronę elegancji. Obroże są regulowane dzięki czemu idealnie dopasują się do naszego pupila.

Bezsprzecznie dla małych piesków zalecane są te pierwsze. Zbudowane są z dwóch obręczy połączonych paskami na grzbiecie i klatce piersiowej. Do wyboru mamy różne materiały, kolory bądź takie z dodatkowym wyściółką w miejscu przylegania do klatki piersiowej co znacznie zmniejsza potencjalne otarcia.

Podróż samochodem a pies w szelkach

Szelki samochodowe są podstawowym wyposażeniem naszego czworonoga. Zapewnia to zarówno nam jak i jemu bezpieczną podróż. W sklepach specjalistycznych dostępne są modele dla różnych ras. Nie zabraknie również szelek dla psa shih tzu. Pamiętajmy aby te do przewożenia naszego pupila nie posiadały plastikowych elementów. Klamry powinny być z wytrzymałego metalu, który da radę wytrzymać siły powstające np. w przypadku wypadku. Kolejnym elementem odróżniającym te szelki od spacerowych czy treningowych jest dodatkowa warstwa materiału często z pianką, która w razie problemów ma amortyzować uderzenia i chronić klatkę piersiową naszego czworonoga.

Jak widzimy ogrom akcesoriów dostępnych na rynku stajemy przed trudnym wyborem tych niezbędnych i idealnych. Jak widać nie ma oczywistych wyborów ale pamiętajmy żeby zawsze kierować się dobrem naszego pupila.

Czytaj także: Psy w transporcie lotniczym i kolejowym

Dodaj komentarz