Biegunka u szczeniaka
Biegunka u szczeniaka jest spowodowana tymi samymi przyczynami, co rozwolnienie u psów dorosłych. W przypadku szczeniąt stwarza ona jednak znacznie większe zagrożenie, ponieważ młody organizm nie ma jeszcze wykształconych mechanizmów obronnych, które chronią go przed patogenami. Dostrzegając nieprawidłowość w wypróżnianiu się małego psa, należy zatem szybko interweniować, aby nie dopuścić do następstw choroby, takich jak np. odwodnienie.
Biegunka u szczeniaka sama w sobie nie jest chorobą, a jedynie objawem innych schorzeń układu pokarmowego, immunologicznego itd. Przez biegunkę u psa rozumiemy zwiększenie częstotliwości i objętości oddawania kału o dużej zawartości wody. Biegunki u małych psów mogą zarówno być spowodowane błahym problemem i ulegać samowyleczeniu, jak również sygnalizować poważne dolegliwości.
Rozwolnienie u psa – rodzaje
Istotną informację na temat przyczyn biegunki u szczeniąt może dać obserwacja kału psa:
- żółta biegunka informuje o problemach jelitowych lub nieprawidłowej pracy trzustki;
- zielona biegunka może być skutkiem nieprawidłowej pracy przewodu pokarmowego zwierzaka, lecz najczęściej wynika z dużego spożycia trawy lub innych zielonych roślin;
- czarna biegunka pojawia się na skutek obecności krwi w kale. Kolor ten oznacza podrażnienie żołądka lub jelita cienkiego psa;
- krwista biegunka pojawia się gdy zwierzę jest zarobaczone, cierpi na alergię lub niewydolność końcowego odcinka układu pokarmowego;
- biegunka u psa ze śluzem pojawia się jako skutek zmiany żywienia psa, zmian nowotworowych lub obecności pasożytów;
- wodnista biegunka pojawia się na skutek infekcji wirusowych lub bakteryjnych;
- tłusta biegunka o jasnym zabarwieniu zdradza niewydolność trzustki psa.
Biegunka u małego psa – najczęstsze przyczyny
Organizmy młodych zwierząt są wrażliwe, dlatego powodów występowania biegunek u szczeniąt jest bardzo wiele. Do przyczyn rozwolnienie u psów zaliczamy:
- nieprawidłową dietę,
- zatrucie pokarmowe,
- alergie pokarmowe,
- substancje toksyczne,
- nietolerancję niektórych leków,
- szczepionki,
- stres,
- choroby różnych układów organizmu,
- zmianę karmy.
Biegunka u szczeniaka po zmianie karmy
Biegunka u szczeniaka najczęściej pojawia się na skutek zmian żywieniowych. Nieprawidłowa dieta, zatrucie pokarmowe, niestrawność czy spożycie zbyt dużej objętości pokarmu naraz znacząco obciążają układ trawienny młodych psów, w efekcie czego pojawia się rozwolnienie. U szczeniąt enzymy trawienne nie funkcjonują jeszcze tak skutecznie jak u dorosłych psów, dlatego ich delikatny organizm kiepsko znosi wszelkie radykalne zmiany. Przyjmując psiaka pod swój dach, warto dowiedzieć się jak był karmiony u hodowcy lub w schronisku i do czasu oswojenia się malca z nowym otoczeniem karmić go tym samym pokarmem.
Czytaj także: Jedzenie dla psa — jak dobrze go żywić?
Biegunka u psa a alergia
Alergie to problem dotykający nie tylko szczenięta, ale i dorosłe osobniki. Psy mogą być uczulone na konkretne składniki pokarmowe, w efekcie spożycia których może pojawić się rozwolnienie.
Nietolerancje pokarmowe trudno jest jednoznacznie zdefiniować, jednak nie jest to niemożliwe. Stosując dietę eliminacyjną i podając zwierzakowi wyłącznie jeden rodzaj białka w prosty sposób można określić produkty, które mu szkodzą, a następnie usunąć je z menu swojego pupila. Dobrą praktyką jest również sięganie wyłącznie po wysokowartościowy pokarm, pochodzący ze sprawdzonego źródła lub gotowanie samemu.
Luźny stolec u małego psa a żywienie
Kwestią powodującą biegunki u szczeniąt jest również źle zbilansowana karma, który przyjmują. Zarówno zbyt tłuste, jak i zbyt przetworzone lub za mocno przyprawione pokarmy mogą powodować rozwolnienie u małych psów. Warto więc zrezygnować z karmienia szczeniąt potrawami z ludzkiego stołu. Dobrą praktyką jest także pilnowanie, aby piesek nie “ucztował” na śmietnikach w czasie spacerów. Zjedzenie jakichkolwiek nieczystości może skutkować rewelacjami żołądkowymi czworonoga.
