Kto to jest groomer?

Groomer (ang. groom – pielęgnacja) to osoba zajmująca się pielęgnacją i strzyżeniem zwierząt domowych. Groomerów można nazywać również psimi fryzjerami lub stylistami. Ich zadaniem jest zarówno strzyżenie i pielęgnacja sierści zwierząt domowych, jak również higiena ich oczu, uszu i łap. Groomer to również osoba przygotowująca psy na wystawy.

Jakie psie rasy należy strzyc w salonie groomerskim?

Trenerki przysmaki dla psów LOVE ME Sport up! Maced Przysmaki dla psa trenerki LOVE ME 300g
Przysmaki dla psa są dobrym pomysłem. Należy nagradzać psa za bycie spokojnym podczas strzyżenia i przycinania pazurków. Dzięki temu, strzyżenie odbędzie się w dobrej atmosferze.

Do niedawna z usług psich fryzjerów korzystali wyłącznie właściciele psów wystawowych i psów ras małych, np. shih tzu lub maltańczyków. Obecnie do salonów fryzjerskich dla psów swoich pupili zabierają opiekunowie psów różnej maści, którym warunki mieszkaniowe lub ilość wolnego czasu nie pozwalają na należytą pielęgnację psiaków. W przypadku psów ras o długiej, szybko rosnącej sierści zabiegi pielęgnacyjne i strzyżenie są kwestią oczywistą. Warto jednak pamiętać, że każdy pies potrzebuje obcinania paznokci, kąpieli czy czyszczenia uszu, dlatego klientem salonu groomerskiego może być każdy psiak bez względu na rasę.

Który psi fryzjer jest najlepszy? Jak wybrać salon groomerski?

Przed pierwszą wizytą w salonie groomerskim warto zrobić porządny research i dokładnie przyjrzeć się pracy danego psiego fryzjera. Warto upewnić się czy groomer wie jak pielęgnować futro rasy naszego pupila, czy miejsce jego pracy jest czyste, a wykorzystywane narzędzia spełniają standardy higieniczne. Ponadto, warto sprawdzić jak wyglądają czworonogi po opuszczeniu salonu, czy na ich skórze nie widnieją ranki i jak prezentuje się stan ich sierści. Dobrym pomysłem jest również zapoznanie się z komentarzami zamieszczonymi w Internecie, dotyczącymi danego miejsca.

Kiedy już wybierzesz salon groomerski dla swojego psa, najlepiej abyś zabierał go regularnie do tego samego miejsca. Zapoznając się z gabinetem i osobami w nim pracującymi, Twój pies będzie odczuwał mniejszy stres związany z zabiegami pielęgnacyjnymi i będzie bardziej skłonny do współpracy.

Pierwsza wizyta w salonie groomerskim – kiedy Twój pupil jest na nią gotowy?

Najlepiej przyzwyczajać psa do wizyt w salonie groomerskim już od początku jego życia. Jako szczenię pies przyzwyczai się do regularnego korzystania z usług groomera, w efekcie czego nie będzie protestował, gdy ktoś spoza jego rodziny będzie chciał zająć się jego pielęgnacją. Znaczna część gabinetów groomerskich ma w swojej ofercie wizytę zapoznawczą, podczas której zwierzak może poznać miejsce, wykorzystywany sprzęt i osoby, które będą się nim zajmować. W czasie tej wizyty groomer wykona również podstawową pielęgnację uszu, pazurów i oczu Twojego pupila. 

Czytaj również: Jak obcinać psu pazury?

Zacznij od zabiegów pielęgnacyjnych psa w domu

W przypadku dorosłych psiaków dobrym pomysłem jest rozpoczęcie od zabiegów pielęgnacyjnych w domu. Kąpiąc swojego psa i dbając o stan jego paznokci, zębów i uszu, przyzwyczaisz psa do zabiegów pielęgnacyjnych, w efekcie czego będzie on odczuwał mniejszy stres na widok szczotki lub dźwięk suszarki w salonie fryzjerskim.

Jak przygotować psa do pierwszej wizyty u groomera?

Mata do samochodu dla psa lub kota EVI, pokazana mała mata z pieskiem w śrdoku
Jadąc do groomera warto wyposażyć swój samochód w taką matę zabezpieczającą. Mata chroni tapicerkę samochodu przez zadrapaniem i wilgocią. Dzięki niej, podróż do psiego fryzjera będzie łatwa i przyjemna.

Przygotowując psa do wizyty u fryzjera, warto zadbać również o jego samopoczucie. Przed wstąpieniem do groomera zaleca się spacer, podczas którego zwierzę będzie mogło załatwić swojego potrzeby fizjologiczne i rozładować energię. Nie zaleca się podawania psu jedzenia przed wyjściem do fryzjera, aby nie zwymiotował w skutek nadmiernego stresu. Dobrym pomysłem jest także przygotowanie smaczków, którymi pies będzie nagradzany w czasie wizyty w salonie pielęgnacji zwierząt.

