Mimo iż pies to nie człowiek, to jednak podczas podróży zagranicznych musi mieć paszport dla psa. Dokument ten potwierdza jego tożsamość, ale też, że zwierzę nie stanowi zagrożenia, tj. jest zdrowe i ma wykonane wymagane szczepienia. Co ważne – paszport dla psa jest również pomocny w przypadku zaginięcia zwierzęcia. Sposób jego wyrobienia jest niezwykle prosty i szybki. Jak wygląda paszport dla psa i jak go wyrobić? Wyjaśniamy poniżej.

Jak wygląda paszport dla psa?

Paszport dla psa to dokument niezbędny podczas podróżowania ze zwierzęciem poza granicami kraju. Wyjazdy z czworonogiem po Polsce są proste – wystarczy zabrać ulubione rzeczy i wyruszyć w zaplanowaną trasę. Niestety podróże poza granice są dużo bardziej wymagające. Właściciel musi nie tylko wyrobić paszport dla psa, ale też wykonać obowiązkowe szczepienia, zaczipować zwierzę czy też wykonać odrobaczenie. Paszport dla psa to dokument identyfikacyjny, który jest wystawiany dla zwierząt domowych, przemieszczających się pomiędzy krajami Unii Europejskiej, choć jest on również wymagany w Norwegii, Szwajcarii, Monako, Watykanie, Andorze, Islandii i Liechtensteinie.

Wielu zastanawia się, po co jest potrzebny paszport dla psa, skoro jego właściciel legitymuje się własnymi dokumentami. Dokument ten jest niezbędny, gdyż potwierdza, że czworonóg jest zdrowy i nie będzie źródłem potencjalnego zagrożenia dla innych psów. Paszport dla psa sprawia, że po wjechaniu zwierzęcia do innego kraju, nie musi on odbywać kwarantanny — ta mogłaby trwać nawet kilka miesięcy.

Jakie dane znajdują się w paszporcie dla psa?

Wiele osób zastanawia się, jak wygląda paszport dla psa. W paszporcie dla psa znajdują się podstawowe dane nie tylko na temat samego zwierzęcia, ale też jego opiekuna. Wśród danych tych wyróżnić można:

  • lokalizację mikrochipu, datę założenia i kod alfanumeryczny,
  • dane psa – datę urodzenia, imię, gatunek, rasę, umaszczenie oraz znaki szczególne,
  • dane właściciela – imię, nazwisko, dane kontaktowe i podpis,
  • dane lekarza weterynarii – imię, nazwisko, dane kontaktowe oraz podpis lekarza wystawiającego paszport dla psa,
  • informacje na temat wykonanych szczepień, w tym przeciwko wściekliźnie,
  • informacje na temat stanu zdrowia psa, w tym data pobrania krwi do wykonania badania poziomu przeciwciał przeciwko wściekliźnie.

Taka konstrukcja paszportu dla psa sprawia, że jest on przydatny nie tylko podczas podróżowania po krajach zagranicznych, ale też w przypadku, gdy czworonóg się zgubi. Jest on również niezwykle przydatny w przypadku zachorowania psa poza granicami kraju, gdy konieczne jest wdrożenie leczenia.

Szary Kosmiczny Plecak Dla Kota Psa Z Roletą Sputnik
Transporter dla psów i kotów sputnik to wygodne rozwiązanie. Zwierzęta mają w środku bardzo dużo miejsca. Transporter jest doskonały na każdą podróż!

Ile kosztuje paszport dla psa?

Przed wyrobieniem paszportu dla psa, opiekunowie zwierzęcia chcą się dowiedzieć często jaki jest koszt paszportu dla psa. Warto wiedzieć, że dokument ten jest wystawiany przez lekarza weterynarii – niestety nie może to być ten sam specjalista, który regularnie sprawuje opiekę nad czworonogiem. Lekarz ten musi być odpowiednie uprawnienia, tak by paszport dla psa był ważny zgodnie z obowiązującym prawem. Jeśli zastanawiasz się jak wyrobić paszport dla psa, to wystarczy sprawdzić na stronie internetowej Krajowej Izby Lekarsko-Weterynaryjnej, który ze specjalistów ma odpowiednie upoważnienie i udać się na wizytę do niego.

Czytaj także: Psy w transporcie lotniczym i kolejowym

Jak wyrobić paszport dla psa?

Przed wyrobieniem paszportu dla psa lekarz sprawdza, czy zwierzę zostało oznakowane zgodnie z narzuconymi wymaganiami oraz, czy przyjęło szczepienia przeciwko wściekliźnie. W sytuacji, gdy szczepienie zostało wykonane przez innego weterynarza, na podstawie otrzymanego zaświadczenia wpisuje ona wszystkie dane do paszportu psa. W dokumencie tym specjalista umieszcza również szereg innych informacji, w tym na temat pozostałych odbytych szczepień, zabiegów czy terapii. Co ważne – prawdziwość informacji potwierdza nie tylko podpisem lekarz, ale też sam właściciel zwierzęcia.

