Maltańczyk pochodzi ze środkowej części Morza Śródziemnego. Są najbardziej znane ze swojego miękkiego futra. Pochodzenia tej rasy nie da się dokładnie prześledzić. Pewne jest, że ten mały czworonożny przyjaciel jest jedną z najstarszych ras psów. Pierwsze maltańczyki mieszkały w rejonie Morza Śródziemnego, gdzie walczyły ze szczurami i myszami. Jako ciekawostkę, można dodać, że IV wieku p.n.e. Arystoteles opisał psa, którego nazwał „canes maltinenses”, który to z opisu przypomina właśnie maltańczyka. Znane są również psie postacie z Egiptu, które mogły reprezentować maltańskich poprzedników i zostały podarowane Ramzesowi II ponad 3000 lat temu. Czy wiesz, jak karmić maltańczyka?
Czy Maltańczyki mają tendencję do nadwagi? Maltańczyk i odżywianie
Ponieważ psy rasy Maltańczyk mają tendencję do nadwagi, tym ważniejsza jest zbilansowana dieta. Porcja 120 g karmy dziennie jest w zupełności wystarczająca. Ilość należy podzielić na:
- 60 g mięsa,
- 30 g warzyw,
- i 30 g ryżu.
Można też podawać psu karmę, zgodnie z ilością wskazaną na opakowaniu. Ważna jest również odpowiednia ilość wody, ponieważ ta rasa psów ma tendencję do odwadniania się ze względu na gęstą sierść. Pilnowanie ilości i składu kamy jest zatem bardziej niż konieczne. I tak samo konieczne, jak baczne obserwowanie samego psa. Ale po czym poznać, że Maltańczyk jest prawidłowo karmiony?
Co jest lepsze – sucha czy mokra karma dla maltańczyka?
Jeśli chodzi o karmienie maltańczyków, opinie są różne. Niektórzy wyraźnie preferują mokrą karmę, inni są fanami suchych kawałków. Do tego wybór w sklepach zoologicznych jest po prostu przytłaczający. Jak należy zdecydować? Wiele szczeniąt woli jeść to, co otrzymał od hodowcy. Możesz karmić swojego małego maltańczyka tym przez jakiś czas, a później przejść na karmę dla dorosłych (prawdopodobnie tej samej marki). W przeciwnym razie musisz wypróbować, co maltańczykowi dobrze pasuje i co lubi. Oczywiście to, na co ostatecznie się zdecydujesz, zależy również od Twojego portfela.
Łączenie mokrej i suchej karmy w diecie maltańczyka – karmienie maltańczyków
Jeśli chcesz, możesz połączyć oba rodzaje karmienia, aby powiązać zalety obu wariantów. Pies będzie szczęśliwy, jeśli w swojej misce będzie miał trochę ubogacenia. Jednak nadal istnieje alternatywa barfingu Twojego czworonożnego przyjaciela, czyli przygotowania posiłków dla psa samodzielnie.
Co to jest żywienie BARF dla maltańczyka? Domowe jedzenie dla maltańczyka
Tak zwana dieta BARF, która niemal stała się trendem, polega na karmieniu maltańczyków na surowo. Tego typu dietę należy poprzedzić powolną adaptacją, aby układ pokarmowy mógł się do niej przystosować. Co więcej, osoby zainteresowane powinny pamiętać, że stosowanie wyłącznie surowego, a jednocześnie zbilansowanego karmienia jest czasami trudne do wykonania we współczesnym życiu codziennym. Jednak obecnie istnieją sklepy BARF i dostawcy online, którzy znacznie ułatwiają jedzenie.
Jak uzgodnić dietę dla maltańczyka? Jak karmić maltańczyki?
Istnieje również wiele gotowych jadłospisów BARF i suplementów do żywienia w handlu zoologicznym. Ponieważ ważne jest osiągnięcie dokładnej równowagi dodatków i składników karmy, aby dieta psa była odpowiednio zbilansowana w składniki odżywcze.
Czy BARF jest odpowiedni dla maltańczyków?
Dieta zawierająca surowe pożywienie mięsne i warzywne dodatki nie jest bynajmniej zarezerwowana wyłącznie dla ras dużych i mieszanych. Nawet małe psy mogą jeść takie posiłki. Ich układ pokarmowy nie różni się niczym od rottweilera czy doga niemieckiego.
Wskazówki BARF dla małych ras psów takich jak maltańczyk
Jeśli chcesz wiedzieć, ile surowej żywności może dziennie spożywać maltańczyk, musisz obliczyć ok. 2-3% jego masy ciała. Tak więc dla maltańczyka o wadze 4 kg byłoby to 80-120 g dziennie (2,4-3,6 kg karmy miesięcznie).
Ten zestaw jest następnie podzielony z grubsza w następujący sposób:
- 70-80% mięsa, kości, podrobów itp.,
- 20-30% owoców, warzyw i innych mniejszych składników.
Jak często karmić maltańczyka? Jak najlepiej karmić maltańczyka?
Jeśli teraz podzielisz porcję na dwa posiłki, zauważysz, że ilości są naprawdę niewielkie. Czy warto? Oczywiście tak! BARF jest często nawet łatwiejszy do sporządzenia i karmienia dla mniejszych ras. Oto powody, dla których warto spróbować karmić maltańczyka takim jedzeniem:
- Wszystkie składniki możesz przechowywać przez miesiąc, mieszaj je zgodnie z zaleceniami, umieszczaj w małych pojemnikach i zamrażaj. Teraz możesz łatwo podać psu dwa posiłki dziennie – rozmrozić i gotowe.
