Posiadanie psa to zarówno przyjemność, jak i szereg obowiązków z tym związanych. Oprócz dbania o zdrowie pupila, zbilansowaną dietę i regularne wizyty u weterynarza, trzeba również posiadać szereg akcesoriów, niezbędnych do codziennego funkcjonowania pupila w domu i poza nim. Jak dobrać fajne szelki dla psa i jaką kupić dobre kolorowe smycze dla pupila? Podpowiadamy!
Akcesoria dla psa
Mnogość i dostępność akcesoriów spacerowych dla psów może przyprawić o zawrót głowy. Mając do wyboru tak duży asortyment gadżetów dla czworonogów, trudno czasami zorientować się co będzie faktycznie przydatne, a zakup jakiego akcesorium lepiej pominąć. Na pewno warto kupić porządną smycz, która będzie trwała i posłuży przez dłuższy czas. Kolorowe smycze dla psa można kupić te w wersji tradycyjnej, jak i tzw. flexi, która rozwijają się, a pies ma możliwość odejść od nas kawałek dalej, ale będąc przy tym cały czas na smyczy i pod naszą kontrolą.
Fajne obroże dla psa to przede wszystkim takie, które nie są uciskowe. Absolutnie nie wolno używać kolczatek, które boleśnie ranią skórę i powodują ból. Warto zwrócić uwagę na to z czego wykonana jest obroża. Niektóre z metalowych zapięć mogą nagrzewać się na słońcu. Idealnie, jeśli obroża jest średniej grubości, wykonana z naturalnych, nietoksycznych materiałów. Zamiast obroży, warto dokładnie przyjrzeć się szelkom dla psa. Są one z pewnością wygodniejsze w użytkowaniu dla samego zwierzęcia, a jednocześnie zapewniają właścicielowi pełną kontrolę nad psem. Na czas jazdy samochodem, pies również powinien mieć przypięty pas samochodowy właśnie do szelek.
Czytaj także: Jak nauczyć dorosłego psa chodzić na smyczy?
Co kupić psu na wyprawkę?
Pojawienie się w domu nowego, czworonożnego członka rodziny to zawsze spore przedsięwzięcie, ale i radość domowników. Zwłaszcza dzieci podchodzą do tematu posiadania psa bardzo entuzjastycznie. Zanim jednak pupil stanie się pełnoprawnym mieszkańcem naszego domu, konieczne jest zakupienie dla niego wyprawki.
Co kupić psu na wyprawkę powinno być uzależnione od wieku pupila, a także jego gabarytów, specjalnych wymagań czy też chorób, jakie przechodzi.
Na pewno konieczne będzie kupienie misek na wodę i na karmę, w wielkości odpowiadającej wielkości samego psa. Duże miski będą niewygodne dla małego psa, podobnie jak analogicznie – małe miski nie sprawdzą się przy dużym czworonogu.
Warto pamiętać o miejscu dla psa do spania i kupić wygodne, ale i praktyczne do czyszczenia posłanie dla psa.
Smycz tradycyjna czy smycz typu flexi?
Ilu właścicieli, tyle teorii na temat tego jaka smycz jest dla psa najlepsza. Zwolennicy tradycyjnych, kolorowych smyczy dla psa podnoszą, że smycz bez możliwości regulacji długości jest nie tylko bezpieczniejsza dla czworonoga, ale i wygodniejsza dla właściciela. Na tradycyjnej smyczy łatwiej jest mieć psa pod kontrolą. Co istotne, właśnie na smyczy tego typu łatwiej jest nauczyć chodzenia psa przy nodze.
Smycz typu flexi, czyli rozwijana na długość, 3, 5 a nawet 8 metrów ma tę zaletę, że podczas spaceru pies ma możliwość oddalenia się od właściciela, ale jednak mamy nad nim pełną kontrolę. Pies na długiej smyczy flexi może w czasie spaceru intensywniej eksplorować okolicę, biegać i bawić się, bez konieczności przebywania w bliskiej odległości od właściciela.
Na smyczy flexi trzeba jednak zwracać baczniejszą uwagę na potencjalne zagrożenia dla psa. Na tak długiej i regulowanej długości smyczy trudniej jest uchronić pupila przed ruchliwą ulicą czy innym niebezpieczeństwem. Smycze flexi posiadają na szczęście blokadę, która w porę może zatrzymać psa – warto jej używać.
Kolorowe smycze dla psa
Wybór smyczy dla psa może mieć wpływ na jakość spacerów z pupilem. Smycz powinna nie tylko być bezpieczna dla czworonoga, ale i wygodna do użytkowania przez właściciela. Kiedy już zdecydujemy czy chcemy tradycyjną smycz czy tę typu flexi, można ją dopasować do własnych upodobań. Kolorowe smycze dla psa mogą być w formie grubych sznurów czy parciane. Wielu specjalistów odradza jednak stosowanie smyczy łańcuszkowych. Oprócz tego, że wbrew pozorom bywają mniej trwałe niż te parciane, latem mogą się nagrzewać i poparzyć psa.
Czytaj także: Pasy dla psa