Psy hawańczyki są niezwykle popularne i lubiane. Ich cechy charakteru takie jak wesołe usposobienie czy łagodność wobec dzieci, czynią tę rasę jedną z chętniej wybieranych przez rodziny z dziećmi. Hawańczyk to niestrudzony kompan codziennych aktywności, zawsze skory i chętny do wielogodzinnych zabaw z człowiekiem. Niezwykle posłuszny, jest idealnym, czworonożnym towarzyszem. Czy hawańczyki to psy idealne?

Pies hawańczyk: opis rasy

Hawańczyki to niewielkie psy, które ważą około 5-6 kilogramów. Nadają się zarówno do domu z ogródkiem jak i do mieszkania. Ich niewątpliwą zaletą jest bardzo spokojny, ale i wesoły charakter, który urzeka już od pierwszej chwili. Psy te lubiane są głównie za łagodny stosunek wobec dzieci, ale i oddanie człowiekowi. Pies hawańczyk to idealny kompan na co dzień jak i do wszelkich aktywności i zabaw na świeżym powietrzu. Spędzanie czasu aktywnie z psem tej rasy jest nawet wskazane – umożliwia to spożytkowanie nadmiaru energii, która wręcz rozpiera hawańczyki.

Dorosły hawańczyk to tuż obok łagodnego, ale i wesołego psiaka, także zrównoważony przyjaciel, który jeśli tylko zaspokoimy wszystkie jego potrzeby, odwdzięczy się niesamowitym oddaniem. Psy tej rasy cechuję się również wysokoą inteligencją. Łatwo nauczyć je prostych komend oraz nauczyć zasad panujących w domu. Jeśli tylko opiekun jest konsekwentny i jasno komunikuje swoje wymagania wobec psiaka, pupil odwdzięczy się posłuszeństwem. Za zaletę cechy charakteru hawańczyka można uznać również niski instynkt drapieżnika. Pies tej rasy jest raczej nieufny wobec obcych, ale nie wykazuje cech agresji, jest łagodny. Znakomicie potrafi odróżnić intruza od gości pojawiających się w domu, nie zachowując się przy tym bojaźliwie.

Hawańczyki uwielbiają kontakt z człowiekiem i na co dzień szukają okazji do bliskiej relacji z opiekunem. Podążają za nim krok w krok, domagając się uwagi i zabawy.

Pluszowa zabawka z piszczalka dla psa tygrys

Czytaj także: Jak wybrać rasę psa? 

Pies rasy hawańczyk – zachowanie

Psy hawańczyki bez problemu mogą zostać same w domu, nawet w towarzystwie innego pupila domowego. Jeśli tylko wszystkie jego potrzeby zostaną zaspokojone, hawańczyk nie będzie miał problemu z zostaniem sam na kilka godzin. Ważne jednak, aby przed taką sytuacją zapewnić psu odpowiednio długi spacer połączony z aktywną zabawą. Ten typ rasy co prawda nie nadaje się stróżowania i pilnowania domu, jednak jego czujność może być pomocna w alarmowaniu i zbliżającym się intruzie.

Warto przy tym pamiętać, aby już od najmłodszego wieku szczenięcego uczyć psa rozróżniania dźwięków domowych od tych o których szczekaniem pupil powinien sygnalizować. Hawańczyki bywają “szczekliwe”, dlatego tak istotne jest, aby tę ich cechę okiełznać już na samym początku pobytu psa w domu.

Psy hawańczyki ze względu na niezwykle silne przywiązanie do opiekuna, nie wykazują skłonności do ucieczek. Niezwykle inteligentne i uwielbiają uczyć się nowych sztuczek i komend, podążają za opiekunem.

Wszystkie te cechy sprawiają, że pies tej rasy jest tak chętnie wybierany jako pies do mieszkania z małymi dziećmi, jak i dla osób starszych.

Bluza dla psa DINOZAUR kolory 1

Hawańczyk w domu

Psy hawańczyki to idealne pupile do nawet niewielkiego mieszkania. Mimo, że energiczne i skore do zabawy, bez problemu odnajdą się na małym metrażu. Jednak zarówno w mieszkaniu jak i w przydomowym ogródku, hawańczyk będzie czuł się dobrze. Dla psa tej rasy najważniejsza jest przede wszystkim bliskość właściciela oraz stały z nim kontakt. Warto przy tym pamiętać, że pies w typie tej rasy jest pupilem do towarzystwa i nie nadaje się do mieszkania na zewnątrz.

Hawańczyki mimo że niewielkich rozmiarów, zaskakiwać mogą energią i pojętnością, jeśli chodzi o naukę nowych komend czy sztuczek. Z powodzeniem można z nimi trenować agility. Mimo że są niewielkich rozmiarów i wystarczą im codzienne spaceru, w ich przypadku nie wolno ograniczać się tylko do spokojnej 10 minutowej przechadzki. Spacer z hawańczykiem powinien być intensywny, dłuższy i angażować psa zarówno fizycznie jak i psychicznie.

Podróżowanie z psami tej rasy nie powinno nastręczać kłopotu – psiak ten uwielbia towarzystwo człowieka i na pewno zareaguje entuzjazmem, kiedy będzie mógł nam towarzyszyć podczas wakacji czy ferii.

Bluza dla psa SUPERBOHATER niebieska i żółta przodem

Pies hawańczyk vs. inne zwierzęta

Ze względu na swój łagodny charakter i usposobienie, hawańczyk z powodzeniem może mieszkać pod jednym dachem z przedstawicielem innego gatunku, również z kotami. Zanim to jednak nastąpi, pies musi wcześniej pod nadzorem opiekuna poznać na neutralnym terenie swojego przyszłego współtowarzysza. Idealnie, jeśli zarówno pies jak i kot są w domu od maleńkości i wspólnie dorastają.

Podobnie wygląda sytuacja w przypadku hawańczyka w relacji z innymi psami. Jeśli tylko damy mu przestrzeń na socjalizację z innymi przedstawicielami gatunki i umożliwimy wspólne życie z innym psem od wieku szczenięcego, bez problemu będzie on mieszkał ze swoimi współbraćmi. Podczas spacerów, kiedy reprezentant rasy hawańczyków spotka innego psa będzie to wyglądało podobnie- dobrze wysocjalizowany pies hawańczyk nie będzie wszczynał bójek i z chęcia dołączy do wspólnej zabawy.

Jak już zostało wspomniane powyżej, psy tej rasy idealnie sprawdzają się w domu z dziećmi. Cierpliwe, ale i skore do zabawy hawańczyki są niezwykle inteligentne, ale i oddane swoim opiekunom. Są dobrym towarzyszem zabaw i psot wraz z dziećmi, a przy tym karne i posłuszne. Również będą nadawały się dla osób starszych – dostosują się również do spokojnego trybu życia.

Hawańczyki to pełne energii i niezwykle inteligentne psy. Poszukując rasy, która sprawdzi się zarówno w aktywnym domu pełnym dzieci jak i tym nieco spokojniejszym, warto rozważyć właśnie ich posiadanie.

Czytaj także: Rasy psa – maltańczyk

Elastyczna bluza dla psa Hello Kitty

Dodaj komentarz