Szelki dla każdego

Szelki dla psa są wyjątkowo popularnym akcesorium spacerowym, wygodne, bezpieczne, dostępne w wielu modelach, wzorach i kolorach. Przede wszystkim należy pamiętać o odpowiednim ich dopasowaniu. Rasa psa maltańczyk jest drobnym, delikatnym zwierzęciem, z łatwo plączącym się futrem oraz kręgosłupem narażonym na przeciążenia. W Internecie pojawiają się mity, że szelki mogą uszkadzać stawy czy też powodować mechacenie się sierści. Prawidłowo dobrane nie powodują problemów, zwłaszcza gdy nauczy się pupila w nich chodzić. Warto zwrócić uwagę na samo dopasowanie, aby spacer był przyjemnością dla obu stron.

Pies towarzyszący – maltańczyk

Bezuciskowe szelki dla psa

Dostępne w naszej ofercie szelki bezuciskowe to doskonały wybór zarówno dla małych, jak i dużych psów.

Psy rasy maltańczyk to zwierzęta wymagające szczególnej opieki ze względu na swoją długą sierść, dla której niezbędna jest dodatkowa pielęgnacja. Są to wyjątkowo sympatyczne psy, które chętnie towarzyszą ludziom w codziennych sytuacjach, jednakże, aby zachowywały dobre zdrowie i piękny wygląd wymagają częstych kąpieli, czesania i dbania o sierść. Dlatego też tak ważne jest prawidłowe dopasowanie szelek w tym wypadku, aby włosa nie uszkadzać i nie niszczyć. Jeżeli chcemy, by nasz pies cieszył się nienagannym wyglądem a przy tym świetnym zdrowiem zwróćmy uwagę na właściwe dobrane szelki do jego rozmiarów. Jako że maltańczyki to dosyć popularne psy domowe, na rynku istnieje szeroki wybór szelek w dedykowanym rozmiarze, szerokiej gamie kolorystycznej, wzorów i nadruków.

Szelki odpowiednio dobrane pozwalają na duże bezpieczeństwo prowadzenia, a przy tym na łatwe uczenie się chodzenia na luźnej smyczy. Jest to ważne zwłaszcza przy rasach bardzo energicznych, jaką jest maltańczyk. Dzięki temu szelki odciążają na przykład odcinek szyjny kręgosłupa, gdzie w przypadku obroży cały ciężar szarpnięcia skupia się właśnie w tym miejscu. Niepokorny zwierzak, który ciągnie bądź sytuacja zmusi do wyjątkowo mocne szarpnięcie, nawet jednorazowego, może doprowadzić do podduszenia lub nawet do uszkodzenia kręgosłupa szyjnego. Szelki rozkładają siłę szarpnięcia na większy obszar ciała w okolicach grzbietu i brzucha, przy tym oszczędzają szyję. Jedynym problematycznym elementem szelek jest kwestia założenia, gdyż część psów nie lubi w nich chodzić. Warto spróbować psa z nimi oswoić kładąc szelki obok posłania lub miski.

Rozmiar ma znaczenie

Najważniejszą kwestią dobrania szelek jest prawidłowy ich rozmiar. Warto pamiętać, że szczenięta oraz dorosłe osobniki będą nosiły inny i należy zmienić szelki. Przede wszystkim należy dokładnie wymierzyć psa i nie polegać na podawanej rozmiarówce, gdyż każdy producent potrafi mieć nieco inną. Szelki nie mogą krępować ruchów, podduszać i wpijać się w ciało zwierzaka czy też je obcierać. Maltańczyki mają bardzo miękkie i delikatne futro, które warto ochronić przed uszkodzeniem poprzez bardziej zabudowane, obszyte przyjemnym w dotyku materiałem szelki. Dzięki temu unikniemy filcowania się sierści oraz powstawaniu kołtunów. Świetnie sprawdzają się te obszyte ortalionem bądź podobną tkaniną. Należy uważać na cienkie paskowe szelki, które mogą bardzo źle wpłynąć na sierść maltańczyków. Powinno unikać się również ażurowych wzorków, brylancików i innych ozdób, które wyglądają bardzo elegancko, ale mogą zaczepiać o futro i je wyrywać, co jest bardzo nieprzyjemne i bolesne dla psa. Większość osób jednak chce, aby pies prezentował się bardzo dobrze więc wybierajmy szelki wykonane z błyszczących tasiemek, różnych kolorów i nadruków, które skutecznie wyróżnią naszego psa w tłumie a nie zaszkodzą jego samopoczuciu.

