Wakacje z psem nad morzem to wyjątkowe wydarzenie, szczególnie jeśli dla czworonoga jest to pierwsza taka wyprawa. Ciepły piasek, szum morza i duża ilość słońca sprawiają, że wszyscy odpoczywają, włącznie ze zwierzętami. Zdarzają się jednak sytuacje, że wczasy z psem nad morzem przysparzają ogrom problemów i niespodzianek. O czym pamiętać planując wyjazd z psem nad morze? Jak się do tego przygotować? O tym i wiele innych piszemy poniżej.

Dobrze zaplanuj wakacje z psem nad morzem

Każda wyprawa z psem, tym bardziej wakacje z psem nad morzem, powinna zostać odpowiednio zaplanowana. W przypadku wczasów nad morzem z psem, głównym problemem jest możliwość zabrania pupila na plażę. W sezonie wiele osób zwraca uwagę na obecność psiaków na gorącym piasku, stad też właściciele powinni wiedzieć, że nie na każdej z nich mogą oni przebywać. Co więcej, właściciel decydujący zaprać się psa nad morze musi wiedzieć, że na plaży grożą mu nie tylko złowrogie spojrzenia innych turystów, ale przede wszystkim kara porządkowa w postaci mandatu.

Najlepszym rozwiązaniem jest unikanie głównych plaż, na których jest prowadzone intensywne życie. Dobrym wyborem na wczasy z psem nad morzem są natomiast obrzeża większych miejscowości. Są one nie tylko niezatłoczone, ale na ich plażach często nie obowiązuje zakaz wprowadzania psów. Jeśli zastanawiasz się gdzie z psem nad morze, to wyjaśniamy, że wśród najpopularniejszych nadmorskich kurortów, które pozwalają zabrać psa nad morze znajdują się:

 • Świnoujście,
 • Międzyzdroje,
 • Pobierowo,
 • Pustkowo,
 • Trzęsacz,
 • Rewal,
 • Niechorze,
 • Pogorzelica,
 • Radzikowo,
 • Podczele,
 • Darłowo,
 • Rowy,
 • Łeba,
 • Kuźnica,
 • Jastarnia,
 • Gdynia,
 • Sopot,
 • Gdańsk.

Zaznaczamy jednak, że we wskazanych miejscowościach są wyznaczone plaże, na które właściciel może wybrać się z psem.

wakacje z psem
Wakacje z psem na plaży wymagają od nas odpowiedniego przygotowania. Gorący piasek może bardzo szybko pokaleczyć łapki psa, dlatego warto użyć butów dla psa. Buty zabezpieczą łapki przed piaskiem oraz są bardzo wygodne.

O czym pamiętać podczas przygotowywań do wakacji z psem nad morzem?

Podczas przygotować psa do wakacji nad morzem należy zadbać o jego bezpieczeństwo. Wakacje z psem nad morzem wiążą się z ryzykiem złapania kleszcza – nadmorskie lasy i tereny zielone są najlepszym dla nich miejscem. Dobrym rozwiązaniem jest obroża ochronna, jednak pies nad morzem musi być wyposażony w wersję wodoodporną. Nie każdy pies uwielbia kąpiele w Bałtyku, jednak zdarzają się różne sytuacje. Dużo lepsze działanie wykazują krople bądź tabletki, które są szczególnie polecane na wczasy z psem nad morzem. Ich działanie w każdych warunkach jest maksymalne. W przypadku nawet najlepszej jakości obroży może się zdarzyć, że słona woda znacznie obniży jakość działania obroży.

Warto również wspomnieć, że właściciele psów z długimi włosami, przed wyjazdem psa nad morze powinni zadbać o maksymalne obcięcie włosów. Piach, wiatr, wilgoć – cechy nadmorskiego klimatu sprawiają, że podczas wakacji z psem w nadmorskich kurortach ich włosy często się kołtunią i niszczą. Odpowiednio przystrzyżone i codziennie pielęgnowane z pewnością będą się nienagannie prezentować.

Czytaj także: Pies na plaży – na co zwrócić uwagę

Pojemnik na woreczki na kupy dla psa wszystkie warianty
Pojemnik na woreczki na kupy jest niezbędny na plaży. Aby nie zaśmiecać plaży, musimy zbierać odchody naszego pupila. Pojemniki tego typu są małe i poręczne – polecamy!

Jak zadbać o bezpieczeństwo psa nad morzem?

Pies nad morzem to wyzwanie dla właścicieli. Jeśli już kilka tygodni przed wyjazdem właściciele pragną odpowiednio się do niego przygotować to znak, że wiedzą, że dobre zabezpieczenie pupila jest konieczne. Wspomniane kleszcze są ogromnym zagrożeniem podczas wakacji z psem nad morzem. Warto jednak pamiętać, że dobrze jest też wykonać dodatkowe szczepienia ochronne. Są one szczególnie polecane osobom, które planują wczasy nad morzem z psem w rejonach, w których przebywają dzikie zwierzęta.

