Koty dbają higienę znacznie bardziej niż inne zwierzęta domowe. Nie tylko regularnie czyszczą sierść, lecz także oddają mocz do specjalnie przygotowanej kuwety. W trosce o komfort swojego zwierzaka i brak przykrych zapachów w domu warto zadbać o wysokojakościowy żwirek dla kota. Na rynku dostępna jest cała gama produktów różnych marek, wykonanych z różnych materiałów, spośród których bez wątpienia wybierzesz odpowiedni dla Twojego kota.

Jeszcze nie tak dawno do kuwet wsypywano piasek lub trociny, które imitowały naturalne warunki panujące na zewnątrz. O ile odpowiadały one zwierzakom, były niewystarczające z punktu widzenia właścicieli. Bardzo szybko przestawały spełniać standardy higieniczne, zaczynały brzydko pachnieć i trzeba było je wymieniać z dużą częstotliwością. Te czasy na szczęście już minęły. Obecnie właściciele kotów mają do wyboru wiele rodzajów żwirków dla kotów, które nie tylko dobrze chłoną wilgoć, lecz również niwelują przykre zapachy.

Żwirek silikonowy

Pies i kot patrzą na szary fotelik do auta dla zwierząt
W przypadku konieczności przewiezienia kota czy psa do weterynarza, warto zastosować specjalny fotelik samochodowy. Zabezpieczy on naszego pupila na czas transportu, jest miękki, komfortowy i łatwy w stosowaniu.

Żwirek silikonowy to jeden z wariantów najchętniej wybieranych przez właścicieli kotów. Wykonany z syntetycznego materiału o nazwie silikat, wyglądem przypomina nieco drobne, przezroczyste szkiełka. Granulki żwirku silikonowego znakomicie absorbują zarówno wilgoć, jak i nieprzyjemne zapachy, przez co nie wymaga on częstej wymiany. Korzystając ze żwirku silikonowego, wystarczy wyrzucać zawartość kuwety co 2-3 tygodnie, a na co dzień usuwać jedynie materiał stały, tj. kał.

Po żwirek silikonowy mogą sięgać właściciele kotów z problemami zdrowotnymi, w tym z alergiami. Biorąc pod uwagę, że nie przykleja się od do kocich łapek, nie ma ryzyka, że kot rozniesie go po całym mieszkaniu. Dostępny w różnych zapachach, dobrze sprawdza się w niejednym domu. 

Zobacz także: Nietypowe zachowania kotów. Co warto wiedzieć?

Żwirek bentonitowy

Żwirek bentonitowy to podłoże wykonane z naturalnej skały o nazwie bentonit charakteryzującej się dobrymi właściwościami absorbującymi. Znakomicie chłonie zarówno brzydkie zapachy, jak i wilgoć. Przypadnie do gustu niejednemu kotu, choć może uczulać.

Żwirek bentonitowy zbryla się pod wpływem wilgoci, w efekcie czego łatwo jest dbać o czystość kociej kuwety. Na co dzień wystarczy usuwać wyłącznie pojawiające się bryłki i uzupełniać braki świeżą porcją żwirku. Raz na dwa tygodnie należy usunąć cały brudny żwirek i wymienić go na świeży.

Żwirek drewniany

Drewniany żwirek dla kotów jest produkowany z wiórków drewnianych i dostępny w dwóch wariantach – zbrylającym i niezbrylającym. Biorąc pod uwagę jego naturalny charakter jest lubiany zarówno przez mruczki, jak i ich właścicieli. Zużyty może zostać spuszczony w toalecie, co jest jego dodatkowym atutem. Minusem drewnianego żwirku jest natomiast jego lekkość i wynikający z niej fakt, że koty z łatwością roznoszą go po mieszkaniu. Ponadto, w porównaniu z innymi rodzajami żwirków, wymaga znacznie częstszej wymiany.

Żwirek kukurydziany

Żwirek kukurydziany to kolejny naturalny, biodegradowalny żwirek dla kotów. Wykonany z ziaren kukurydzy nadaje się do kompostowania i utylizacji w toalecie. Nie pyli i dobrze eliminuje brzydkie zapachy, choć jego woń może działać drażniąco na niektóre koty.

Żwirek kukurydziany jest ceniony przez właścicieli kociąt, które miewają w zwyczaju jego podjadanie. Z drugiej jednak strony zbyt długie jego stosowanie może przyczynić się do nabycia zwyczaju spożywania żwirku przez koty i zaburzenia podziału stref jadalnianej i toaletowej, w efekcie czego kociaki mogą załatwiać się również poza kuwetą.

Żwirek ekologiczny

drapak dla kota jednorożec alex kot na drapaku miniaturka
Oprócz kuwety ze żwirkiem, podstawowym wyposażeniem jakie powinniśmy posiadać jest drapak dla kota. Drapak uchroni nasze meble przez pazurkami, a jednocześnie zajmie naszego pupila na dłuższy czas.

Innym ekologicznym jest żwirek dla kota z włókien grochu. Nietoksyczny i biodegradowalny nadaje się do spuszczenia w toalecie lub przetworzenia na kompost. Dobrze chłonie kocie zapachy i wilgoć oraz jest dobrze tolerowany przez zwierzęta. To świetny wybór, kiedy dla właściciela kota bardzo ważna jest troska o środowisko.