- Przetarte owoce i warzywa można łatwo napełniać tackami na kostki lodu i wyjmować porcjami.
- Często możesz przekierować mniejsze kwoty ze swoich zakupów i wykorzystać je na BARF. Tu trochę mielonej wołowiny, albo innego mięsa, czy trochę ryby.
- Gotową żywność BARF w większych workach można również zważyć i zamrozić w odpowiednich ilościach.
- Kości, które maltańczykom mogą być trudne lub niemożliwe do przeżucia, po prostu rozdrabniaj i podawaj.
- BARF jest naprawdę tani dla małych ras.
Czytaj także: Karma dla psa sterylizowanego
Składniki mięsne i mięsiste w diecie maltańczyków
Różnicuj rodzaje mięsa, aby maltańczyk miał dostarczany pokarm ze wszystkimi ważnymi składnikami odżywczymi. Ponieważ kurczak zawiera inne kompozycje niż ryba, dziczyzna czy wołowina. Powinieneś także mieszać i dopasowywać podroby i nie zawsze oferować to samo. Oprócz mięsa i podrobów można kupić również mięsiste kości, chrząstki, skórę i krew. Wszystko, co wilk zjadłby ze swojej ofiary. Zaletą takiej diety jest to, że może być to karma dla maltańczyka bez kurczaka i zboża – jeśli jest psem alergikiem.
Możesz użyć następujących rodzajów mięsa:
- wołowina,
- kurczak,
- jagnięcina / owca / baranina,
- koza,
- indyk,
- gęś,
- kangur,
- struś,
- koń,
- jeleń / sarna,
- królik.
Nie podawaj swojemu psu dzika lub wieprzowiny.
Czy mogę również oferować ryby w diecie maltańczyka?
Tak – od czasu do czasu możesz proponować swojemu psu ryby zamiast mięsa. Jednak nie wszyscy czworonożni przyjaciele lubią rybi smak – mogą odmawiać posiłku. Przynajmniej z surową rybą. Jednak ugotowany, zdrowy posiłek z dużą ilością kwasów omega-3 i witaminy D jest często bardzo dobrze przyjmowany.
Nawiasem mówiąc, powinieneś karmić swojego psa tylko surową rybą, ponieważ zawierają niewiele tiaminazy. W przeciwnym razie maltańczykom może utrudnić się wchłanianie witaminy B1 i mogą wystąpić niedobory. Możesz zaoferować wszystkie następujące ryby gotowane (pamiętaj o tym, aby usunąć ości):
- pstrąg,
- okoń,
- tuńczyk,
- śledź,
- gładzica,
- karp,
- łosoś.
Uwagi o owocach i warzywach w diecie maltańczyka
Nie możesz zaoferować wszystkich odpowiednich rodzajów warzyw na surowo. Na przykład ziemniaki lub dynia powinny być podawane tylko w postaci ugotowanej w karmie dla maltańczyka. Ponadto w przypadku niektórych odmian lepiej jest usunąć skórę. Tak jest na przykład w przypadku papryki lub śliwek.
Przed karmieniem należy zawsze wydłubać lub zetrzeć owoce na tarce kuchennej, lub przetrzeć na puree. W zależności od preferencji maltańczyka. Pamiętaj też, aby dodać do karmy niewielką kroplę oleju. Tylko w ten sposób pies może przyswoić ważne składniki odżywcze, a przede wszystkim witaminy.
Jakie są zalety BARF dla mojego maltańczyka? Domowe gotowanie dla psa maltańczyka
Dieta jest dość niedroga, ponieważ potrzebne są tylko niewielkie ilości. Pod względem ceny BARF dorównuje wysokiej jakości gotowym produktom lub jest nawet tańszy. Do tego znasz wszystkie składniki karmy. Koniec z domysłami i niedokładnie zadeklarowaną treścią na etykiecie. W domowej karmie dla maltańczyka nie ma konserwantów, barwników ani wzmacniaczy smaku. Jakie zalety ma jeszcze domowe żywienie maltańczyka i gotowanie dla psa w domu? Oto i one:
- takie jedzenie nie zawiera wypełniaczy, które mają niewielką lub żadną wartość odżywczą,
- maltańczyk wydala mniej kału, ponieważ składniki paszy mogą być bardzo dobrze wchłanianie,
- psy mają niewiele lub nie mają żadnego kamienia nazębnego korzystając z takiej diety,
- futro jest ładne i lśniące,
- jest to dieta odpowiednia dla gatunku,
- większość psów preferuje ten rodzaj diety,
- jedzenie dla wszystkich grup wiekowych maltańczyków, odpowiednia karma dla maltańczyka szczeniaka, jak i seniora (zmieniają się wartości witamin i inne),
- możliwość indywidualnego dostosowania jedzenia do potrzeb maltańczyka,
- zdrowe odżywianie, które wzmacnia układ odpornościowy,
- odpowiedni dla psów alergicznych z nietolerancją pokarmową,
- przechowywanie w zamrażarce nie stanowi problemu, ponieważ porcje na posiłek są mniejsze.
Mamy nadzieję, że nasz artykuł pomoże w wyborze odpowiedniej karmy dla Twojego maltańczyka. Zapraszamy do przeczytania więcej naszych artykułów!
Czytaj także: Jak tresować psa?