Szelki dla psa są praktycznym akcesorium spacerowym zapewniającym wysoki komfort użytkowania zarówno zwierzętom, jak i ich właścicielom. W odróżnieniu od obroży ze smyczą nie podduszają psów, które ciągną na spacerze, dobrze sprawdzają się w trakcie wspólnego uprawiania sportu, a odpowiednio dobrane nie obcierają i nie krępują ruchów zwierzaka. Niezależnie od wielkości psa są dobrym wyborem i warto w nie zainwestować. Niemniej, odpowiedni rozmiar szelek dla psów jest konieczny, aby szelki spełniały swoją funkcję.

W niniejszym artykule wyjaśniamy jak dopasować szelki dla psa, aby dobrze spełniały swoją funkcję, nie uciskały zwierzaka, lecz przeciwnie zapewniały mu wysoki komfort ruchu i radość z aktywności fizycznej. Przeczytaj, a dowiesz się na co zwrócić szczególną uwagę wybierając szelki dla psa oraz który z popularnych rodzajów szelek jest najodpowiedniejszy dla Twojego pupila. Mamy nadzieję, że lektura tekstu rozjaśni nieco problem wyboru rozmiaru szelek dla psa i ułatwi Ci podjęcie decyzji. Przyjemnej lektury!

Szelki dla psa – jak dobrać rozmiar?

Szelki bezuciskowe Pet8 Comfy
Szelki bezuciskowe Pet8 Comfy to metoda na przyjemny spacer. Szelki są bardzo wygodne i nie uciskają.

Szelki spacerowe to popularne akcesorium chętnie wykorzystywane przez właścicieli czworonogów na spacerach. Aby jednak dobrze spełniały swoją funkcję konieczny jest wybór ich odpowiedniego rozmiaru. Jaki rozmiar szelek dla psa zatem wybrać? Już tłumaczymy!

Podobnie jak ubrania, tak również szelki dostępne są w sklepach w wielu rozmiarach tak, aby umożliwić właścicielom wybór odpowiedniego modelu dla swojego pupila. Wielu producentów oferuje klientom szelki w rozmiarach L (ang. large – duży), M (ang. medium – średni) i S (ang. small – mały). Niekiedy poszerzają oni rozmiarówkę o XS (ang. extra small – bardzo mały) i XL (ang. extra large – bardzo duży). Niestety, rozmiary te nie są unormowane i w zależności od producenta Twój pies może nosić szelki w różnych rozmiarach. Dlatego też każdorazowo przed zakupem zaleca się dokładnie wymierzyć swojego psa, a następnie porównać wyniki pomiarów z tabelą rozmiarów znajdującą się na stronie wybranego sklepu z akcesoriami dla zwierząt.

Rozmiar szelek dla psa – jak prawidłowo zmierzyć psa?

Przystępując do pomiaru psa powinniśmy być już świadomi jaki rodzaj szelek zamierzamy kupić. Każdy model szelek dla psów jest bowiem inny i wymaga przeprowadzenia pomiarów w odmiennym miejscu. Przykładowo szelki typu step-in wymagają jedynie pomiaru klatki piersiowej zwierzaka w najszerszym miejscu, natomiast wybór rozmiaru szelek typu guard wymaga dodatkowo określenia obwodu jego szyi.

Bezuciskowe szelki dla psa PEPCIA ze smyczą dwa psy
Bezuciskowe szelki w zestawie ze smyczą to propozycja dla niezdecydowanych!

Wiedząc jaki typ szelek zamierzamy kupić możemy przystąpić do pomiarów. W tym celu najlepiej wykorzystać tradycyjny centymetr krawiecki lub skorzystać ze sznurka i linijki. Pomiar najwygodniej zrealizować gdy zwierzę odpoczywa i leży na boku. Pamiętajmy jednak, aby nie zaciskać zbyt mocno miary na ciele zwierzęcia, gdyż określony w ten sposób rozmiar szelek dla psa mógłby okazać się zbyt mały.

Na co zwrócić uwagę kupując szelki dla psa?

Rozmiar szelek dla psa jest jednym z najważniejszych aspektów, które trzeba mieć na uwadze w trakcie ich zakupu. Dla optymalnego dopasowania ważne jest, aby były one również wyposażone w regulowane paski umożliwiające drobną korektę rozmiaru gdy pies schudnie lub utyje lub gdy pomiary zostały przeprowadzone niewystarczająco dokładnie. Ponadto, kupując szelki dla psa warto zwrócić uwagę na ich rodzaj i przeznaczenie oraz materiał, z którego zostały wykonane.

Czytaj także: Smycz behawioralna – jak z niej korzystać?

Szelki bezuciskowe – jak dopasować szelki dla psa?

Szelki bezuciskowe są jednym z najpopularniejszych rodzajów szelek dla psów. Jak dobrać rozmiar w ich przypadku? Należy zmierzyć obwód szyi zwierzęcia i obwód jego klatki piersiowej w najszerszym miejscu, a następnie do otrzymanych wyników dodać 2 cm luzu. Tak otrzymane wartości należy porównać z tabelą rozmiarów znajdującą się na stronie producenta szelek i wybrać najodpowiedniejszy.

Szelki guard – jak dopasować szelki dla psa?

Mocne szelki dla psa
Mocne szelki przeznaczone są dla większych i silniejszych psów. Pozwalają na łatwe zapanowanie nad swoim zwierzakiem.

Szelki typu guard to dwie obręcze okalające psa wokół szyi i wokół klatki piersiowej połączone paskami na plecach i na mostku. Zapewniają wysoki komfort ruchu psa, nie uciskają jego szyi i dobrze sprawdzają się zarówno w trakcie wspólnego biegania, jak i podczas spokojnych spacerów.

Wybór rozmiaru szelek dla psa tego typu polega na zmierzeniu obwodu obręczy barkowej psiaka oraz obwodu jego obręczy piersiowej w najszerszym miejscu. Aby wybrane szelki nie krępowały ruchów zwierzęcia do obwodu klatki piersiowej należy dodać 2 cm luzu, a następnie wyniki porównać z tabelą rozmiarów.

Szelki norweskie – jak dopasować szelki dla psa?

Szelki norweskie to jeden z najpopularniejszych rodzajów szelek dla psów zapewniających wysoki komfort ruchu zwierzaka. Ich budowa składa się z dwóch pasków – jednego okalającego klatkę piersiową psa i drugiego przebiegającego przez jego odcinek mostowy. Tam też należy przeprowadzić pomiar. Wpierw należy określić obwód klatki piersiowej zwierzęcia w najszerszym miejscu, a następnie długość odcinka biegnącego przez jego mostek.

Czytaj także: Szelki dla owczarka niemieckiego

Dodaj komentarz