Mocne szelki dla psa z rączką

Jeżeli poszukujemy mocnych, bardzo wytrzymałych szelek dla swojego pupila, to szelki TUCKER są doskonałym wyborem. Rozmiary są dopasowane do psów każdej wielkości.

Czytaj także: Reaktywność smyczowa – jak ją rozpoznać?

Podstawowym kryterium wyboru szelek powinna być wygoda dla psa, jego bezpieczeństwo i łatwość w użytkowaniu również dla nas. Dobrze, gdy szelki mają więcej niż jedną klamrę do zapinania i zakładania. Zdecydowanym komfortem dla psa jest sytuacja, kiedy będzie mógł swobodnie poruszać się bez przecierania i ucisków. Warto jest mieć szelki z możliwością regulacji, aby łatwo dopasować ją do zmieniającego się szczeniaka bądź do dorosłego psa, którego ciało również się zmienia. Dobrze jest szukać również miejsc, w których szelki wykonywane są na wymiar bądź sprzedawca jest w stanie pomóc dobrać prawidłowy rozmiar.

Dla szczeniąt najlepsze są szelki bezuciskowe, które nie pozwalają na nadmierne uciski na ciele. Należy jednak pamiętać, że nie każdy pies je zaakceptuje, nie nadają się również na trening posłuszeństwa i dają mniejszą kontrolę nad psem. Są jednak idealne, jeśli chodzi o wpływ na ciało zwierzęcia, nie zwiększają napięcia na odcinek szyjny, nie obciążają ciała podczas ciągnięcia i świetnie sprawdzają się u psów które są obciążone schorzeniami kręgosłupa.

Kolor szelek jest psu zupełnie obojętny, więc możemy go dobrać według własnych wymagań estetycznych. W przypadku kolorów jasnych, warto zwrócić uwagę na to, żeby materiał był łatwy w konserwacji i czyszczeniu. Jasne, intensywne kolory wpłyną na to, żeby łatwiej było dostrzec białego maltańczyka na przykład na śniegu.

Wygoda nade wszystko

Szelki bezuciskowe w lody

Jak widać, nasze szelki powodują szerokie uśmiechy i dobry humor!

Najbardziej wygodnym modelem dla maltańczyka będą zdecydowanie szelki typu guard, dzięki którym nasz pies nie będzie miał ograniczonych ruchów, a jego stawy będą poruszać się w pełni możliwości bez żadnych przeszkód. W przypadku energicznych i mocno idących do przodu piesków nie polecane są szelki typu norweskiego, które ograniczają ruch przednich nóżek. Bardzo trudno jest je również dostać w tak małym rozmiarze. Podczas spacerowania w szelkach należy zwracać uwagę czy się dobrze trzymają, czy są wygodne i nie powodują dyskomfortu zwierzęcia. Jeżeli coś jest nie tak, zwierzę na pewno nam to okaże poprzez przyjmowanie dziwnych pozycji, zdenerwowanie bądź wręcz garbienie się. Jest to sygnał dla nas, aby wymienić sprzęt najlepiej zupełnie inny. Często problematyczna jest zmiana wymiaru w momencie wyrastania psa, którą można przegapić bądź będzie problem z dobraniem rozmiaru pośredniego.

Szelki są wygodnym rozwiązaniem dla psów ras małych, jednakże również widuje się je w ozdobnych obróżkach. Zaleca się wybór obroży o szerokości maksymalnie dwóch cm, aby można było je z łatwością dopasować i użytkować z przyjemnością zarówno dla psa jak i dla właściciela. Jedna i druga opcja pozwala na umieszczenie adresatki bądź tabliczki znamionowej z numerem telefonu bądź adresem właściciela przypadku zgubienia się psa. Obroża w przypadku maltańczyka może być jedynie problematyczna, kiedy piesek się wyrywa i wymaga mocniejszego przytrzymania. Może okazać się to niewygodne i niebezpieczne ze względu na wzmocniony ucisk w okolicach szyi ,odcinka szyjnego kręgosłupa czy też tchawicy, która w przypadku silnego pociągnięcia może zostać uszkodzona. Jeżeli nasze zwierzę odpowiednio z nami współpracuje i porusza się dobrze przy nodze warto zainwestować w wygodniejsze w użyciu szelki.

Czytaj także: Rally-O – trening dla każdego?

Dodaj komentarz