Zanim zapadnie decyzja o kupnie lub adopcji psa, należy przeanalizować kilka istotnych kwestii. Przede wszystkim musimy dobrze się zastanowić, czy jest to dobry pomysł. Pod uwagę należy wziąć dodatkowe obowiązki z tytułu posiadania psa, opiekę nad nim, czas jaki możemy mu poświęcić a także miejsce, jakiego pies będzie potrzebował. Jeżeli wszystko zostanie przemyślane i zdecydujemy się na psa, pozostaje nam tylko wybrać jakiego. Jeśli szukamy konkretnej rasy najlepszym wyjściem będzie hodowla dla psów. W przypadku, gdy chcemy przygarnąć kundelka, warto wybrać się do schroniska dla psów, gdzie czeka dużo psiaków na adopcję.

Adopcja pieska

Choć wiele osób decyduje się na kupno psa z hodowli to adopcja zwierzęcia ma także wiele plusów. W schroniskach znajduje się mnóstwo psów, które czekają na nowy dom. Jest to dobre rozwiązanie dla tych, którzy pragną mieć psa, ale nie mogą pozwolić sobie na jego zakup. Pies ze schroniska jest odchowany, co pozwala nam ominąć okres szczenięcy związany choćby np. z sikaniem w domu i wyrzynaniem się zębów. Warto także zauważyć, że adopcja psa to bardzo piękne zachowanie, które może dać poczucie spełnienia poprzez pomoc psiakom, które czekają na nowy dom i kochającą rodzinę.

Czytaj także: Jak zbudować zaufanie na linii pies – człowiek?

Zakup pieska

Przysmak dla psa Maced sushi kaczka z rybą 500g
Takie przysmaki są niezbędne podczas wychowywania i tresury psa. Nagradzając nimi pupila uczymy go wykonywania komend.

Jeżeli szukamy psa konkretnej rasy, jasna sprawa, że najlepszym rozwiązaniem będzie kupno psa z hodowli. Przede wszystkim wiemy, jakiego psa otrzymamy. Każda z ras charakteryzuje się innymi predyspozycjami, temperamentem czy potrzebami. Wiedząc zatem, jakiego konkretnie psa będziemy mieć, będziemy mogli się lepiej przygotować. W przypadku kupna psa z hodowli szczenię od małego jest jest razem z nami, co pozwala nam na wychowywanie go według swoich zasad.

Plusy i minusy adopcji pieska

Kupno rasowego psa wiążę się niejednokrotnie z ogromem wydatków. Dlatego adopcja psa ze schroniska z całą pewnością będzie korzystniejsza pod względem finansowym. W większości wypadków psa ze schroniska otrzymamy za darmo, czasem jednak należy uiścić drobną, symboliczną opłatę. Psiaki, które czekają na nowy dom są zazwyczaj już dorosłe, co pozwala nam na ominięcie uciążliwego okresu szczenięcego. Mimo tych wszystkich zalet, należy również wspomnieć o minusach adopcji psa ze schroniska. Są to w większości zwierzęta, które mają już swoją historię. Mogą mieć na początku problem z adaptacją nowego miejsca i nawiązaniem relacji z członkami nowej rodziny. Ale odrobina cierpliwości, miłości i wiary wystarczy, by zwierzę stało się ukochanym pupilem.

Plusy i minusy zakupu psa

Zakup psa to dość kosztowna inwestycja. Niestety, ale szczeniak kosztuje. Sam zakup rasowego psa sięga niejednokrotnie kilku tysięcy złotych. Dodatkowo dochodzą wszystkie obowiązkowe i regularne szczepienia oraz odrobaczania a każda wizyta u weterynarza to kolejny wydatek. Małe szczenię wymaga ogromnej odpowiedzialności z naszej strony i dużo poświęconego czasu. Mimo wszystko mały pies daje nam także wiele możliwości. Przede wszystkim będzie to obserwacja i poznawanie go od małego. Możemy zobaczyć jak dorasta i się rozwija, a co ważne, wychowywać po swojemu, według ustalonych zasad.

Piłka interaktywna wobble wag
Ta interaktywna piłka nie wymaga baterii. Jej budowa powoduje wydawanie dźwięków które zachęcają psa do zabawy.

Wybór psa hodowlanego

Jeżeli decydujemy się na psa o konkretnej rasie, najlepszym rozwiązaniem będzie hodowla psów. Kupno rasowego psa daje nam wiele możliwości. Przede wszystkim znajomość danej rasy i jej predyspozycji ułatwia nam wychowywanie psa i spełnianie jego potrzeb. Ale także i dla nas samych ma to ogromne znaczenie. Dzięki wiedzy na temat psów rasowych możemy wybrać takiego, który będzie spełniał nasze oczekiwania. W zależności od tego, czy ma być to towarzysz do zabaw z dziećmi, kompan do porannego joggingu czy typowy pies obronny należy wziąć pod uwagę konkretne cechy zwierzęcia rasowego.

Adopcja czy zakup?

Zanim zdecydujemy się na psa, powinniśmy dobrze się zastanowić, czy jest to dobry pomysł. Posiadanie psa to odpowiedzialność i ogrom dodatkowych obowiązków a także poświęcenie dużo naszego czasu. Jeśli będziemy świadomi danej decyzji wystarczy zdecydować się na adopcję lub zakup psa. W przypadku kupna wiąże się to z dość dużymi kosztami, ale mamy możliwość obserwacji psa jak dorasta, uczy się nowych rzeczy i wychowywania go według swoich zasad. Adopcja pozwoli nam ominąć za to szczenięcy wiek, w którym pies często wszędzie sika i wszystko gryzie. Pozwala nam także na pewnego rodzaju spełnienie, poprzez podarowanie zwierzęciu nowego, pełnego miłości domu. Niemniej jednak pies ze schroniska posiada już swoją historię, dlatego początki w nowym miejscu wśród nieznanych jeszcze ludzi mogą być ciężkie.

Zarówno adopcja jak i zakup psa ma swoje plusy i minusy. Decydując się na psa, musimy skupić się głównie na tym, czego będziemy od niego oczekiwać i jakie powinien mieć predyspozycje a wtedy z łatwością podejmiemy wybór między adopcją a kupnem psa.

Czytaj także: Jak adopcja psa wpływa na człowieka?

Dodaj komentarz