Żwirek zbrylający i niezbrylający

Jak widzisz, w sklepach zoologicznych znajdziesz szeroki wybór żwirków dla kotów, które mogą w większym lub mniejszym stopniu przypaść do gustu Twojemu pupilowi. Biorąc pod uwagę ogólną klasyfikację, można wyróżnić:

  • żwirek dla kota zbrylający, który po zetknięciu z kocim moczem zmienia się w grudki. Z punktu widzenia właścicieli to wyjątkowo korzystna opcja. Łatwo można bowiem oddzielić żwirek zużyty od świeżego i usunąć nieczystości łopatką. Częstotliwość wymiany całego podłoża przy zachowaniu jednakowych standardów higienicznych jest wówczas rzadsza niż w przypadku żwirku niezbrylającego.
  • żwirek dla kota niezbrylający, który absorbuje wilgoć bez zmiany stopnia sypkości. To dobry neutralizator zapachów, który świetnie chłonie wilgoć, jednak w jego przypadku konieczna jest częstsza wymiana zużytego żwirku na świeży. Żwirek niezbrylający zalecany jest w przypadku kociąt, które miewają w nawyku podjadanie żwirku. Zjedzenie zbrylającego żwirku mogłoby być katastrofalne w skutkach dla zdrowia kota, a nawet jego życia.

Jak często czyścić kuwetę?

Zdrowy kot oddaje mocz 4-5 razy dziennie i załatwia się 1-2 razy w ciągu dnia. Aby uniknąć nieprzyjemnego zapachu wydobywającego się z kuwety, należy usuwać co najmniej raz dziennie kocie odchody i grudki. Po usunięciu zużytej frakcji należy uzupełnić kuwetę taką ilością żwirku, jaka została wyrzucona. Najlepiej aby wysokość warstwy żwirku w kuwecie wynosiła 7-10 cm tak, aby kot mógł bez problemu zakopywać swoje odchody.

Częstotliwość czyszczenia kuwety różni się w zależności od typu żwirku. Żwirek zbrylający należy usuwać co 2-4 tygodnie. Przy okazji jej opróżniania można również oczyścić kuwetę wodą i środkiem czyszczącym. Żwirek niezbrylający usuwamy co tydzień.

Jak utylizować żwirek?

Metodę utylizacji żwirku dla kota należy dostosować do jego rodzaju. Przykładowo, żwirku zbrylającego nie wrzucimy do toalety, ponieważ mogłoby to zahamować odpływ. Większość żwirków dla kotów, w tym wszystkie żwirki syntetyczne i żwirek dla kota z bentonitu, wrzucamy do pojemnika na śmieci zmieszane. Żwirki podlegające biodegradacji można spuścić w toalecie, wyrzucić na kompost lub do kontenera na bioodpady. Niektórzy właściciele kotów polecają również stosowanie woreczków na kocie odchody, podobnych do tych, które wykorzystujemy, opiekując się psami lub specjalnych pojemników na zużyty żwirek, które zabezpieczają przed ulatnianiem się zapachów.

Jak poznać, że kot nie polubił żwirku?

Kot leży na okrągłej macie głodzącej
Na okres letni warto zakupić taką matę chłodzącą. Jest ona wypełniona chłodzącym żelem, dzięki któremu twój zwierzak lepiej zniesie upały. Mata nadaje się zarówno dla kotów, jak i psów.

Każdy koci właściciel może potwierdzić, że koty to stworzenia wybredne, które mają swoje ściśle określone preferencje. Bywa, że nasz ulubiony żwirek, który świetnie się zbryla, neutralizuje zapachy i nie roznosi się po domu, nie jest tolerowany przez naszego pupila. Po czym poznać, że taka sytuacja ma miejsce? Otóż kot posikuje poza kuwetą, celowo rozrzuca żwirek lub też wręcz unika kuwety. Bywa jednak, że koty, którym nie odpowiada dany rodzaj żwirku jedynie rezygnują z kopania w ściółce.

Co zrobić, gdy kot nie korzysta z kuwety?

W takiej sytuacji warto wymienić żwirek dla kota na inny, np. taki o mniej intensywnym zapachu. Przyczyną może być również “niewygodna” struktura żwirku, działająca drażniąco na opuszki zwierzaka. Zwłaszcza żwirek silikonowy, którego ziarna są dość kanciaste może irytować wrażliwe koty, w efekcie czego rezygnują one z korzystania z kuwety.

Czy żwirek może uczulać kota?

Alergia kota na żwirek może objawiać się na szereg sposobów, np. katarem, kichaniem, biegunką, ropieniem oczu, łysieniem, unikaniem kuwety czy też nadmiernym wylizywaniem się w efekcie na świąd. Gdy zauważysz u swojego zwierzaka ten problem, pierwszym krokiem jaki należy podjąć jest zmiana dotychczas wykorzystywanego produktu na inny. Jeśli objawy nie ustąpią samoistnie, wówczas należy udać się do lekarza weterynarii, który zleci badania i testy alergiczne.

Zobacz także: Co zrobić, aby pies dobrze żył z kotem?

Dodaj komentarz