Jeśli Twój psiak ma alergię, przed pierwszym strzyżeniem psa poinformuj o tym groomera

Odwiedzając salon pielęgnacji zwierząt, należy poinformować groomera o stanie zdrowia zwierzęcia oraz ranach, czułych punktach i znamionach, na które należy uważać w czasie zabiegu. Jeśli pies jest alergikiem i nie toleruje niektórych substancji, ta informacja również powinna trafić do psiego fryzjera, aby mógł on dobrać odpowiednie, hipoalergiczne kosmetyki o prostym, naturalnym składzie. Niektórzy weterynarze zalecają kąpać psy w specjalistycznych preparatach do skóry wrażliwej, które zabezpieczają przed swądem czy wysypką. Jeśli takim dysponujesz i chciałbyś, aby został wykorzystany w czasie kąpieli Twojego pupila, dać o tym znać groomerowi przed zabiegiem. Porozmawiaj z nim także o swoich oczekiwaniach odnośnie wyglądu psa.

Strzyżenie psa – ile trwa zabieg?

Pierwsza wizyta w salonie profesjonalnego groomera jest z reguły dłuższa niż kolejne, ponieważ obejmuje również zapoznanie się czworonoga z miejscem, osobami i przedmiotami znajdującymi się w salonie. Czas wizyty w salonie pielęgnacyjnym zależy od następujących czynników:

  • rozmiar psa – pielęgnacja psa dużej rasy zajmuje więcej czasu niż pielęgnacja małego pieska.
  • długość sierści psa – psy długowłose wymagają większego nakładu pracy i czasu niż psy krótkowłose.
  • stan sierści – im dłuższe przerwy w wizytach u groomera, tym większy nakład pracy jest konieczny. W przypadku regularnych wizyt, specjalista upora się z sierścią Twojego czworonoga znacznie szybciej. Kwestią mającą wpływ na czas wizyt psa w salonie fryzjerskim jest również stopień zaawansowania pielęgnacji domowej i rodzaj wykorzystywanych przez nas kosmetyków dla psów. Jeśli nie jesteś pewien, jakich preparatów używać w domu, zawsze możesz zasięgnąć opinii groomera.
  • zachowanie psa – strachliwe i podatne na stres psy muszą spędzić w salonie groomera znacznie więcej czasu niż zwierzęta ufne wobec ludzi i spokojne. Profesjonalny groomer dobrze wie, że strzyżenie bojaźliwych psów wymaga większej dozy ostrożności i mniej gwałtownych ruchów niż ma to miejsce w przypadku psów czujących się w gabinecie fryzjerskim swobodnie.
  • częstość wizyt – im częściej odwiedzasz ze swoim pieskiem salon groomera, tym swobodniej czuje się on w tym miejscu i chętniej współpracuje ze specjalistą.

Wizyta w salonie może trwać nawet do 3 godzin w zależności od wyżej opisanych czynników.

Wizyta u psiego fryzjera – ile kosztuje strzyżenie psa?

Biały pies wyczesywany za pomocą szczotki AXIS
Każdy pies i kot wymaga czesania. Same wizyty u groomera nie są rozwiązaniem. Rytualne czesanie swojego pupila pozwoli na zacieśnienie więzi, a także ograniczy ilość wszędobylskiej sierści.

Koszt strzyżenia psa u groomera jest uzależniony od następujących czynników:

  • stanu sierści pupila – im bardziej zadbana sierść, tym sprawniej groomer doprowadzi ją do oczekiwanego stanu;
  • umiejętności i wiedzy groomera – doświadczeni specjaliści z reguły oczekują wyższego wynagrodzenia;
  • marki i wielkości salonu – prestiżowe miejsca z reguły są droższe od tych niszowych;
  • lokalizacji salonu – podobnie jak w przypadku innych usług, koszt strzyżenia psa w salonie groomerskim zależy od usytuowania lokalu na mapie.

Koszt strzyżenia psa w salonie groomerskim wynosi od ok. 50-200 zł w przypadku małych psów do 500zł w przypadku większych osobników. Z wyższym wynagrodzeniem należy się również liczyć, gdy oczekujemy, że psi fryzjer przygotuje naszego pupila na wystawę zgodnie z ściśle określonymi wytycznymi. Cennik usług groomerskich najłatwiej poznać kontaktując się z konkretnym salonem.

Jak przygotować psa do wizyty u fryzjera. Podsumowanie

Przygotowanie psa do wizyty u groomera jest ważnym elementem budowania zdrowej relacji między zwierzęciem a groomerem. Zacznij od zapoznania psa z otoczeniem groomera, niezależnie od tego, czy jest to studio groomingu, czy mobilna jednostka groomingu. Upewnij się, że pies czuje się komfortowo z przestrzenią, narzędziami i zapachami przed rozpoczęciem wizyty. Podczas wizyty mów do swojego pupila spokojnym, uspokajającym głosem i dawaj mu smakołyki w trakcie całego procesu. Jeśli Twój pupil stanie się nadmiernie niespokojny lub zestresowany, zrób przerwę i spróbuj ponownie, gdy poczuje się bardziej zrelaksowany. Na koniec upewnij się, że po sesji zostanie nagrodzony dużą ilością pochwał i czułości! Pomoże to wzmocnić dobre zachowanie u groomera i stworzyć pozytywne skojarzenia z wizytami w przyszłości.

Zobacz także: Choroba lokomocyjna u psa i jej przeciwdziałanie

Dodaj komentarz