Kaszel u psa, podobnie jak u człowieka, może być spowodowany różnymi czynnikami. Najczęściej ma podłoże chorobowe, aczkolwiek zdarzają się również inne przypadki. W momencie zauważenia, że pies kaszle, warto dokładnie przeanalizować otoczenie, w którym przebywa — być może znajdują się w nim czynniki, które drażnią jego układ oddechowy. Jakie rodzaje kaszlu u psa można wyróżnić? Co warto o nim wiedzieć? Szczegóły wyjaśniamy w artykule poniżej.

Jakie są przyczyny kaszlu u psa?

Bluza czarna WooF

Bluza streetwear’owa WOOF to doskonała metoda na zapewnienie psu ciepła podczas zimnych wiosennych wieczorów. W ten sposób ochronimy naszego pupila przed przeziębieniem.

Kaszel u psa jest najczęściej efektem podrażnienia błon śluzowych dróg oddechowych. Czynniki drażniące mogą być różne. Wszystkie jednak doprowadzają do wystąpienia odruchu obronnego, tj. wykrztuszania zalegającej wydzieliny, substancji czy też ciała obcego. Jeśli pies kaszle jedynie przez kilka godzin, to sytuacja ta nie powinna niepokoić właściciela – można traktować to jako przypadkowe zadziałanie czynnika zewnętrznego. Niepokojące powinny być jednak sytuacje, w których kaszel u psa utrzymuje się minimum dobę bądź też towarzyszą mu inne niepokojące objawy jak np. osłabienie, duszność, ospałość czy gorączka.

Jak wygląda kaszel u psa?

Pomimo iż kaszel u psa może mieć podobne podłoże jak u człowieka, to jednak wygląda nieco inaczej. Charakterystyczne są głębokie chrząknięcia, które mogą pojawiać się pojedynczo lub seryjnie. Może się on również występować jako jedynie głośne, chrapliwe wydechy. W poważniejszych przypadkach podczas psiego kaszlu mogą wystąpić duszności – te z kolei objawiają się zwiększoną męczliwością, przyśpieszonym oddechem, a w konsekwencji stałym dyszeniem. Charakterystycznym zachowaniem u kaszlącego psa jest wyginanie szyi i pochylanie głowy.

Co powoduje kaszel u psa?

Kaszel u psa ma najczęściej podłoże chorobowe. Oznacza to, że jest wywołany infekcją górnych dróg oddechowych bądź przeziębieniem. Kaszlący pies nie powinien zaskoczyć właściciela, zwłaszcza w sytuacji, gdy był narażony na wychłodzenie organizmu czy też przemoczenie. Warto jednak pamiętać, że tego typu infekcja jest najłagodniejszą formą choroby u pupila. Przy sporadycznym kaszlu u psa często nie jest nawet konieczne zastosowanie leczenia.

Zdarzają się jednak poważniejsze przypadki. Wówczas objawami choroby jest nie tylko kaszel u psa, ale też często gorączka, duszności czy ogólne osłabienie zwierzęcia. W takiej sytuacji konieczne jest odwiedzenie weterynarza, który po przeprowadzeniu badania wykluczy lub potwierdzi występowanie innych, przewlekłych chorób. Warto bowiem wiedzieć, że psi kaszel może być również objawem:

  • zapalenia tchawicy,
  • zapalenia oskrzeli,
  • zapalenia płuc,
  • nosówki,
  • kaszlu kenelowego,
  • niewydolności krążenia,
  • chorób zatok przynosowych,
  • nowotworowego guza układu oddechowego.

Kaszel u psa może być również efektem działania innych, nie chorobowych czynników zewnętrznych. Zaliczyć do nich można:

  • obrzęk krtani spowodowany użądleniem pszczoły bądź osy,
  • narażenie na pył bądź dym,
  • przebywanie w ciepłym, suchym pomieszczeniu, o zbyt małym poziomie wilgotności powietrza,
  • ucisk na szyję zbyt ciasnej obroży,
  • spożywanie zbyt małej ilości płynów.

Czytaj także: Kaftan dla psa

Kurtka przeciwdeszczowa Pupreme X żółta

Korzystanie z kurtek przeciwdeszczowych z kapturem podczas niepewnej pogody pozwoli na zredukowanie ryzyka przeziębienia. Kurtka dostępna w wielu rozmiarach i kolorach!

Najpopularniejsze rodzaje kaszlu u psa i ich charakterystyka

Jak już wspomniano, kaszel u psa może być wywołany różnymi czynnikami. Z tego też względu wyróżnia się jego różne rodzaje. Do najczęściej występujących należą:

  • kaszel kennelowy,
  • kaszel wsteczny,
  • kaszel sercowy.

Każdy z nich nie tylko inaczej się objawia, ale też jest zalecane inne postępowanie lecznice. Co warto o nich wiedzieć?

