Pooperacyjny kaftan dla psa to rodzaj zabezpieczenia ran powstałych w wyniku zabiegów operacyjnych lub urazów. Jego noszenie sprzyja prawidłowemu gojeniu się ran i chroni przed rozwojem zakażeń i innymi komplikacjami pooperacyjnymi. Stosowanie go często jest niezbędne podczas rehabilitacji czworonogów i w znaczącym stopniu przyspiesza ich powrót do formy sprzed zabiegu.

Szukasz porządnego kaftana pooperacyjnego dla psa, lecz nie wiesz od czego rozpocząć poszukiwania? Dobrze trafiłeś! W niniejszym artykule wyjaśnimy Ci konieczność stosowania fartuchów pooperacyjnych przez psy po zabiegach, podpowiemy Ci na co zwrócić szczególną uwagę wybierając model dla swojego pupila oraz objaśnimy jakie akcesoria dla psów mogą być dla nich przydatne po operacji. Mamy nadzieję, że lektura tekstu pozwoli Ci jeszcze lepiej zatroszczyć się o dobro swojego pupila!

Dlaczego pies musi nosić kaftan pooperacyjny?

Bluza streetwear dla psa
Bluza streetwearowa dla psa to dobry wybór na zapewnienie mu wystarczającej ilości ciepła po zabiegu. Wykonana została z bawełny oraz posiada miękką podszewkę.

Choroba, zwłaszcza taka, która wymaga zabiegu chirurgicznego jest dużym obciążeniem dla organizmu zwierzaka. Wymaga on wówczas specjalnej troski i dodatkowych akcesoriów przyspieszających gojenie się ran, takich jak np. fartuch pooperacyjny lub kołnierz ochronny. Elementy te uniemożliwiają psu drapanie, gryzienie i wylizywanie szwów, chroniąc rany przed ponownym otwarciem oraz wdaniem się infekcji. Dzięki kaftanom pooperacyjnym dla psów rany goją się bardzo szybko umożliwiając zwierzakom powrót do formy.

Jak wybrać najlepszy fartuch pooperacyjny dla psa?

Aby kaftan pooperacyjny dla psa dobrze spełniał swoją funkcję musi on spełniać kilka podstawowych wymogów. Przede wszystkim powinien posiadać odpowiedni rozmiar – z jednej strony nie może być zbyt ciasny, gdyż mógłby uciskać rany pozabiegowe, z drugiej nie może być za luźny, ponieważ nie spełniałby należycie swojej funkcji. Ponadto, wybierając kaftan dla psa po operacji warto upewnić się czy został on wykonany z przewiewnej, hipoalergicznej bawełny, a jego konstrukcja umożliwia psu załatwianie podstawowych potrzeb fizjologicznych.

Czytaj także: W jakich przypadkach używać kołnierza dla psa

Opatrunek pooperacyjny dla psa i inne akcesoria niezbędne po zabiegu

Aksamitna bomberka dla psa
Bluza na cieplejsze dni, doskonale sprawdzi się do ochrony skóry psa po zabiegu. Aksamitny materiał jest bardzo miły w dotyku, a bluza jest na tyle ciepła, że zapewni komfort twojemu pupilowi.

Fartuch pooperacyjny dla psa to nie jedyne akcesorium, którego może potrzebować Twój pupil po zabiegu chirurgicznym. Popularnie wykorzystuje się również kołnierze ochronne oraz różnorakie ochraniacze. Przykładowo, w sytuacji gdy Twój psiak ma zwichniętą kończynę przydatny może okazać się ochraniacz na staw kolanowy lub łokciowy. Czasami przydatne może okazać się również nosidło dla psów wspomagające ich poruszanie się.

O konieczności stosowania wyżej wymienionych akcesoriów rekonwalescencyjnych powinien powiadomić Cię weterynarz przeprowadzający zabieg.

Jak długo korzystać z kaftanów pooperacyjnych dla psa?

Okres noszenia fartucha pooperacyjnego przez psa określa weterynarz. Regułą jest, że trwa to ok. 10 – 14 dni, aż do zupełnego zagojenia się rany i zdjęcia szwów. W tym czasie nie zaleca się zdejmować psu kaftana, gdyż mogłoby to mieć nieprzyjemne konsekwencje.

Koszulka dla psa Bitches love me rózowa przód
Koszulka w stylu T-shirt to dobry wybór na okres letni. Przewiewny materiał zapewni skórze możliwość oddychania, przy jednoczesnym dbaniu o miejsce pooperacyjne.

Jakie ciuszki dla psa po operacji?

Biorąc pod uwagę wyjątkowość okresu rekonwalescencyjnego psa nie zaleca się zakładać mu innych niż fartuch pooperacyjny ubrań. Niemniej jeśli jest zimno, a Twój pupil jest przyzwyczajony do codziennego noszenia ciuszków dla psów można założyć mu na fartuch luźną bluzę zapinaną na grzbiecie lub bawełniany T-shirt, które go ogrzeją. Biorąc pod uwagę, że po operacji zwierzak może mieć niższą niż na co dzień odporność takie działanie może uratować go przed przeziębieniem i uprzyjemnić ten i tak już trudny okres.

Lepiej zapobiegać niż leczyć, czyli kilka słów o tym w jakie akcesoria ochronne warto wyposażyć swojego psa

Jeśli zależy Ci na dobru i bezpieczeństwu swojego zwierzaka pamiętaj, że zawsze możesz zapobiegawczo wyposażyć go w akcesoria, które ochronią go przed skaleczeniem lub chorobą. Przykładowo, dobrym wyborem są np. buciki dla psów, które chronią psie łapy przed skaleczeniem w trakcie spacerów po gorącym asfalcie lub żwirowej drodze.

Czytaj także: Choroby stawów u psa – przyczyny, objawy i leczenie

Dodaj komentarz