Domowe psy najczęściej ciało mają pokryte sierścią. Sierść to specyficzny rodzaj szaty – składa się z włosa okrywowego i podszerstka. Wśród różnych gatunków psów można znaleźć również rasy, które są pozbawione podszerstka i mają jedynie włosy pełniące funkcję okrywową. Które rasy psów z włosami są najpopularniejsze? Jak dbać o psy z włosami? Czy psy z włosem rzeczywiście są dobrym rozwiązaniem dla alergików? Szczegóły wyjaśniamy poniżej.

Psy z włosem — czym różnią się od tych z sierścią?

Psy z włosami są pozbawione podszerstka – nie ma go całkowicie bądź też występuje w niewielkiej ilości, tak małej, że nie zapewnia właściwej ochrony przed niskimi temperaturami. Ta główna różnica między psami z włosami a psami z sierścią sprawia, że te pierwsze w chłodniejsze dni powinny być ubierane w specjalne ubranka, które skutecznie ochronią ich przed zimnem. Warto również wiedzieć, że psy z włosem wymagają regularnej pielęgnacji. Ich włosy są niezwykle delikatne i miękkie w dotyku, ale aby utrzymać je w takim stanie, należy codziennie je czesać. Co więcej, psy z włosami, dokładnie tak jak człowiek, muszą regularnie odwiedzać fryzjera. Tylko odpowiednie ich przycinanie pozwoli utrzymać je w nienagannym stanie i ułatwić pielęgnację oraz stylizację.

Warto zaznaczyć, że rasy psów z włosami zamiast sierści, nie sprawiają również kłopotów z ich wypadaniem. Włosy u psa nie wypadają tak intensywnie jak sierść, stąd też domownicy nie generują powodów do częstego sprzątania. Jakie psy mają włosy? Sprawdź poniżej.

Gumki Kokardki dla Psa
Kokardki i gumki dla psów z włosami są doskonałym rozwiązaniem, na stylizowanie swojego pupila. Kokardki dostępne w wielu wariantach kolorystycznych.

Rasy psów z włosami zamiast sierści

Osoby poszukujące towarzysza w postaci psa z włosami mogą wybierać spośród różnych gatunków. Część z nich cieszy się ogromną popularnością. Do najczęściej wybieranych psów z włosami, zamiast sierści można zaliczyć:

 • shih tzu;
 • maltańczyk;
 • pudel;
 • york;
 • bichon frise;
 • sznaucer;
 • chart włoski;
 • bedlington terrier.

Warto również zaznaczyć, że rasy psów z włosami można podzielić również ze względu na ich wielkość — nie tylko małe psy z włosami cieszą się popularnością. Wiele osób postanawia do swojej rodziny przyjąć dużego psa z włosem. Co warto wiedzieć o poszczególnych gatunkach najpopularniejszych psów z włosem zamiast sierści? Poniżej prezentujemy krótką charakterystykę wspomnianych.

Czytaj także: Szelki czy obroża?

Małe psy z włosami

Do małych psów z włosami można zaliczyć:

 • shih tzu,
 • yorkshire terier,
 • maltańczyk,
 • pudel,
 • bichon frise,
Bandana Chłodząca dla Psa Petinio BECOOL
Na cieplejsze dni warto zakupić bandanę chłodzącą dla psa. Pieski z długim włosem słabo znoszą gorące dni, dlatego warto im ulżyć poprzez schładzanie ich. Nasze bandany nadają się do tego fantastycznie!

Shih tzu

Shih tzu to niezwykłe psy z włosami. Wyróżniają się wyjątkową bystrością i lojalnością – są oddane swojej właścicielom, co widać, chociażby poprzez częste przytulanie się do nich czy też chęć zabawy z domownikami. Są niewielkie – osiągają wagę w przedziale 4-8 g i żyją od 12 do nawet 17 lat.

Yorkshire terier

Yorki w kategorii psów z włosami cieszą się dużą popularnością. Pomimo iż są naprawdę niewielkie – ważą zaledwie 2-3 kg, to mają niezwykłe temperament, przez wielu porównywany nawet do prawdziwego teriera. Są nie tylko energiczne i chętnie poznają otoczenie, ale też wyjątkowo zadziorne. Ta rasa psa z włosami uwielbia zabawy, stąd też jest doskonałym towarzyszem dla nieco starszych dzieci. Nie jest to typ kanapowca — uwielbia ruch i zabawę.

Maltańczyk

Maltańczyki to kolejne psy z włosami o łagodnym usposobieniu, ale jednocześnie pełne pozytywnej energii. Ta rasa doskonale sprawdza się, jako członek rodziny z dziećmi – są chętne do zabawy, łatwe w pielęgnacji i niedrogie w utrzymaniu, a przy tym nie wymagają wielogodzinnej uwagi właścicieli. Uwielbiają jednak przebywać w towarzystwie, stąd też wybierając maltańczyka, jako rasę psa z włosami, należy pamiętać, że nie powinny zbyt długo pozostawać same, gdyż może to grozić wystąpieniem lęku separacyjnego.

