Biegunka u kota może być spowodowana wieloma czynnikami – zarówno tymi błahymi, jak i bardziej poważnymi. W tych pierwszych przypadkach właściciele często mogą poradzić sobie z problemem samodzielnie. Niestety zdarzają się jednak sytuacje, że rozwolnienie u kota jest powodem poważnej choroby. W takim przypadku należy niezwłocznie skonsultować stan zdrowia zwierzaka z weterynarzem i wdrożyć odpowiednie leczenie. Co warto wiedzieć o biegunce u kota? Wyjaśniamy niżej.

Jak rozpoznać biegunkę u kota?

Wbrew powszechnej opinii, rozpoznanie biegunki u kota nie jest takie łatwe. Zdarzają się bowiem sytuacje, że zmiany w stolcu są spowodowane wprowadzonymi zmianami żywieniowymi czy też jedynie stresem. Rozwolnienie u kota występuje w sytuacji, gdy zwierzę wypróżnia się luźnymi, wodnistymi bądź śluzowatymi stolcami, w ilości minimum 5-6 razy na dobę. Warto wyjaśnić, że ilość ta może być zarówno mniejsza, jak i większa – istotne jest porównanie z wcześniejszą sytuacją. Biegunki u kota stwierdza się bowiem wtedy, gdy wypróżnianie jest znacznie częstsze niż zazwyczaj.

Właściciele kotów powinni wiedzieć, że samo występowanie luźnej kupy u kota nie jest chorobą – rozwolnienie jest objawem choroby. Oczywiście w sytuacji jej wystąpienia kluczowe jest podjęcie działań pozwalających ją zatrzymać. Wdrożone postępowanie pozwala pomóc zwierzęciu i uchronić je przed odwodnieniem, ale należy pamiętać, że nie rozwiązuje problemu i nie eliminuje właściwej choroby. Warto również wiedzieć, że biegunka u kota może przybrać różną formę. Wyróżnić można biegunkę:

  • łagodną – kot oddaje stolec w ograniczonych ilościach, nie ma dodatkowych negatywnych objawów związanych z zachowaniem czy apetytem, a stolce są typowo biegunkowe,
  • ostrą – towarzyszą jej częste i obfite wypróżnienia, w których może pojawić się również krew. Co istotne – zwierzę jest apatyczne, nie chce jeść, a stan zdrowia bardzo szybko się pogarsza,
  • przewlekła – występuje w momencie, gdy rozwolnienie u kota trwa dłużej niż kilka dni, a przy tym dodatkowe objawy nie są zbyt nasilone.

Czytaj także: Obroże na kleszcze

miska dla kota

Odpowiednia miska z kontrolą pochylenia pozwala na ustawienie jej tak, aby jedzenie było dla kota przyjemnością. Odpowiednie ustawienie pozwala na zwiększenie komfortu oraz wypływa na koci apetyt.

Jakie są przyczyny występowania biegunki u kota?

Jak już wspomniano, biegunka u kota nie jest chorobą, ale objawem towarzyszącym chorobie. Kluczowe jest właściwe postawienie diagnozy – tylko tak można wdrożyć odpowiednie leczenie i wyeliminować występowanie dolegliwości. Do czasu ustalenia przyczyny można postępować objawowo – pozwoli to zatrzymać rozwolnienie u kota, a tym samym poprawić jego samopoczucie. Odpowiednio prowadzone działania są niezwykle ważne, gdyż chronią zwierzę przed odwodnieniem.

Przyczyn występowania biegunki u kota może być wiele. Luźne kupy u kota w przebiegu łagodnej biegunki pojawiają się najczęściej jako odpowiedź na:

  • zmianę sposobu żywienia czy też zmianę karmy,
  • pogorszenie jakości posiłki bądź nieodpowiednie dostosowanie jego ilości,
  • zatrucie nieświeżą karmą bądź trującą rośliną,
  • podrażnienie układu pokarmowego,
  • podanie leków na występujący stan chorobowy,
  • szczepienie,
  • pasożyty,
  • przeżycie silnego stresu.

Nieco inne są przyczyny występowania silnego rozwolnienia u kota. Wówczas najczęściej jest ono wywołane infekcją wirusową bądź bakteryjną. W przypadku długotrwałych biegunek powodem jest najczęściej choroba układu pokarmowego.

Plecak astronauta transporter

Jeżeli trzeba przetransportować kota do weterynarza, warto do tego celu wykorzystać transporter astronauta! Wygodny transporter zarówno dla człowieka jak i kota. Polecamy!

