Jak dowodzą badania rośnie odsetek bezdomnych kotów na świecie. Co gorsza, znaczna większość tych czworonogów przebywających w schroniskach, nigdy nie znajduje nowego domu. Możliwość ograniczenia niepohamowanego rozrodu tych zwierząt daje sterylizacja i kastracja. Oba zabiegi prowadzą do bezpowrotnej utraty możliwości rozrodczych u zwierząt jednakże nie oznaczają tego samego. Zabieg ten jest stresujący, przez co koty często liżą i rozdrapują ranę. Aby temu zapobiec, warto zakupić ubranko dla kota po sterylizacji.

Ubranko Dla Kota po sterylizacji
Ubranka pooperacyjne dla kota to doskonały wybór, zwłaszcza jeżeli chcemy by rany na naszym pupilu zagoiły się szybko i bezproblemowo.

Sterylizacja kota – co musisz wiedzieć?

Przeprowadza się ją w narkozie a po wymaga noszenia specjalnego kaftana pooperacyjnego dla kota. Zabieg ten polega na trwałym podwiązaniu nasieniowodów (u samców) i jajowodów (u samic) z pozostawieniem narządów rozrodczych. Jest to zabieg bardziej oszczędzający przez co rekonwalescencja jest szybsza a czas chodzenia kotki w ubranku po sterylizacji jest krótszy. U zwierząt poddanych sterylizacji produkcja hormonów i popęd zostają niezmienione. Dlatego jeśli zależy nam, aby nieco przygasić temperament naszego kocura lub ograniczyć jego znakowanie terenu powinniśmy zdecydować się raczej na kastrację. Bezsprzecznymi zaletami sterylizacji są:

  • brak płodności;
  • nie przybieranie zwierzaka na wadze;
  • brak większych zmian w zachowaniu.

Podejmując decyzję musimy wiedzieć, że pupila trzeba odpowiednio przygotować i zaopatrzyć w wygodny kaftanik po sterylizacji. Pupil zazwyczaj zostaje odebrany z lecznicy w ciągu 2-3 dni i resztę rekonwalescencji spędza w zaciszu domowym. Warto zapewnić mu odosobniony, ciepły i przytulny kąt gdzie będzie mógł w spokoju dojść do siebie po narkozie i nabrać sił.

Czytaj także: Ile kosztuje wizyta u weterynarza?

Ubranko dla kota po sterylizacji

Tu nie chodzi o rewię mody. Gdzie kupić ubranko dla kota po sterylizacji na pewno dowiemy się czy to na stronach internetowych dla kociarzy lub też bezpośrednio u weterynarza. Jest to przede wszystkim rodzaj opatrunku po zabiegu. Bardzo ważne jest aby zwierzak nie rozdrapał ani nie wygryzł sobie szwów, czy nie zakaził rany. Kaftan dla kota po sterylizacji wykonany jest z miękkiego materiału. Ściągacze przy łapkach są delikatne a wiązanie w pięciu punktach daje możliwość dopasowania stroju do sylwetki naszego pupila. Oczywiście produkty te dostępne są w różnych rozmiarach w zależności od gabarytów kociaka. Są modele dedykowane kotom jak i te, w których również samce nie będą mieć problemu z załatwieniem podstawowych potrzeb fizjologicznych. Kubraczek po sterylizacji sprawdza się szczególnie wtedy, gdy na ranę nakładane są maści, gdyż uniemożliwia ich zlizanie.

Ubranka dla kota po sterylizacji
Ubranko tego typu nie pozwoli kotu lub kotce rozdrapać ran, przez co zagoją się one szybciej. Ponadto, ubranko wygląda bardzo stylowo oraz nie przeszkadza kotom w życiu codziennym.

Jak założyć ubranko pooperacyjne dla kota?

Ochrona rany pooperacyjnej to podstawowa zasada, której opiekun musi przestrzegać. W niektórych lecznicach można od razu zakupić lub wypożyczyć specjalny plastikowy kołnierz uniemożliwiający zwierzakowi wylizywanie operowanej okolicy, Nie zapobiega on jednak rozdrapywaniu. Tu z pomocą przychodzi duży wachlarz rozmaitych kaftaników pooperacyjnych dla kota. Większość produktów dostępnych w sklepach zaopatrzonych jest w obrazkowa instrukcję zakładania. Nie da się ukryć, że bardziej temperamentne kociaki nie będa chciały z nami współpracować. Kaftan dla kota zakładamy przykładając go do brzucha tak, by elementy łączące wypadały na grzbiecie. Ubranko może być wiązane lub zapinane na napy. Wybierzmy taki model, który będzie zarówno wygodny, trwały jak i łatwy w zakładaniu. Niestety dla wielu czworonogów noszenie ubranka dla kota po sterylizacji jest dramatem. Potrafią siedzieć i miałczeć, nie załatwiają się, nie chcą jeść. Dla opiekuna jest to również trudny czas ale odpowiednie zadbanie o ranę po zabiegu jest niezbędne.

Jak długo kot musi nosić ubranie po kastracji?

Zabieg kastracji polega na usunięciu gonad: jąder u samców i jajników z macicą u samic. Prowadzi to również do pozbawienia zwierzęcia hormonów płciowych. Powoduje to, że zwierzę traci gotowość płciową, samce przestają znaczyć teren, kończy się tzw. włóczęgostwo i walki o samice. Zabieg jest bardziej rozległy toteż zwierzak potrzebuje więcej czasu na dojście do formy. Odpowiednie dbanie o higienę rany polega przede wszystkim na jej odsłonięciu przed kocimi pazurami, zębami czy językiem. Zbawienne są kaftany dla kota, które zapewniają izolację szwów. Opiekun musi pamiętać, aby przynajmniej 2 razy dziennie sprawdzać stan rany, czy nie jest spuchnięta, zsiniała czy nie wycieka z niej ropna treść. Powinniśmy ściśle trzymać się zaleceń weterynarza co do opieki pozabiegowej naszego pupila. Rekonwalescencja kotów młodszych przebiega znacznie szybciej niż “starszaków”. Ochronne kaftaniki powinniśmy zakładać około 10-14 dni po zabiegu. Tyle zazwyczaj potrzebuje miejsce do zagojenia się. Czasem, przy prawidłowym przebiegu zdrowienia wystarczy ubieranie zwierzaka do momentu zdjęcia szwów.

Gdzie kupić ubranko dla kota po sterylizacji?

Wiele niezbędnych po zabiegach produktów możemy wypożyczyć lub zakupić bezpośrednio w gabinecie weterynaryjnym. Lekarz znając temperament naszego pupila będzie też umiał lepiej nam doradzić w wyborze. Zawsze lepiej jest przygotować się do zabiegów medycznych i wcześniej zakupić niezbędne akcesoria. W większych sklepach zoologicznych również możemy znaleźć interesujące nas produkty. Jednakże największy wybór jest w sklepach internetowych. Często wybierając konkretny produkt możemy posiłkować się opiniami innych kupujących co może się okazać bardzo pomocne.

Czytaj także: Kaftan dla psa

Dodaj komentarz