Małe i słodkie włochate stworzenia na czterech łapach potrafią skraść serce prawie każdemu. Niestety, ale każdy pies dorasta i zwłaszcza w przypadku dużych ras niejednokrotnie rośnie nam pod dachem naprawdę duże zwierzę. Jeżeli mamy dom z ogrodem może on być dla nas zbawieniem, ale duży pies w bloku natomiast często wiąże się z wieloma problemami.

 

Czy duży pies to problem?

 

Niezależnie od rasy, masy i wielkości psy często bywają naszymi najlepszymi przyjaciółmi. Wśród ulubionych ras Polaków są także te duże jak na przykład owczarek niemiecki, border collie, labrador, golden retriever, amstaff czy husky, których rozmiary są całkiem spore. Małe dzieci mały problem, duże dzieci duży problem. A jak jest w przypadku psów? Na pewno jest to kwestia indywidualna, zależna od podejścia do czworonoga, spełniania jego potrzeb, czasu jaki możemy mu poświęcić a także miejsca, jakim dysponujemy.

 

Czy można posiadać psa w mieszkaniu?

 

O ile jest to nasze mieszkanie lub mamy zgodę właściciela na trzymanie zwierzęcia w mieszkaniu, jak najbardziej możemy posiadać psa w mieszkaniu. Niemniej jednak musimy pamiętać o tym, że duży pies w bloku to nie zawsze dobry pomysł. W głównej mierze zależy to od potrzeb czworonoga, ponieważ duże psy potrzebują po prostu dużo miejsca i ruchu. Małe mieszkanie lub kawalerka to niekoniecznie dobre miejsce dla dużego psa. Jeżeli chodzi o kwestie prawne, możemy się spotkać z czymś takim jak regulamin wspólnoty mieszkaniowej, który mówi o dodatkowej opłacie za posiadanie psa. W takim wypadku musimy przestrzegać regulaminu i uiszczać regularne opłaty.

Czytaj także: Pies a inne zwierzęta w domu

Jak wybrać psa?

 

Pies w domu to z pewnością wielka radość dla wszystkich domowników. Zanim jednak zdecydujemy się na zakup lub adopcję psa powinniśmy przemyśleć kilka ważnych kwestii. Między innymi będzie to rasa psa. Musimy być świadomi potrzeb, jakie każda z nich posiada. Niektóre z nich, głównie te większe, potrzebują naprawdę dużo miejsca i ruchu. Jeżeli mamy dom z ogródkiem dla dużych czworonogów będzie to raj. Jeśli jednak mieszkamy w małym mieszkaniu w bloku taki duży pies może najzwyczajniej w świecie się po prostu w nim męczyć i mieć problemy a adaptacją miejsca. Jakie zatem psy będą najlepsze do mieszkania? Raczej te mniejszych ras jak buldog francuski, shih tzu czy pekińczyk. Są to psy bardzo towarzyskie i mniej wymagające w porównaniu z tymi dużym, które nie mają większych problemów z adaptacją.

Piłka interaktywna Wobble Wag to doskonała zabawka dla psa. Imituje dźwięk chichotania i zachęca psa do dalszej zabawy.

Mity o psach w mieszkaniach

 

Niejednokrotnie wychodząc z domu na dłużej, np. do pracy, jesteśmy zmuszeni zostawić naszego pupila samego w domu. Wracając zastajemy w mieszkaniu czasem totalny chaos-zniszczone meble, pogryzione buty a także mokre plamy na środku pokoju. Często mówi się, że pies robi to po złości, mszcząc się za to, że został sam. Prawdą jest jednak natomiast to, że psu może najzwyczajniej w świecie się po prostu nudzić. Dlatego tak ważne jest, aby zapewnić mu zajęcie na ten czas. Idealnie sprawdzą się zabawki interaktywne, w których umieszcza się karmę lub smakołyki. Wydostanie ich ze środka to nie lada wyzwanie dla czworonoga, które będzie dłuższym zajęciem.

W bloku nie można trzymać dużego psa. Otóż nie jest to zabronione z prawnego punktu widzenia. Każdy ma prawo bowiem trzymać pod swoim dachem psa, pod warunkiem, że zapewnia mu określone prawem, podstawowe warunki egzystencji, jak jedzenie, picie, odpowiednią ilość miejsca. Czy istnieje opłata za posiadanie psa w bloku? Jeżeli regulamin wspólnoty o takowym mówi, to oczywiście jesteśmy zobowiązani do uiszczania regularnych opłat z tego tytułu. Jednak pamiętajmy, że nie każdy duży pies nadaje się do mieszkania w bloku.

 

Usposobienie kluczem sukcesu

 

Choć duże psy w mieszkaniu mogą miewać problemy z adaptacją w nim nie jest kategorycznie zabronione trzymania ich w bloku. Ważną rolę odgrywa tu podejście opiekuna do czworonoga a także charakter pupila. Na ogół jego rasa może nam wiele mówić o jego usposobieniu, ale często bywa to kwestią indywidualną. Niektóre psy, choć według opisu ich rasy jako agresywne, okazują się bardzo towarzyskie i pokorne a małe niejednokrotnie harde, uparte i buntownicze, które często mogą dawać się we znaki sąsiadom.

Piłka dentystyczna
Piłka dentystyczna którą można napełnić przysmakami to doskonała zabawka dla psa. Spędzi on dużo czasu wydobywając smakołyki ze środka przy okazji czyszcząc sobie zęby.

Wysiłek fizyczny i intelektualny

 

Nawet jeśli zdecydujemy się na dużego psa do bloku, który bardzo dobrze się w nim odnajdzie, nie możemy zapomnieć o jego potrzebach ruchowych. Oczywiście codzienne spacery z czworonogiem to obowiązek, ale warto pomyśleć o ciekawych zabawach także na świeżym powietrzu. Raz, że dzięki nim zapewnimy psu odpowiednią dawkę aktywności ruchowej, jakiej potrzebuje, dwa, będzie mógł się rozwijać intelektualnie. Część z zabawek dla psów idealnie sprawdzą się także w domowym zaciszu. Będą to wszystkiego typu zabawki interaktywne, które rozwijać będą umysł zwierzęcia, np. takie, w których możemy ukryć smakołyki, a pies, aby je wydostać musi nieźle pokombinować i się wygimnastykować. Bardzo popularne są także sznury do przeciągania, które pomocne są przy nauce komend. Pies w mieszkaniu w bloku nie oznacza nudy!

 

Czytaj także: Czy psy przywiązują się do przedmiotów?

Dodaj komentarz