Pudel

Pudle to psy z włosami, które mogą mieć jedynie 3 kilo wagi, bądź też aż 30 kg. Są niezwykle aktywne, a przy tym radosne i czujne. Są świetnym towarzyszem wyjść, ale też doskonale odnajdują się w polowaniach prowadzonych na lądzie i wodzie. Obecnie jest to rasa psów z włosami, która jest kojarzona głównie z salonami. Prezentują się wyjątkowo inteligentnie i dostojnie. Wynika to z faktu, iż włos pudla jest wyjątkowo gruby i gęsty i wymaga regularnej pielęgnacji i podcinania.

Bichon frise

Bichon frise to pies z włosem, niezwykle podobny do maltańczyka. Jest tak samo przyjazny dla ludzi, jak i dla zwierząt – uwielbia zabawy i skupianie uwagi innych. Ma niewielkie rozmiary, jednak mimo to jest wyjątkowo odważny. Bichon frise to rasa psów z włosem kręconym i niezwykle delikatnym. Należy o nie szczególnie dbać, gdyż nie tylko się plączą, ale też mogą się kruszyć.

Duże rasy psów z włosami

Jeśli jednak marzeniem przyszłego właściciela jest znalezienie dużego psa z włosami to wśród najpopularniejszych znajdują się:

 • bedlington terrier,
 • sznaucer olbrzym.

Bedlington terrier

Bedlington terrier swoim wyglądem przypomina nieco owcę, jednak nie ma tak łagodnego usposobienia, jak ona. Jego włosy są wyjątkowo gęste, ale też miękkie. Ta rasa psa z włosami szczególnie przywiązuje się do ludzi – w przypadku rodzin z dziećmi, jest ona szczególnie oddana tym najmłodszym właścicielom. Uwielbia nie tylko się bawić, ale też jest świetnym stróżem.

Mata Chłodząca Dla Psa Aloha na Lato
Psy z dużym włosem mają latem problemy z odpowiednim utrzymywaniem temperatury. Mata chłodząca dla psa to doskonałe rozwiązanie na długotrwałe schładzanie psa przy jednoczesnej wygodzie użytkowania.

Sznaucer olbrzym

Dużym psem z włosem jest również sznaucer olbrzym. Nie tylko uwielbia towarzystwo, ale szczególnie jest doceniany za wierność i budowanie silnej więzi z rodziną. Ma jednak wyjątkowo trudne usposobienie – chcąc od początku dobrze się dogadywać, właściciele powinni zadbać o odpowiednią dyscyplinę, gdyż pies z włosem – sznaucer olbrzym, jest ogromnym uparciuchem.

Jak dbać o psy z włosem?

Rasy psów z włosem, z uwagi na specyficzną okrywę ciała, wymagają odpowiedniej pielęgnacji. Kluczowe w przypadku psów z włosami jest regularne rozczesywanie – w przeciwieństwie do ras z sierścią nie wymagają wyczesywania, gdyż nie linieją. Nieczesanie psów z włosem może doprowadzić do pojawienia się kołtunów trudnych do usunięcia. Ważne jest także regularne odwiedzanie fryzjera, który wykona nie tylko strzyżenie, ale też mycie. To ostatnie można wykonywać również w domowych warunkach, jednak należy pamiętać, że psy z włosami wymagają stosowania odpowiedniego rodzaju kosmetyków.

Wielu właścicieli psów z włosem zauważa, że w przypadku bardzo zapracowanych osób, codzienna pielęgnacja może sprawiać problemy. Chcąc ułatwić sobie dbanie o psa z włosami, można mu zafundować krótką fryzurę – skrócony włos nie gromadzi tyle zanieczyszczeń, ale też nie doprowadza do ich nadmiernego plątania. W przypadku pupili z krótką fryzurą należy obowiązkowo pamiętać o nakryciu ich ciała w chłodne i deszczowe dni.

Czy psy z włosami są dobre dla alergików?

Osoby cierpiące na alergie często mają nadzieję, że wybierając psa z włosami, nie są narażeni na negatywne działanie alergenów. Owszem – włosy wielu psów nie wypuszczają w powietrze alergenów, stąd też mogą być towarzyszami alergików, jednak należy pamiętać, że żadna rasa psa z włosami nie jest w 100% hipoalergiczna. Część gatunków nie wyrzuca w powietrze naskórka wywołującego uczulenie, jednak chcąc zapewnić alergikowi maksymalne bezpieczeństwo, należy odpowiednio się przygotować. Pies z włosem może zamieszkać z alergikiem pod warunkiem, że właściciel będzie dbał o higienę, ale też pielęgnację psa.

Czytaj także: Jak wybrać szelki dla Yorka?

Dodaj komentarz