Inteligentna i wdzięczna rasa

Owczarki niemieckie to bardzo inteligentne, spostrzegawcze i łatwo uczące się psy, które bardzo łatwo mogą nauczyć się na przykład wymykania z szelek, dlatego też należy mieć na uwadze prawidłowe dopasowanie ich rozmiaru, aby uniknąć niebezpiecznych sytuacji. Jednakże warto zdecydować się na szelki, które pozwalają na równomierne rozłożenie ciężar szarpnięcia smyczy. Jest to idealne rozwiązanie dla owczarków, które mają liczne problemy z układem ruchu, stawami i układem kostnym. Bardzo ważne jest, aby szelki były dopasowane również do wagi pupila, gdyż szarpnięcie większego psa może spowodować ich zerwanie lub uszkodzenie i ucieczkę zwierzęcia. Jeśli jest taka możliwość zabierz swojego psa do sklepu i szelki dopasuj na miejscu.

Trudny wybór

Dobranie szelek dla dużego psa jest często trudne, gdyż w sklepach mamy niewielki wybór akcesoriów dla dużych psów, w sklepach stacjonarnych ten wybór jest jeszcze bardziej ograniczony. Przede wszystkim musimy się zastanowić, po co są nam potrzebne szelki. Drugim krokiem będzie odpowiednie zmierzenie psa, a ostatecznie, jeżeli nie jesteśmy pewni co do wyboru, powinniśmy dopytać sprzedawcę, aby pomógł nam w decyzji.

Husky z szelkami
Szelki dla psa od Petinio to uniwersalne produkty, które odpowiednio dobrane będą pasować, dla Maltańczyka, dla Huskyego i dla owczarków

Aby móc korzystać z szelek najlepiej wprowadzać je od najwcześniejszych chwil psa dzięki czemu uzyskamy pełną kontrolę w tym rodzaju uprzęży. Dzięki nim można wykonywać ćwiczenie, które pozwala na zmniejszenie ryzyka słabych mięśni prostownika tylnych kończyn, co wydłuża wykrok psa i pozwala na cieszenie się dłuższym zdrowiem. Owczarki mają tendencję do problemów w zakresie końcowych partii kręgosłupa. Należy jednak pamiętać, aby szelki były dobrze dobrane i nie doprowadzały do dyskomfortu oraz obrażeń sierści, czy też bólu grzbietu.

Szelki większości modeli występują w wersji bez uciskowej, idealne dla szczeniąt oraz wrażliwych zwierząt. Na piersi znajduje się szerszy panel materiału i siateczki pozwalającej na swobodny przepływ powietrza. Są idealne do nauki chodzenia na smyczy nie wbijają się w delikatne ciało świetnie sprawdzą się również jak ochrona przed zimnem chłodniejsze dni.

Podstawowym kryterium wyboru szelek są ich wymiary. większość z nich posiada możliwość regulacji, jest to idealne rozwiązanie w przypadku młodego rosnącego psa, można je swobodnie dopasowywać. Aby poprawnie dobrać rozmiar szelek dla psa należy przede wszystkim zmierzyć obwód klatki piersiowej tuż za przednimi łapami. Jest to główne kryterium wyboru szelek, ale również długość odcinka grzbietowego na który mają przypadać, a który często nie jest regulowany. Im więcej klamerek, tym łatwiej przystosować rozmiar do naszego pupila.

Czytaj także: Co drażni psy?

Szelki do zadań specjalnych

W zależności od tego co planujemy zrobić z naszym pupilem, szelki powinny być dobrze dobrane tak, aby nie ranić, nie podduszać i nie odparzać skóry. Należy zwrócić również uwagę, aby nie wycierały futra co może być problematyczne psy przy psach z długą sierścią lub takich, które występują na pokazach.

Szelki dla psa Senior Dog Pomarańczowe
Szelki dla psa PET DOG to doskonały wybór. Szelki są miękkie i jednocześnie posiadają mocną budowę.

Szelki mają wiele zastosowań możemy mieć takie które będą służyć na spacery, do biegania, do jazdy na rowerze, czy też dogtrekkingu. Najbardziej popularne to szelki spacerowe idealne na codzienne wyprawy do lasu czy nad jezioro. Szelki do szkolenia różnią się budową w zależności od rodzaju szkolenia: szelki do sportu lub zaprzęgowe do ciągnięcia na przykład sań mają inną budowę niż uprzęże rehabilitacyjne dla starszych zwierząt z problemami układu ruchu.

Aby zapewnić psu wygodę należy zwrócić uwagę, aby szelki były lekkie i przewiewne. W przypadku spędzenia czasu nad jeziorem powinny być wodoodporne lub szybkoschnące. Na szelki do codziennego użytku najlepiej wybrać skórzane lub wykonane z taśmy. Te pierwsze są wyjątkowo odporne i mocne, jeżeli są odpowiednio konserwowane i czyszczone. Najbardziej popularne pozostają uszyte z taśmy nylonowej lub polipropylenowej. Łatwa w użytku i czyszczeniu, jest idealnym wyborem do stosowania na co dzień. Taśma często łączona jest z siateczką lub z neoprenem, aby zapobiegać odparzeniom oraz otarciom. Na rynku znajdziemy wiele ciekawych propozycji w różnorodnych kolorach i rozmiarach.

