Wakacje z psem nad morzem

Długie spacery w czasie letnich, słonecznych dni bywają męczące. Co innego zabawy w wodzie. Aportowanie do wody czy wspólne pływanie kajakiem lub pontonem są źródłem radości zarówno dla czworonogów, jak i ich opiekunów. Pływanie stymuluje układ ruchu psa do rozwoju, a w dodatku działa na zwierzę odprężająco. Podczas wypadów z psem na plażę należy mieć jednak w pierwszej kolejności na uwadze bezpieczeństwo psa w wodzie, jak i bezpieczeństwo innych wczasowiczów.

Plażowanie z psem. Czy każdy psiak lubi wodę?

Biało-brazowy kundelek w szelkach w kolorze czerwonym.
Pies na plaży zawsze musi być pod naszą kontrolą. Bezuciskowe szelki są dobrą metodą na zapewnienie spokoju nam, jak i innym wczasowiczom.

Urlop z psem nad wodą to wspaniała rozrywka dla każdego psiaka. O ile jednak niektóre czworonogi od razu wbiegają radośnie do wody, inne potrzebują chwili, aby przekonać się do zabaw nad wodą. Co więcej, podobnie jak ludzie, nie wszystkie psy czują się komfortowo, tracąc kontakt z gruntem w czasie pływania. Niektóre najlepiej bawią się, brodząc w wodzie i rozchlapując ją na boki.

Niezależnie w jakim wieku Twój pies rozpoczyna przygodę z pływaniem, pierwsza wycieczka nad wodę powinna być spokojna i pozbawiona presji. Wrzucając bezradne zwierzę do wody, prawdopodobnie sprawisz, że popłynie, ale odbierzesz mu tym całą frajdę z pływania w przyszłości. Znacznie lepiej zachęcić go do zabawy, samemu wchodząc do jeziora, aportując patyk w kierunku wody lub delikatnie opryskując go wodą.

Idealne miejsce na wakacje dla Twojego pupila

Planujesz wyjazd z psem nad polskie morze, w celu oswojenia go z wodą? To dobry pomysł, pamiętaj jednak, aby wybrać plażę spokojną, bezpieczną, gdzie nie czekają na Was żadne przykre niespodzianki. Przy wyborze miejsca najlepiej postawić na plażę, gdzie zejście do wody jest łagodne, a dno czyste. Szczególnie podczas spotkania zapoznawczego z wodą zwierzę musi czuć grunt pod nogami i mieć kontrolę nad sytuacją. Warto również zwrócić uwagę na stan zbiornika wodnego i wietrzność. Jeśli fale na morzu są mocne, a nurt w rzece zbyt szybki należy zdecydować się na inny dzień lub ewentualnie inne miejsce “wodowania” swojego pupila.

Jeśli planujesz wakacje z psem nad wodą, zwróć również uwagę na stan dna akwenu wodnego, nad który się wybieracie. Połamane muszle, ostre kamienie czy też odłamki szkła na pewno nie przypadną Twojemu pupilowi do gustu. Skaleczona łapa to bowiem pierwszy krok, aby zniechęcić psa do częstych kąpieli, a nawet obrzydzić mu pływanie w ogóle. Warto również zrezygnować z kamienistych plaż, gdzie zejście do wody utrudniają glony pokrywające skałki lub obecność roślin, które mogłyby splątać łapy zwierzaka.

Perfekcyjne byłoby miejsce, gdzie pies może biegać luzem bez smyczy i kagańca. Jeśli jednak nie chcesz tego zrobić, pomyśl o zainwestowaniu w szelki typu guard wykonane z materiału, który nie nasiąka wodą oraz długą, nawet 10-metrową taśmę, dzięki której będzie mógł swobodnie hasać.

Aspektem utrudniającym pierwsze spotkanie Twojego czworonożnego przyjaciela z wodą mogą być również inne psy, o obecność których nietrudno w miejscach przyjaznych psom. Wybierając się z psem nad jezioro pierwszy raz w jego życiu, warto udać się tam w dzień powszedni, gdy plażowiczów będzie znacznie mniej niż podczas weekendów.

Czytaj także: Wakacje z psem nad morzem

Wczasy nad morzem. Czy każde zwierzę potrafi pływać?

Choć istnieje powszechne przekonanie, że każdy pies jest doskonałym pływaniem, nie jest to do końca prawda. O ile bowiem niektóre gatunki psów to doskonali pływacy, m.in. psy dowodne, nowofundlandy czy labradory, inne z uwagi na uwarunkowania genetyczne nie przepadają za akwenami wodnymi. Mopsy, pekińczyki czy shih tzu znacznie lepiej bawią się, brykając po plaży niż podczas samego pływania.

Bezpieczeństwo psa w czasie wakacji nad morzem

Wodoodporne buty dla psa
Takie gumowe buty dla psa są doskonałym wyborem na plażę. Buty dobrze trzymają się łap, jednocześnie zabezpieczając je przed wszelkimi niebezpiecznymi rzeczami znajdującymi się w wodzie.

Zabierając psa nad jezioro, w pierwszej kolejności pamiętaj o bezpieczeństwie swojego czworonoga. Rozgrzany pies pod żadnym pozorem nie powinien wchodzić do wody, ponieważ zagraża mu choroba zimnego ogona – bolesna przypadłość polegająca na podrażnieniu mięśni w części ogona i niechęci poruszania nim. W upalne dni zamiast puścić go wolno w kierunku akwenu wodnego, najpierw posiedź z nim w cieniu i schłodź delikatnie strumieniem wody lub kamizelką chłodzącą.

