Dieta psa powinna być dopasowana do jego indywidualnych potrzeb, tj. wieku, poziomu aktywności fizycznej i stanu zdrowia. W przypadku psów kastrowanych lub sterylizowanych, u których zmiany hormonalne mogą powodować tycie konieczne jest zastosowanie odpowiednich karm, które dostarczą psu wszystkich składników odżywczych i mikroelementów, a przy tym pokryją zapotrzebowanie energetyczne zwierzaka. Co więcej, odpowiednio skomponowana dieta wpłynie korzystnie na zdrowie zwierzęcia w przyszłości m.in. przeciwdziałając chorobom układu trawiennego, cukrzycy i chorobom wątroby.
Szukasz karmy dla psa po sterylizacji? Przeczytaj poniższy artykuł i dowiedz się jakie potrzeby żywieniowe ma pies sterylizowany/kastrowany i w jakie składniki odżywcze powinna być bogata jego dieta. W tekście wyjaśniamy dlaczego jego potrzeby żywieniowe są odmienne od potrzeb psów niesterylizowanych, dlaczego warto zainwestować w karmę dla psów po sterylizacji oraz która karma jest najlepsza. Mamy nadzieję, że tekst okaże się dla Ciebie pomocny i ułatwi Ci wybór najlepszej karmy dla Twojego psiaka!
Wpływ sterylizacji na zdrowie psa – dlaczego konieczny jest zakup specjalnej karmy dla psa sterylizowanego?
Sterylizacja i kastracja to zabiegi weterynaryjne polegające na pozbawieniu zwierząt zdolności rozmnażania się. Są one niezwykle popularne wśród właścicieli czworonogów z powodów zarówno praktycznych (koniec problemów z cieczką), jak i światopoglądowych (ograniczenie rozmnażania się zwierząt jest dobrym rozwiązaniem problemu ich bezdomności). Nietrudno jednak zgadnąć, że sterylizacja i kastracja mają istotny wpływ na zdrowie zwierząt. Po pierwsze zabiegi te zaburzają gospodarkę hormonalną zwierzaków, w tym również psów, przez co mogą mieć one skłonność do tycia nawet jeśli przyjmują z pożywieniem identyczną jak przed zabiegiem ilość kalorii. Skutecznym rozwiązaniem tego problemu jest karmienie swojego pupila specjalnymi karmami dla psów sterylizowanych o wysokiej gęstości odżywczej tzn. takimi, które już w niewielkiej porcji zawierają dużą dawkę składników odżywczych, witamin i mikroskładników niezbędnych dla prawidłowego funkcjonowania psa. Metoda ta umożliwia dostarczenie zwierzakowi wszystkiego czego potrzebuje bez zbędnych kalorii.
Zaburzenie gospodarki hormonalnej nie jest jedynym skutkiem sterylizacji psów. Dzięki niej zmniejsza się prawdopodobieństwo zachorowań na choroby macicy i infekcji gruczołu mlekowego u samic oraz prawdopodobieństwo chorób prostaty i zagrożenie nowotworem jąder u samców, co jest bezsprzeczną zaletą zabiegu.
Karma dla psów po sterylizacji – uważaj żeby nie przesadzić
Każdy pies, również ten po sterylizacji nie powinien przesadzać z liczbą spożywanych kalorii. Nadwaga w przypadku zwierząt, podobnie jak i w przypadku ludzi, bywa groźna i może prowadzić do poważnych chorób. Otyłość sprzyja bowiem zachorowaniom na cukrzycę, zwyrodnieniom układu ruchu, zwiększa prawdopodobieństwo niewydolności układu krążenia, prowadzi do chorób wątroby i zwiększa ryzyko kamienicy nerkowej. Dlatego też obowiązkiem właściciela jest zapewnienie czworonogowi odpowiedniej dawki codziennego ruchu i właściwe komponowanie posiłków. W przypadków psów po sterylizacji lub kastracji przydatne mogą okazać się gotowe karmy dla psów kastratów, na opakowaniach których z reguły podane jest zalecane dawkowanie produktu. Sugerując się tymi opisami łatwo jest wyznaczyć dzienną dawkę pożywienia dla swojego pupila.
Czytaj także: Specyfikacja karmienia zwierząt domowych
Potrzeby psa po sterylizacji
Sterylizacja jest dużą ingerencją w psi organizm, dlatego też po zabiegu należy pozwolić psu wypocząć, aby rana się zabliźniła, a zwierzak odzyskał pełnię sił. W tym czasie należy bezwarunkowo przestrzegać zaleceń weterynarza, również tych dotyczących karmienia. Z reguły w pierwszym tygodniu po zabiegu należy ograniczyć ilość podawanego psu pokarmu o ok. jedną trzecią. W drugim tygodniu można zwiększyć dawkę, jednak najlepiej postawić na mokry pokarm, który jest lepiej przyswajalny i dodatkowo nawodni zwierzaka. W trzecim i czwartym tygodniu w misce psa może zacząć pojawiać się sucha karma dla psów sterylizowanych, by w ostateczności stała się ona podstawą menu psa.
Jakie składniki powinna zawierać karma dla psów kastratów?
Dobra karma dla psa po sterylizacji to taka, która zawiera następujące składniki:
- Białko – zwiększenie podaży białka w diecie psów po sterylizacji o ok. 10% przeciwdziała ich przybieraniu na wadze, dlatego warto wybierać karmy dla psów kastratów bogate w ten składnik. Odpowiednie są np. karmy na bazie mięsa i ryb.
- Węglowodany – są one podstawowym składnikiem odżywczym, z którego psy czerpią energię, dlatego ważne jest, aby ich pokarm był w nie bogaty.
- Błonnik – jest niezbędny w psiej diecie. Poprawia metabolizm, ułatwia wypróżnianie i przeciwdziała otyłości.
- Lipidy – w przypadku psów po sterylizacji/kastracji konieczne jest suplementowanie kwasów omega-3 i omega-6, dlatego powinny znajdować się one w ich pożywieniu.
- Suplementy – psy po kastracji miewają problemy z układem moczowym, dlatego warto wybierać dla nich karmy bogate w suplementy zapobiegające chorobom w tym obszarze.
Dlaczego warto stosować karmę dla psów sterylizowanych?
Gotowe karmy dla psów po sterylizacji dostępne w sklepach zoologicznych są przede wszystkim bardzo wygodne. Zamiast głowić się nad tym jak skomponować posiłek dla swojego pupila bogaty we wszystkie niezbędne składniki wystarczy sięgnąć po dobrej jakości karmę dla psów kastratów i odmierzyć odpowiednią porcję. Argumentem przemawiającym za ich stosowaniem jest również fakt, że często zawierają one suplementy, których niedobór miałby fatalny wpływ na naszego zwierzaka.
Jaka karma dla psa po sterylizacji jest najlepsza?
Odpowiedź na to pytanie nie jest oczywista. W sklepach znajdziemy szeroki wybór karm dla psów sterylizowanych, spośród których największą popularnością cieszą się m.in. następujące marki: Purina, Royal Canin, Brit Care, Vet Life, Hill’s Prescription Diet i Belcando.
Czytaj także: Suplementacja witaminowa naszych pupili