Bardzo popularne są szelki typu guard, polecane są one przez weterynarzy i ortopedów ze względu na konstrukcje zdrową dla anatomii nie blokującą łopatek. Doskonale rozkładają ciężar, dzięki czemu są bardzo wygodne dla psa. Sprawdzają się dla średnio aktywnych psów i tych, które co dnia udają się na bardzo długie spacery, a także do biegania. Dzięki swojej konstrukcji nie uciskają na tchawicę, są idealne do jazdy samochodem i pasują tak naprawdę każdej rasie psów. W ich przypadku należy szczególną uwagę zwrócić na długość paska przypadającego na grzbiet, który nie jest regulowany. Dwie obręcze, z których się składają, połączone od dołu paskiem mostkowym są regulowane i łatwo można je dopasować do ciała psa. Kółko w tym przypadku przypada na górze szelek.

Regulowane mocne szelki dla psa
Szelki TUCKER z rączką to doskonały wybór dla psa o każdej wielkości.

Do biegania najlepiej wybrać szelki miękkie solidne i wygodnie dopasowane do budowy zwierzęcia. Mają one często dodatkowy uchwyt na grzbiecie, pozwalający na lepszą kontrolę nad psem. Producenci oferują szelki tego typu również dla bardzo dużych psów.

Szelki typowo szkoleniowe powinny być wyjątkowo wygodnie zaprojektowane, bardzo wytrzymałe i wyposażone w uchwyt ułatwiający kontrolę nad psem. Bardzo ważna jest również porządna i mocna sprzączka. Na rynku znajdziemy szelki projektowane głównie dla psów pracujących, na przykład policyjnych. Nie oznacza to, że nie mogą być używane na co dzień są wytrzymałe i dobrze wykonane, więc mogą doskonale sprawdzać się przy większych zwierzętach.

W przypadku szelek norweskich wykorzystywanych początkowo głównie do zaprzęgów, należy zwrócić uwagę na to, ile nasz pies pracuje. Nie są zalecane do ciągłego spacerowania, gdyż w momencie szarpnięcia można doprowadzić do naciągnięcia mięśni psa. Idealne dla psów które nie ciągną na smyczy i są mniej aktywne, gdyż ich budowa ogranicza poruszanie się przednich kończyn podczas biegania. Przedni pasek w nich opiera się na mostku i cały czas obciera klatkę piersiową.

Zdarza się, że nasz pupil postanawia ciągnąć na smyczy, dlatego też na rynku znajdziemy szelki, które pomagają opanować takie zwierzę. Zbudowane są z trzech pasków: jeden przypada na grzbiet, drugi za przednimi łapami, a trzeci na pierś, gdzie znajduje się również kółeczko do przypinania smyczy. Dzięki temu mamy dużą kontrolę nad ruchem zwierzęcia a nagłe szarpnięcie może być idealnym środkiem dotarcia do psa. Jeżeli ciągnięcie jest wyjątkowo silne należy zwrócić się o pomoc szkoleniowca, gdyż nagłe szarpnięcie w przypadku tych szelek może nawet przewrócić psa.

Dobre wykonanie to ważna sprawa

Zestaw szelki obroza smycz BONSI czerwona
Zestaw spacerowy to wybór dla tych miłośników, którzy nie wiedzą co lepsze. Obroża czy szelki?

Przy kupnie szelek warto zwrócić uwagę nie tylko na materiał, z którego są zrobione, ale też na to jak szelki są przeszyte oraz mieć oko na jakość zapięcia. Bardzo dużej uwagi wymagają kółka do przypinania smyczy. Idealne kółko do mocowania smyczy powinno być jednolite, jeżeli jest spawane należy zwrócić uwagę na jakość spawania – od niego zależy jakość wyrobu. Występują również szelki z odpinanym kółkami, które nie są niczym utwardzane i mogą bardzo szybko zniszczyć się po pierwszym szarpnięciu szczeniaka, kompletnie niekorzystne będą w przypadku dużego, silnego psa.

Szelki powinny posiadać parę sprzątaczek, dzięki którym łatwo zakłada się je psu, a zapięcie nie sprawia trudności opiekunowi. Należy bronić się przed szelkami, w których trzeba przekładać łapy bądź dosłownie wciskać przez nie psa – zwierzęta bardzo nie lubią tej procedury, co może stanowić coraz większy problem przy zakładaniu. Szelki powinny być miękkie, gładkie, najlepiej jeżeli są łatwe w czyszczeniu. Paski szelek nie powinny być zbyt wąskie, aby nie wbijać się w ciało. Prawidłowo dobrane szelki to takie, gdzie możemy między paski a ciało zwierzęcia włożyć swobodnie dłoń, bardzo ważne jest żeby nie cisnęła piersi psa.

Szelki nie są tak oczywistym wyborem dla owczarka niemieckiego raczej częściej widuje się je w obrożach lub też kolczatkach. Bardzo ważnym jest szkolenie tej rasy psów, aby unikać rozwiązań siłowych, gdyż są bardzo silne i mogą nas wpakować w kłopoty. Pomoc doświadczonej osoby, jeśli nie jesteśmy znawcą rasy, będzie doskonałym ułatwieniem, które pozwoli zachować bezpieczeństwo na najwyższym poziomie.

Czytaj także: Pasy dla psa

Dodaj komentarz