Jeśli temperatura na zewnątrz nie jest zbyt wysoka, a do tego wieje wiatr, po wyjściu psa z wody, zadbaj o zdrowie psa, wycierając go do sucha ręcznikiem. Wyziębienie psa po harcach w wodzie to prosta droga do przeziębienia. Warto także pamiętać o zabraniu ze sobą na camping apteczki z najpotrzebniejszym wyposażeniem. Bandaże, gaziki i środki do dezynfekcji ran mogą okazać się przydatne, kiedy Twój pupil skaleczy łapę o ostry kamyk lub rozbitą butelkę.

Każdorazowo po wizycie na psiej plaży sprawdzaj stan skóry Twojego pupila. Zwłaszcza po zakończeniu wypoczynku na mocno zarośniętej plaży, pod sierścią Twojego psa mogą być widoczne drobne ranki lub podrażnienia skóry, które należy odpowiednio leczyć.

Kapok do pływania – psie akcesorium nie dla każdego

Akcesorium podnoszącym bezpieczeństwo psa w wodzie jest kapok dla psów. To nic innego jak kamizelka bezpieczeństwa dla czworonogów, która utrzymuje zwierzę na powierzchni, niezależnie od jego zachowania w wodzie. Kiedy psiak zachłyśnie się wodą lub złapie go skurcz, w kapoku dla psów będzie bezpieczny. Ponadto, wygodny uchwyt zlokalizowany na wysokości karku psa sprawia, że chwytając za niego, można pomóc pupilowi wyjść z wody lub też przytrzymać go, gdy zachowuje się niegrzecznie.

Zabawki do wody – o tym warto pamiętać w trakcie podróży z psem

Wybierając się z psem nad wodę, warto pomyśleć o zainwestowaniu w odpowiednie zabawki dla psów, które z jednej strony urozmaicą czas spędzony na plaży dla psów, z drugiej natomiast zmotywują zwierzę do wejścia do wody czy też pokonywania wpław coraz dłuższych dystansów. Najlepsze będą oczywiście te stworzone z myślą o zabawie w wodzie. W czasie zakupów warto wybrać modele w jaskrawych barwach, które z łatwością dostrzeżemy nawet z daleka. Dobrym wyborem są te z atestem bezpieczeństwa, które nie zawierają toksycznych substancji, które zagrażałyby zdrowiu psiaka. Odpowiednio dobrane zabawki, nie tylko uatrakcyjnią Twojemu pupilowi czas spędzony na plaży, lecz również wzmocnią Waszą więź emocjonalną.

Plaże przyjazne psom – dlaczego warto wybrać miejsce przyjazne zwierzętom 

Zabawka Aqua Toy to kółko służące do aportowania. Doskonale sprawuje się nad wodą, gdzie pies może ją aportować i bawić się nią w wodzie. Zabawka jest wodoodporna i wytrzymała, przez co wystarczy na wiele wyjazdów nad wodę.

Plaże przyjazne psom stają się popularnym miejscem dla właścicieli zwierząt, którzy chcą zabrać swoich futrzanych przyjaciół na wakacje. Jest to nie tylko świetny sposób na zapewnienie swojemu pupilowi aktywności i rozrywki, ale także może być niezwykle relaksujące i przyjemne dla całej rodziny. Plaże przyjazne zwierzętom oznaczają, że nie musisz zostawiać swojego pupila za sobą, podczas gdy Ty będziesz cieszyć się czasem spędzonym z rodziną. Dodatkowo, plaże te często zapewniają udogodnienia, takie jak miski z wodą, woreczki na odchody, a nawet parki dla psów, dzięki czemu możesz pozwolić swojemu pupilowi na zabawę bez obawy, że ucieknie zbyt daleko. Plaża przyjazna psom jest idealnym miejscem zarówno dla zwierząt, jak i ich właścicieli i obiecuje niezapomniane wrażenia dla wszystkich zainteresowanych.

W czasie upałów, gdy spacerowanie z psem jest możliwe wyłącznie wieczorami i o poranku, plaża jest jedynym słusznym miejscem, w jakie należy się wybrać, aby się ochłodzić. Zabawy nad wodą niosą jednak ze sobą znacznie więcej korzyści niż samą ochłodę. Pomagają rozładować energię, pozbyć się balastu emocjonalnego i mają korzystny wpływ na układ ruchu zwierzaka w każdym wieku.

Wyjazd na wakacje z psem lub kotem. Podsumowanie

Wybierając się na wakacje z psem, zdecydowanie warto pomyśleć o kurorcie przyjaznym czworonogom, gdzie Twój pupil będzie mógł wesoło hasać, pływać, taplać się i brodzić w wodzie, a Ty wypoczniesz, mając go nieustannie na oku. Wyposażony w apteczkę z najpotrzebniejszym ekwipunkiem, ręcznik do wytarcia psa, zabawki i ewentualnie kapok, w 100% zadbasz o bezpieczeństwo psa nad wodą, dając mu przy tym sposobność do wspaniałej zabawy.

Zobacz także: Bieszczady z psem

Dodaj komentarz