Pies może być najlepszym przyjacielem nie tylko dorosłego człowieka ale także i dziecka. Od wielu lat trwają badania, które wykazują, że wychowanie dziecka razem z psem pozytywnie wpływa na jego rozwój zarówno emocjonalny jak i fizyczny. Dzieci żyjące na co dzień ze zwierzęciem są mniej podatne na alergie, mniej zestresowane a obecność psa wpływa na ich szybszy rozwój ruchowy. Szybciej zaczynają raczkować i uczyć się chodzić. Pies to także idealny kompan do zabawy jak i przytulania.

 

Szelki spacerowe to doskonały dodatek do akcesoriów spacerowych. Szelki są wygodniejsze od obroży oraz wyglądają stylowo.

Pies i dziecko-dobry wybór?

 

Oczywistym jest, że pies ma pozytywny wpływ na rozwój dziecka. Sama obecność zwierzęcia w domu przynosi nam wiele radości. Niemniej jednak decyzja o kupnie lub adopcji psa nie powinna być pochopnie podejmowana. Pies powinien być tam, gdzie wszyscy mają świadomość odpowiedniej opieki nad psem i uczyć tego samego mogą dzieci. Pies dla dziecka to nie tylko przyjaciel, który daje wiele szczęścia i radości. Opieka nad zwierzęciem, regularne spacery uczy dziecka odpowiedzialności, obowiązkowości i wytrwałości. Pies i dziecko pokazują nam także, jak silna więź emocjonalna i przywiązanie może między nimi powstać, co pozytywnie wpłynąć może na dalsze relacje międzyludzkie. Niemniej jednak pies powinien pojawić tam, gdzie wszyscy tego chcą, a nie tylko ze względu na dziecko.

 

Wpływ psa na zdrowie dzieci

 

Bardzo ważną kwestią jest fakt, że obecność psa w życiu codziennym dziecka wpływa na jego odporność. Jeżeli dziecko od małego ma kontakt z psem, ryzyko powstawania alergii u niego znacznie maleje. Dzieje się tak, ponieważ ma ciągle styczność z alergenami pochodzenia zwierzęcego, jak np. psią sierścią. Co ciekawe, badania Amerykańskiej Służby Zdrowia (US Public Health Service, USPHS) wykazały ponadto, że dzieci wychowujące się z psami mają mniejsze problemy z nadwagą, niż dzieci wychowujące się bez psów.

Pozytywny wpływ psa na dziecko pozwolił na ukształtowanie się specjalnej odmiany terapii nazywanej, którą nazywamy dogoterapią. Polega ona na zabawie z czworonogiem i przebywaniu w jego towarzystwie. Dzięki temu wzrasta motywacja do ćwiczeń, co z kolei przyczynia się do lepszych efektów rehabilitacji.

 

Co daje obecność psa?

 

Obecność psa w domu wiąże się jak wiemy z ogromem dodatkowych obowiązków. Ale dzięki jego obecności w naszym życiu zyskujemy nowego przyjaciela, który dać nam może wiele radości i miłości. Dodatkowo pojawienie się psa w życiu dziecka, przynieść może naprawdę wiele korzyści. Pies dla dziecka to nie tylko kompan do zabawy. Dzięki jego obecności dziecko przede wszystkim lepiej się rozwija a także uczy się odpowiedzialności. Przy psie dziecko staje się ciekawsze otaczającego go świata, uczy się bezwarunkowej bliskości, jest bardziej otwarte na świat, lepiej komunikuje się z otoczeniem. Wychowanie dziecka z psem daje mu poczucie bezpieczeństwa i przynależności a także tłumi obawy i lęki.

Czytaj także: Jak adopcja psa wpływa na człowieka?

Legowisko Hot Dog
Pies w legowisku powinien być pozostawiony samemu sobie. Należy nauczyć dziecko by nie przeszkadzało psu, który śpi.

Czy pies jest zagrożeniem?

 

Kiedy decydujemy się na psa mając małe dziecko lub oczekując na nie, powinniśmy zwrócić uwagę na jedną istotną rzecz przy jego wyborze. Będzie to oczywiście jego rasa. Zanim zdecydujemy się na konkretną rasę, najlepiej zasięgnąć więcej informacji na jej temat. Przede wszystkim, do czego została stworzona i czy nadaje się do trybu życia, jaki prowadzimy. W przypadku małych dzieci najlepiej sprawdzą się psy mniejszych ras, które są bardziej towarzyskie i idealnie nadają się jako kompan do zabaw. Ale tak naprawdę główną rolę w tym, czy pies może być zagrożeniem dla dziecka odgrywa jego odpowiednia edukacja. Kontakt dziecka z psem jest pewną formą zabawy, ale jako rodzice nie możemy pozwalać dziecku na wszystko. Powinniśmy uczyć tego, że pies to istota żywa, która tak samo jak my odczuwa bodźce zewnętrzne. Nie możemy mu przeszkadzać podczas jedzenia, zabawy czy wtedy jak śpi. Należy dbać o psa jak o członka rodziny i tego właśnie uczyć dziecka.

 

Instynkty obronne psów

 

Psy w naszym życiu mogą pełnić naprawdę wiele ról-od od towarzysza do zabaw, przewodnika stada po czujnego stróża. Jako obrońca pies wykorzystuje swoje naturalne instynkty obronne, które polegają na obserwacji otoczenia, reakcji na nieznane i wyeliminowaniu niebezpieczeństwa. Instynkt obronny u psa często budzi się wtedy, gdy pojawia się ludzkim stadzie małe dziecko, które chce chronić. Pies dla dziecka może być jego stróżem, niemniej jednak pamiętajmy o tym, aby nigdy nie zostawiać go samego z dzieckiem. Często zdarza się, że ten instynkt staje się zbyt intensywny a zwierzę robi się agresywne, co może być niebezpieczeństwem dla malucha.

Czytaj także: Jak zbudować zaufanie na linii pies – człowiek?

Dodaj komentarz