Jak zatrzymać biegunkę u psa?
W wielu przypadkach, np. po zatruciu pokarmowym lub przejedzeniu, biegunka u szczeniąt ustępuje samoistnie. Jeśli chorobie nie towarzyszą inne objawy, a gorączka nie przekracza 40°C jedyne o co należy zadbać to zapewnienie psu komfortowego wypoczynku i dostępu do świeżej wody. W tym czasie należy obserwować stan szczeniaka i nie zachęcać go do zabaw ani długich spacerów.
Ostra biegunka u psa – kiedy udać się ze szczeniakiem do weterynarza?
Fakt, że szczeniak ma biegunkę nie oznacza jeszcze, że trzeba się z nim udać do gabinetu weterynaryjnego. Jeśli rozwolnienie u młodego psa trwa 1-2 dni i nie towarzyszą mu żadne inne dolegliwości, wystarczy obserwować jego stan zdrowia i pozwolić wypoczywać w spokoju. Gdy organizm psiaka oczyści się ze wszystkich zbędnych substancji, szczenię dojdzie do siebie. Ostra lub przewlekła biegunka może jednak doprowadzić do zagrażającej życiu zapaści krążeniowej na skutek odwodnienia i utraty elektrolitów. Jeśli biegunka u szczeniaka trwa dłużej niż 2-3 dni i widać pogorszenie się stanu jego zdrowia lub też pojawiają się inne symptomy towarzyszące chorobie, koniecznie należy udać się do weterynarza, który zleci odpowiednie badania i rozpocznie specjalistyczne leczenie.
Przewlekła biegunka – niepokojące objawy długotrwałej biegunki u szczeniąt
Burczenie w brzuchu lub przelewanie się płynów w jamie brzusznej zwierzaka to normalne objawy towarzyszące biegunce u szczeniąt i nie należy się nimi martwić. Do wizyty w lecznicy weterynaryjnej powinny jednak skłonić następujące symptomy:
- apatia;
- bierność;
- niechęć do aktywności fizycznej;
- temperatura przekraczająca 40°C;
- brak apetytu;
- brak pragnienia;
- wymioty;
- odwodnienie organizmu – suchy nos, zapadnięte oczy, suche błony śluzowe, zianie;
- krwista biegunka.
Co podawać psu z biegunką do jedzenia?
Kiedy układ pokarmowy psa szwankuje i zwierzę cierpi na biegunkę, należy zastosować głodówkę i nie karmić psa przez 12-24 godziny. W tym czasie przewód pokarmowy psa się uspokoi, a pobieranie wody przez jelita wyhamuje, co zapobiegnie przybieraniu biegunki na sile. Po przerwie w karmieniu należy podać szczeniakowi lekkostrawny pokarm, np. z kurczaka i marchewki. Dobrym pomysłem jest również wzbogacenie menu psa, który przeszedł biegunkę preparatami odbudowującymi florę jelit, tj. probiotykami i prebiotykami.
Domowe sposoby na biegunkę u psa – leczenie biegunki bez wizyty u lekarza weterynarii
W przypadku biegunki u małego psa wynikającej z banalnych przyczyn, np. z zatrucia pokarmowego, chorobę można leczyć następującymi sposobami:
- węglem aktywnym – rozpuść tabletkę w odrobinie wody i podaj szczeniakowi bezpośrednio po wystąpieniu biegunki, a dolegliwości szybko znikną;
- zupą marchewkową profesora Moro – gotuj 0,5 kg marchwi w 1 litrze wody przez 1,5 – 2,5 godziny. Odparowaną wodę uzupełniaj do 1 litra. Następnie ostudź zupę i zmiksuj z dodatkiem szczypty soli. Podawaj psu zupę kilka razy dziennie w małych dawkach aż do ustąpienia objawów;
- smecta, czyli popularny związek glinokrzemianu również może pomóc psu z biegunką. Substancja aktywna leku powleka ściany układu pokarmowego, w efekcie czego staje się on niewrażliwy na wirusy, bakterie i inne czynniki drażniące.
Mały pies ma biegunkę – Podsumowanie
Biegunka u szczeniąt to częsty objaw zaburzenia czynności układu pokarmowego. Może być spowodowana różnymi przyczynami, choć jej najczęstszym powodem są błędy żywieniowe. Odpoczynek i lekkostrawna dieta z reguły wystarczą, aby zwierzę odzyskało siły i powróciło do zdrowia. Ostra, przewlekła biegunka u psa może jednak świadczyć o poważnych dolegliwościach i doprowadzić do zapaści czworonoga. Dlatego właśnie należy zachować szczególną ostrożność, gdy szczeniak choruje na rozwolnienie i w razie konieczności skorzystać z pomocy doświadczonego specjalisty.
Zobacz również: Dysplazja u psa – co warto wiedzieć?