Woda to życie. Organizm psa składa się z 60% wody, więc bardzo ważne jest, aby czworonogi piły je w odpowiedniej ilości. Odwodnienie to stan zagrożenia życia, nie należy tego bagatelizować. Jak rozpoznać, że pies pije prawidłowo?

Pies nie chce pić wody – przyczyny i choroby

Przyczyn może być wiele, ale każda z nich prowadzić może do odwodnienia, które nie może mieć miejsca. Najłatwiej to sprawdzić po skórze – należy chwycić za fałd skóry na karku i sprawdzić czy skóra wraca do swojej poprzedniej formy, czy nie. Jeśli skóra automatycznie wróci na swoje miejsce, pies jest należycie nawodniony, jeśli za to jest sztywna, pozostaje w miejscu, bądź dłużej zajmuje jej powrót do oryginalnego kształtu – możemy mówić o odwodnieniu.

Odwodnienie dzielimy na kilka rodzajów, a wszystko zależy od ilości utraty płynów oraz poziomu elektrolitów w organizmie:
Izotoniczne – wypłukuje się sód na wynik wymiotów, biegunki, niewydolności nerek, moczówki prostej czy zapalenia otrzewnej.
Hipotoniczne – traci wodę i elektrolity na skutek ciężkiej biegunki, ale bez wymiotów, przez niewłaściwe stosowanie leków moczopędnych, również przez braku dostępu do wody pitnej.
Hipertoniczne – traci wyłącznie wodę i takie odwodnienie pojawia się przy ciężkich oparzeniach. a najczęściej jest wynikiem udaru cieplnego!

Czytaj także: Jak zadbać o psa po operacji?

Biegunka pojawia się nie bez powodu – choroby wirusowe czy bakteryjne prowadzą do biegunki, a co za tym idzie – do odwodnienia. Należy w takich chwilach bacznie obserwować czworonoga, nawet jeśli dochodzi do niestrawności. Pies wtedy nie chce pić i traci zainteresowanie pokarmem na czas choroby. Nawet prosty ślinotok w wyniku urazu, przez ciało obce w gardle może prowadzić do tego samego.
Tak samo weźcie pod lupę kiedy pies nie pije, czy psiakowi nie powiększył się brzuch, co może świadczyć o wodobrzuszu. Tutaj niezwłocznie trzeba się wybrać do lekarza weterynarii, by wykluczyć wiele chorób, które zagrażają życiu zwierzęcia.

Nie bagatelizujcie upałów, szczególnie kiedy maść psa jest ciemnego koloru. W taką pogodę pies szybko traci wodę i należy zadbać o stały jej dostęp w postaci dozowników podróżnych.
Tak samo pies po narkozie nie pije wody, do momentu. Powinien po dobie, kiedy wróci do formy i leki odpuszczą, z chęcią się napić, ale jeśli widzicie, że taki stan się przedłuża, to natychmiast powinniście wybrać się do kliniki, w której przeprowadzany był zabieg. Także pamiętajcie, że po operacji pies po wypiciu wody może wymiotować, ale to wszystko po zaprzestaniu działaniu leków powinno ustąpić.

W czasie upałów i ostrego słońca warto zadbać o oczy naszych pupili.

Czytaj także: Jak zadbać o psa po narkozie?

Jeśli zauważycie mniejszą ilość spożywanej wody przez psa, spróbujcie podać mu ją dosłownie pod nos. Często to wystarczy, by psa zachęcić. Tak samo można spróbować do karmy wlać troszkę wody i zobaczyć czy pies zje wszystko, a przy okazji wypije. Są dostępne różne środki, proszki, które uzupełniają gospodarkę elektrolitową, ale takie suplementy należy wcześniej skonsultować z lekarzem. Może się okazać, że psa trzeba będzie nawodnić kroplówką i wykonać podstawowe badania, by zobaczyć z jakiej przyczyny doszło do stanu odwodnienia. Najważniejsze – nic na siłę! Nie możecie psa przymusić do picia, może nie mieć po prostu siły by tą wodę pić jak należy.

Odwrotnie – pies pije dużo wody i nie trzyma moczu

Pierw zastanówcie się czy pies, który często robi siku nie jest wyprowadzany za mało na spacery, czy jest odpowiednio nauczony jak załatwiać swoje potrzeby. Wiele osób zaciera granicę między chorobą, a problemami behawioralnymi, ale jeśli kategorycznie wykluczamy drugą opcję pozostaje szukać przyczyny tego wszystkiego.

Takie zaburzenia mogą wynikać z różnych czynników, które warunkują prawidłowe oddawanie moczu. Pies może mieć problemy ze strony nerwowo – mięśniowej, anatomicznej, hormonalnej, urazowej, a nawet psychicznej. Nieprawidłowa budowa anatomiczna przewodów moczowych, zaburzenia hormonów po zabiegu np. sterylizacji, stany powypadkowe, a tym bardziej właściciele oddziałując na psychikę psa, mogą spowodować z tym problemy.

Czytaj także: Kastracja psa

Zdarza się, że pies popuszcza mocz bezwolnie, nie panując nad tym, a przyczyny należy szukać czy to nie stan zapalenia pęcherza, kamieniach moczowych oraz nowotwory. Zmiany w okolicy brzucha również się do tego przyczyniają, dlatego ważne jest, by nie dopuścić psa do otyłości.

Majtki dla psa kota na rzep bok niebieski
Gdy pies popuszcza mocz warto zainwestować w majtki.

W takich sytuacjach nie można czekać – wizyta w gabinecie weterynaryjnym jest nieunikniona. Należy obserwować psa i sprawdzać jak oddaje mocz, czy w nocy bezwiednie robi siku, czy bardzo dużo pije, czy widzimy inne niepokojące sygnały, a przede wszystkim trzeba określić, od jakiego czasu trwa problem.

Każdy niepokojący objaw, problem, który przynosi coraz więcej pytań niż odpowiedzi, koniecznie powinien być konsultowany z lekarzem weterynarii. Nie ma co czekać – tutaj chodzi tylko o zdrowie Waszego Psiaka i nawet niech się okaże to pierdołą, ale to nic złego reagować, by pomóc swojemu czworonogowi.

Czytaj także: Sterylizacja suki

Dodaj komentarz