Piękny i wymagający

Silikonowe rękawice
Silikonowa rękawica jest doskonałym wyborem do codziennej pielęgnacji sierści każdego psa.

Maltańczyki to małe ruchliwe psy, które posiadają jasną, długą, prostą i lśniącą sierść. Jest to wyjątkowo ładne zwierzę, które wymaga odpowiedniej pielęgnacji codziennie. Niezbędne jest regularne szczotkowanie, a wybór odpowiedniej szczotki dla maltańczyka jest bardzo ważny. Psy rasy maltańczyk nie posiadają podszerstka, który jest krótką i gęstą warstwą futra znajdującą się u większości psów pod odkrywają włosową. Dlatego też nie powinniśmy przy nich stosować trymera, który mogłyby wyrządzić zwierzęciu krzywdę. Nie powinno się również używać tak zwanej pudlówki o metalowych drucikach umieszczonych pod kątem 30 stopni, może negatywnie to wpłynąć na ciało naszego zwierzęcia.

Warto zwrócić uwagę, że psy rasy maltańczyk potrzebują codziennego czesania i pielęgnacji sierści więc warto go do tego przygotować od najmłodszych ich dni. Wprowadzanie zabiegów pielęgnacyjnych u młodych zwierząt pozwala na uzyskanie spokojnego i współpracującego pupila w późniejszych latach. Warto poświęcić temu chwilę czasu, aby móc cieszyć się posiadaniem zdrowego psiaka, którego wyczesywanie nie będzie torturą. Przede wszystkim powinniśmy mieć na uwadze sierść w okolicach łap, łokci oraz kolan, które bezpośrednio stykają się z podłogą lub meblami momencie leżenia, wpływa to na ich mocniejsze kołtunienie i ich sklejanie.

Czytaj także: Rasy psa – Maltańczyk

Szczotka, grzebień i pomocne odżywki

Szczotka ze względu na długość sierści powinna być druciana, idealnie poradzi sobie ona z rozczesywaniem kołtunów i usuwaniem długich martwych włosów. Należy zwrócić uwagę na zabezpieczenie drucików szczotki – w przypadku krótszej sierści powinny być to plastikowe kulki, jednakże, gdy sierść jest długa, kulki te mogą się w nią plątać i schodzić utykając we włosie. Mogą ona również wyrywać długi włos. Piny w szczotce powinny być umieszczone w gumowej poduszce, która sprawia, że szczotka jest bardziej elastyczna, bardziej precyzyjna i bezpieczniejsza dla zwierzęcia. Poduszka powinna dobrze sprężynować, wracać po naciśnięciu do pozycji wyjściowej. Jeżeli całość się zapada i nie wraca do początkowej pozycji, urządzenie nie spełnia swojej roli.

Mycie psa
Kąpiel dla psa nigdy nie była łatwiejsza!

Wykończeniem dzieła rozczesywania sierści będzie przeczesanie jej miękką szczotką, aby rozdzielić najdrobniejsze włosy. Można nią również dokładnie rozprowadzić odżywkę, która będzie zabezpieczać przed kolejnym kołtunieniem. Wykonana z naturalnego włosia szczotka z długim włóknem pozwoli na masaż oraz dotlenienie skóry, co pozytywnie wpłynie na jakość włosa.

Wraz z odpowiednią szczotką do czesania maltańczyka warto jest zainwestować w odżywkę, która uchroni włos przed połamaniem oraz wyrywaniem. Na rynku dostępne są odżywki, które ułatwiają również rozczesywanie futra i zabezpieczają przed ponownym plątaniem. Preparaty te delikatnie obciążają włos, dzięki czemu pięknie się on prezentuje.

Kolejność czesania psa rozpoczyna się od brzucha, pasmami, potem łapki. Włosy na pyszczku powinno czesać się gęstym grzebieniem, bardzo delikatnie, aby nie uszkodzić nosa bądź oczu. Bardzo ważne jest, aby czystości utrzymywać miejsca intymne, zwłaszcza jeżeli pies ma dłuższą sierść, która mogłaby się wybrudzić.

Poza czesaniem – mycie

Czyścik do sierści
Furwizard to niezawodny sposób na pozbycie się sierści z naszych ubrań czy mebli.

Aby utrzymywać sierść maltańczyka w dobrej kondycji należy regularnie go kąpać co około 2-3 tygodnie. Jasna sierść maltańczyka wymaga użycia szamponów o właściwościach wybielających, z reguły są one w kolorze niebieskim. Przed kąpielą warto naszego pupila rozczesać, aby uniknąć skołtunienia futra. Również po kąpieli warto zadbać o włos poprzez używanie odżywek zapobiegających łamaniu i unikaniu tych z zawartością olejów roślinnych.

Maltańczyki to psy, które wymagają większej uwagi w zakresie pielęgnacji. Często ich sierść przycinana jest, aby ułatwić pielęgnację, jednakże odpowiednio prowadzony włos pozwala cieszyć się pięknym psem z długą okrywą. Długie włosy na pewno zachwycą wszystkich wokół, ale również pozwolą na zaprezentowanie się z wdziękiem na wystawach i pokazach. Psy rasy maltańczyk to wyjątkowo sympatyczne i piękne zwierzęta, należy jednak mieć na uwadze, że są wymagające w pielęgnacji. Ich codzienne wyczesywanie i dbanie o ich czystość może zajmować nawet parę godzin dziennie.

Czytaj także: Rasy psa – Hawańczyk

Dodaj komentarz