Kaszel kennelowy

Kennelowy kaszel u psa jest często efektem działania wirusów. W efekcie dość szybko rozwija się on w miejscach, w których znajdują się duże skupiska psów. Nie jest to jednak jedyne miejsce, w którym może występować. Wirusowy kaszel psa roznosi się drogą kropelkową. Oznacza to, że nawet na spacerze pupil może zarazić się od innego kaszlącego psa. Niestety tego typu kaszel u psa bardzo łatwo się rozwija i może dojść do wtórnego zakażenia bakteryjnego.

Objawami kennelowego kaszlu u psa są najczęściej apatyczność, obniżony apetyt, brak chęci do zabawy i ogólne osłabienie organizmu. Psi kaszel w tej chorobie jest jednak łagodny – najczęściej jest delikatny i towarzyszy mu charakterystyczne przełykanie śliny. Ten objaw jest spowodowany podrażnieniem gardła. W poważniejszych przypadkach może się pojawić również gorączka, duszność i wypływ z nosa.

Kaszel wsteczny

Kaszel wsteczny u psa, znany również jako kichanie wsteczne, nie jest groźne dla zwierzęcia i co najważniejsze, tego typu kaszel u psa nie jest efektem zakażenia ani wirusowego, ani bakteryjnego. Kaszel wsteczny to skurcz krtani, który występuje w różnych okolicznościach np. przy nagłej zmianie temperatury czy wskutek wystąpienia silnych emocji u zwierzęcia. Wsteczne kaszlenie psa objawia się występowaniem nagłych, napadowych i bardzo szybkich wdechów, występowania wydechów. Właściciele widzący po raz pierwszy psa kaszlącego w ten sposób czują ogromny niepokój – nic dziwnego, wygląda on, jakby się dusił. Chcąc pomóc pupilowi poradzić sobie w tej sytuacji, warto przyłożyć mu do nosa dłoń – tylko tyle wystarczy, by przerwać atak kaszlu u psa. 

Kaszel sercowy

Wśród rodzajów psich kaszlów popularnych jest również kaszel sercowy. Niestety jest on objawem występowania poważnych chorób kardiologicznych, choć właścicielom dość trudno go rozpoznać. Najczęściej występuje w porze nocnej, w sytuacji, gdy pies znajduje się w spoczynku. Wówczas kaszel u psa pojawia się w momencie, gdy serce pracuje wolniej i jest mniej wydolne. Sercowy kaszel u psa może pojawiać się również podczas intensywnej aktywności fizycznej czy przy przeżywaniu silnych emocji. W takich sytuacjach może nawet dojść do omdlenia zwierzęcia. Bez względu na to, jak pies kaszle czy też jak często występuje kaszel u psa, konieczne jest skonsultowanie się z weterynarzem. Choroby kardiologiczne można dość szybko wykluczyć lub potwierdzić – wystarczy przeprowadzić szereg podstawowych badań, w tym echo serca, które dają jasny obraz kliniczny zdrowia psa i powód występowania psiego kaszlu.

Przysmaki wołowe dla psa

Odpowiednia suplementacja pozwoli naszemu pupilowi na szybszy powrót do zdrowia. Witaminy i minerały są równie niezbędne jak białko. Naturalne mięso wołowe zapewni naszemu pupilowi odpowiednią ilość białka!

Jak się leczy kaszel u psa?

Każdy psi kaszel leczy się inaczej. W sytuacji, gdy jest on spowodowany wirusami lub bakteriami, leczenie najczęściej polega na podawaniu leków działających przeciwzapalnie oraz ograniczających występowanie napadów kaszlu. Kluczem w leczeniu kaszlącego psa są jednak odżywcza dieta i odpoczynek. Wówczas szybko można zauważyć poprawę zdrowia i powrót do formy.

Zdarzają się jednak sytuacje, gdy infekcje w postaci kaszlu u psa przebiegają intensywnie, ale też niezwykle szybko się rozwijają. W takich przypadkach konieczne jest zastosowanie antybiotyków. Co więcej, gdy psi kaszel uniemożliwia zwierzakowi spożywanie posiłków czy wody, konieczne jest podanie kroplówek. Właściciele psów powinni pamiętać, że każdy niepokojący kaszel u psa powinien być skonsultowany z weterynarzem. Jest to kluczowe, gdyż tak jak w przypadku człowieka, przechodzony kaszel może skończyć się zapaleniem płuc. W takiej sytuacji kaszel psa może doprowadzić do pojawienia się poważnych powikłań, jak np. zrosty w oskrzelach – są one nie tylko poważne, ale wymagają długotrwałego leczenia.

Czytaj także: Pies po operacji – opieka i rekonwalescencja

Dodaj komentarz