Jeśli chodzi o koszt paszportu dla psa, to jego cena wynosi 100 zł, przy tym 70 zł to wynagrodzenie weterynarza, a 30 zł wydatki ponoszone przez Krajową Izbę Lekarsko-Weterynaryjną. Należy pamiętać, że cena ta dotyczy jedynie wydania paszportu dla psa. W przypadku wykonania szczepień bądź dokonania rejestracji zwierzęcia konieczne jest poniesienie dodatkowych opłat.

Miska składana dla psów wykonana z silikonu klasy spożywczej. Produkt można myć w zmywarce. Po złożeniu jest całkowicie płaska – idealna na wyprawy piesze z psem.

Ile trwa wyrobienie paszportu dla psa?

Zastanawiasz się, ile trwa wyrobienie paszportu dla psa? Czas ten jest uzależniony od indywidualnej sytuacji. Jeśli zwierzę jest zaczipowane oraz ma wykonane niezbędne szczepienia, proces wydania paszportu dla psa trwa zazwyczaj kilkanaście minut. Wówczas zamówienie dokumentu oraz jego odebranie odbywa się jeszcze w tym samym dniu. Zdarzają się jednak sytuacje, że czworonogi nie mają wykonanych obowiązkowych szczepień. W takim przypadku odpowiedź na pytanie, ile trwa wyrobienie paszportu dla psa jest jedna – czas ten jest wydłużony, gdyż obejmuje konieczność wykonania szczepienia, odrobaczenia oraz rejestracji.

Opiekunowie czworonogów powinni pamiętać, że pomimo iż paszport dla psa otrzymają możliwie szybko, to jednak podróżowanie z psem po krajach Unii Europejskiej jest możliwe dopiero po upływie 21 dni od daty wykonania szczepienia przeciwko wściekliźnie.

Czy paszport dla psa jest jedynie dla dorosłych zwierząt? Nie – dokument ten można również wyrobić dla młodych szczeniąt. Należy jednak pamiętać, że szczepienie przeciwko wściekliźnie będą mogły one przyjąć dopiero w 4 miesiącu życia, stąd też w przypadku konieczności wyjazdu, konieczne jest uzyskanie zgody z Urzędu ds. Rolnictwa.

Ile jest ważny paszport dla psa?

Właściciele czworonogów powinni również znać odpowiedź na pytanie, ile jest ważny paszport dla psa. Wyjaśniamy, że dokument ten jest wydawany raz na całe życie, aczkolwiek konieczne jest regularne aktualizowanie informacji w nim zawartych. W paszporcie dla psa lekarz weterynarii wpisuje między innymi daty wykonanych szczepień przypominających przeciwko wściekliźnie. Przypominamy, że konieczne jest ich wykonywanie co minimum 12 miesięcy. W przypadku pominięcia terminu kolejne szczepienie jest traktowane jako pierwsze, a to z kolei wymaga odczekania 21 dni przed wyjazdem, mimo iż paszport dla psa nie jest wydawany jako pierwszy.

butelka podróżna dla psa
Butelki podróżne Petravel to urządzenie posiadające pojemnik na wodę, na karmę oraz na foliówki do sprzątania kupy. Idealne rozwiązanie na biwak, jak i na spacer.

Co jeszcze warto wiedzieć?

Właściciele czworonogów muszą wiedzieć, że podczas wyjazdu do krajów zagranicznych nie zawsze paszport dla psa jest wystarczający. W niektórych krajach konieczne jest również zalegalizowanie zwierzęcia w Powiatowym Inspektoracie Weterynarii – dotyczy to krajów znajdujących się poza Unią Europejską. Dopełnienie tych formalności nie jest ani kłopotliwe, ani kosztowne, jednak wymagane do przeprowadzenia.

Przed wyjazdem za granicę warto również sprawdzić, jakie wymagania poza paszportem dla psa stawia kraj docelowy – czy są wymagania odnośnie do przewożenia zwierząt domowych i inne. Zaznaczamy również, że w przypadku przewożenia większej liczby zwierząt – gdy przekracza ona 5 sztuk, konieczne jest dysponowanie świadectwem zdrowia zwierzęcia.

Chcąc zyskać pewność, że przed wyjazdem zostaną dopełnione wszelkie formalności, zawsze można skonsultować się z lekarzem weterynarii, który wskaże, na co zwrócić uwagę.

Czytaj także: Pies na plaży – na co zwrócić uwagę

Dodaj komentarz