Domowe sposoby na biegunkę u kota, czyli jak radzić sobie w pierwszych chwilach

Wystąpienie biegunki u kota, nawet jeśli jest to biegunka u małego kota, nie jest od razu powodem do odwiedzania weterynarza. Najważniejsze jest uważne obserwowanie zwierzęcia. Często ma ona bowiem łagodny przebieg i samodzielnie zanika. Warto sprawdzać stan zwierzęcia – czy nie jest apatyczne, czy nie dochodzi do odwodnienia. W takich sytuacjach biegunka u kota jest najczęściej spowodowana niestrawnością i organizm zwierzęcia sam ją zwalczy.

Jeśli jednak luźne kupy u kota mają ostry przebieg, należy konieczne i bezzwłocznie udać się do lekarza weterynarii. Ta sama zasada dotyczy biegunek przewlekłych – jeśli występują one często, koniecznie powinny zostać zdiagnozowane i powinna zostać ustalona ich przyczyna.

Chcąc pomóc zwierzęciu w zwalczeniu rozwolnienia u kota, warto postępować ostrożnie. Domowe sposoby na biegunkę u kota mogą pomóc, aczkolwiek należy pamiętać, że w przypadku jej długotrwałego występowania i tak konieczne jest odwiedzenie specjalisty.

Czy domowe sposoby na biegunkę u kota są pomocne?

Wielu właścicieli kotów, w sytuacji występowania biegunki u kota, przeszukuje Internet w celu znalezienia skutecznych domowych sposobów na biegunkę u kota. Warto jednak wiedzieć, że w przypadku zwierząt właściciele w domowych warunkach niewiele mogą zrobić. Owszem – mogą, a nawet powinni, obserwować zwierzę, ale często nie dysponują oni odpowiednimi lekami na rozwolnienie u kota.

Jeśli u kota często występują rozwolnienia, warto być przygotowanym i wiedzieć od weterynarza, jaki preparat można podawać na biegunkę u kota. Należy pamiętać, że podawanie jakichkolwiek leków zwierzęciu powinno odbywać się zgodnie z zaleceniami lekarza – ważna jest odpowiednia dawka czy odstęp czasowy pomiędzy kolejnymi podaniami. Wśród domowych sposobów na biegunkę u kota należy wskazać konieczność zachęcania zwierzęcia do picia wody. Długotrwała biegunka może bowiem doprowadzić do odwodnienia. W takiej sytuacji ważne jest regularne picie wody. W przypadku wystąpienia trudności warto np. rozdrobnić gotową saszetkę z jedzeniem dla kotów z wodą – wówczas zwierzę nie tylko zje posiłek, ale też się nawodni.

Przekąska rybna dla kota

Przekąski rybne dla kota to dobra metoda na odżywienie kota po chorobie. Smakowite kąski spowodują powrót apetytu a także odżywią naszego pupilka.

Jak przebiega leczenie biegunki u kota?

Jak już wspomniano, biegunka u kota nie jest chorobą, a jedynie jej objawem. Z tego też względu wdrożone przez lekarza weterynarii leczenie jest najczęściej objawowe. Pomocne w poprawieniu zdrowia zwierzęcia jest podawanie preparatów działających na ograniczenie ilości stolców. Długotrwała biegunka u kota może również doprowadzić do odwodnienia. W takiej sytuacji są stosowane wlewy podskórne bądź kroplówki dożylne – substancje te mają na celu wzmocnienie organizmu kota, a w konsekwencji jeszcze szybsze dojście do zdrowia.

W leczeniu biegunki u kota kluczowe jest nie tylko wyeliminowanie objawów, ale przede wszystkim powodu ich wystąpienia. Z tego też względu ważnym elementem terapii jest ustalenie przyczyny występowania luźnych kup u kota. Jeśli występują one w konsekwencji wprowadzenia zmian w żywieniu zwierzęcia, konieczne jest wrócenie do dotychczasowego sposobu karmienia bądź też wyeliminowanie szkodliwych produktów. W sytuacji, gdy przyczyna wystąpienia rozwolnienia u kota nie jest znana, kluczowe jest wykonanie badań diagnostycznych, tj. zbadanie krwi, kału czy wykonanie badań na obecność pasożytów. Przyczyną występowania biegunki u kota mogą być również choroby wirusowe bądź bakteryjne. W takiej sytuacji konieczne jest zastosowanie odpowiednich preparatów leczniczych, w tym nawet antybiotyków.

Pomocne w leczeniu biegunki są również probiotyki – warto je stosować szczególnie u kotów, które zażywają lekki na choroby przewlekłe – pozwalają one bowiem skutecznie odbudować florę bakteryjną jelit.

Czytaj także: Rana po sterylizacji kotki

Dodaj komentarz