Dla psa samo spędzenie kilku dni na plaży nie stanowi najczęściej problemu. Trudniejsze w rozpoczęciu wakacji z psem nad morzem jest dotarcie do celu. Dotyczy to zwłaszcza osób, które muszą pokonać setki kilometrów. Obecnie nowoczesne samochody są wyposażone w klimatyzacje, stąd też zalecenie podróżowania w dzień lub nocą nie jest już tak popularne. Warto jednak pamiętać, by robić regularne przerwy, które pozwolą psu załatwić swoje potrzeby fizjologiczne.

Wczasy z psem nad morzem to świetne rozwiązanie dla ras, którym upał nie jest straszny. Jak wiadomo, pogoda nad polskim morzem bywa różna, stąd też warto wiedzieć, co lubi zwierzę. Jeśli jako właściciel widzisz, że lubi bawić się z dziećmi na słońcu i przy tym pokonywać setki kilometrów to wiedz, że pies nad morzem będzie najszczęśliwszy. Pomocne w przetrwaniu upałów są specjalne maty chłodzące. Sprawdzają się one idealnie podczas wakacji z psem nad morzem, gdy dopisze pogoda, a szanse na znalezienie zacienionego miejsca są nikłe.

Obowiązkowo podczas wizyty z psem na plaży należy zadbać o łatwy dostęp do wody. Dzięki temu w upalne dni pies się nie odwodni. Właściciele powinni również zwracać uwagę, by podczas mocnego słońca ich psy nie wchodziły do wody. Upał powoduje mocne rozgrzanie sierści i włosów. W efekcie podczas gwałtownego wejścia może dojść do szoku termicznego.

okulary UV dla psa
Wakacje z psem na plaży oznaczają zazwyczaj bardzo mocne słońce. Aby zabezpieczyć oczy psa przed zbyt mocnym światłem, warto wyposażyć go w okulary przeciwsłoneczne z filtrem UV. Dostępnych jest wiele kolorów i rozmiarów.

Czy pies nad morzem przeszkadzać innym turystom?

Nie każdy kocha psy i nie jest to dla nikogo zaskoczeniem. Planując jednak wczasy nad morzem z psem, warto pamiętać, że za zachowanie czworonoga odpowiada jego właściciel. Dbając o prawidłową postawę psa, dba również o komfort innych turystów. Wakacje z psem nad morzem to wyzwanie. Dla psiaka zmiana klimatu i otoczenia to spore wyzwanie. W efekcie nadmiar bodźców może sprawić, że z łagodnego pieska zamieni się w agresywnego psa. Podczas wakacji z psem warto pilnować, by ten nie oddalał się zbyt daleko od właściciela – najlepszym rozwiązaniem jest prowadzenie psa na smyczy, obowiązkowo z kagańcem.

Wakacje z psem nad morzem wielu kojarzą się z zabawą zwierzęcia z dziećmi czy też słynnym otrzepywaniem wody po wyjściu z morza. O ile właścicielom takie zachowanie nie musi przeszkadzać, o tyle innym turystom tak. Pod żadnym pozorem pies nad morzem nie może podbiegać do dzieci w piaskownicy czy też poruszać się po placach zabaw.

Wczasy z psem nad morzem to również obowiązek dla właścicieli. Zwierzę nie może załatwiać swoich potrzeb fizjologicznych na plaży. Co więcej, wykonując je w innych miejscach, właściciel musi pamiętać, że jest zobowiązany do posprzątania po nim.

Co zabrać na wakacje z psem nad morzem?

Pakując walizkę na wakacje z psem nad morzem, należy pamiętać, że potrzebne są mu nie tylko woda i karma. Dobrze, jeśli właściciel zabierze jego ulubione miski – jedzenie z własnych naczyń pozwala im zabrać, choć namiastkę domowych warunków. Pomocny może być również kocyk czy ulubiona psia zabawka – elementy te podczas wakacji z psem nad morzem przypominają mu o domu i pozwalają czuć się spokojniej i bezpieczniej.

Wielokrotnie wspominaliśmy, że pies nad morzem powinien spacerować na smyczy. Warto zabrać ze sobą długą smycz treningową, która pozwoli kontrolować zachowanie czworonoga. Jeśli właściciel planuje zabrać zwierzę na wycieczkę łódką, w walizce powinien się znaleźć również kapok. Na plaży przydatny może być również parasol – będąc z psem nad morzem, należy o niego właściwie dbać i chronić przed szkodliwym działaniem promieni słonecznych.

Należy pamiętać również o odpowiednich kosmetykach. Nad morzem panują specyficzne warunki – ciepło, wiatr, piach, ale też deszcz sprawiają, że włosy zwierzaka plątają się. Pies nad morzem musi być odpowiednio pielęgnowany – regularne stosowanie odżywki i rozczesywanie włosów pozwala nie tylko utrzymać ich czystość, ale też zadbać o stan zdrowia.

Czytaj także: Psy w transporcie lotniczym i kolejowym

Dodaj komentarz