Psia dieta powinna być dopasowana do rasy, zdrowia i poziomu aktywności fizycznej zwierzaka. Właściwie skomponowana zawiera składniki odżywcze i mikroelementy w odpowiednich proporcjach, co pozwala zachować psu zdrowie i pełnię sił witalnych. Każdy właściciel czworonoga powinien zatem zadbać o zapewnienie odpowiedniej karmy dla psa, dopasowanej do jego indywidualnych potrzeb.
Wymagania żywieniowe psów po kastracji lub sterylizacji są nieco inne niż w przypadku zwierząt przed zabiegiem. Zmiany hormonalne będące skutkiem zabiegu spowalniają psi metabolizm, przez co mogą mieć one problem z przybieraniem na wadze. Dlatego też komponując psie menu koniecznie trzeba uwzględnić ten aspekt i zainwestować w odpowiednie karmy dla psów po sterylizacji.
Jeśli jesteś właścicielem psa sterylizowanego i zastanawiasz się jak powinna wyglądać jego dieta dobrze, że tu trafiłeś! W poniższym tekście wyjaśnimy Ci jak powinno wyglądać żywienie psa po sterylizacji, jakie składniki odżywcze powinien zawierać jego pokarm i na co zwrócić szczególną uwagę komponując menu zwierzaka. Przedstawimy Ci również korzyści stosowania gotowych karm dla psów po sterylizacji i podpowiemy jakie smakołyki serwować psu po zabiegu. Mamy nadzieję, że artykuł rzuci nieco światła na zagadnienie karmienia psów sterylizowanych i pomoże Ci podjąć dobry wybór! Przyjemnej lektury!
Wpływ sterylizacji na zdrowie psa
Sterylizacja i kastracja to dwa zabiegi weterynaryjne mające na celu ubezpłodnienie zwierząt. Są im poddawane zarówno samce, jak i samice, choć ze względu na różnice w ich anatomii realizowane są odmiennie. W przypadku samców kastracja polega na całkowitym usunięciu jąder i najądrzy, natomiast w przypadku samic na wycięciu macicy i jajników. Z kolei sterylizacja polega na podwiązaniu nasieniowodów u samców lub jajowodów u samic. Oba zabiegi skutecznie przeciwdziałają zapłodnieniu, niemniej nie jest to ich jedyny wpływ na zdrowie zwierząt. Suk po kastracji nie dotyczy już problem chorób macicy, takich jak np. ropomacicze oraz wszelkie powikłania wynikające z ciąży, np. zapalenie gruczołu mlekowego. Z kolei w przypadku samców w znaczącym stopniu zmniejsza się prawdopodobieństwo zachorowania na raka prostaty i znika zagrożenie chorobami jąder. Niestety, nie wszystkie następstwa kastracji i sterylizacji są pozytywne. Pozbawiając zwierzęta możliwości rozmnażania się zaburzamy ich gospodarkę hormonalną, co może spowolnić ich metabolizm i spowodować tycie. Dlatego też po zabiegu należy karmić psy specjalną karmą dla psów po sterylizacji, która zawiera witaminy, mikroelementy i składniki odżywcze w proporcjach niezbędnych dla ich prawidłowego funkcjonowania.
Kiedy zdecydować się na kastrację/sterylizację psów?
Decyzję dotyczącą terminu kastracji/sterylizacji powinien podjąć weterynarz opiekujący się zwierzakiem. Z reguły zabiegi te przeprowadza się u szczeniąt w 7-10 tygodniu życia, u suczek przed cieczką lub w wieku późniejszym. Badania dowodzą, że niezależnie od wieku, w którym pies został poddany ubezpłodnieniu nie wpływa to negatywnie jego późniejszy rozwój i zachowanie. Wręcz przeciwnie, psy po kastracji lub sterylizacji są łagodniejsze, nie mają huśtawek nastrojów i łatwiej uczą się nowych sztuczek. Dowodem na to jest choćby fakt, że kastracja w połączeniu z terapią behawioralną jest zalecana nadpobudliwym psom skłonnym do agresji.
Dobra karma dla psa po sterylizacji – pierwsze chwile po zabiegu
Kastracja i sterylizacja zaliczają się do zabiegów weterynaryjnych przeprowadzanych pod narkozą, dlatego też tuż po wybudzeniu pies może być nieco osowiały, mieć problem z motoryką i przełykaniem. Nie zaleca się więc podawać mu wówczas żadnego pokarmu, gdyż mogłoby to spowodować zakrztuszenie się psa lub wywołać u niego wymioty. Dużo lepiej powstrzymać się przed ok. 12h z karmieniem psa, a przed podaniem mu jedzenia do miski wlać nieco wody.
W pierwszym tygodniu po zabiegu zaleca się zmniejszenie porcji podawanego psu pokarmu o ok. 1/3. W kolejnym tygodniu można nieco zwiększyć porcje stawiając przy tym na wysokiej jakości, mokrą karmę o wysokiej gęstości odżywczej. W trzecim i czwartym tygodniu należy stopniowo zastępować mokre pożywienie suchą karmą dla psów po sterylizacji, aby ostatecznie stała się ona podstawą diety zwierzaka.
W przypadku niektórych psów możliwy jest zakup pokarmu odpowiedniego dla ich rasy, np. karmy dla labradorów po sterylizacji lub karmy dla yorków po sterylizacji. Pokarmy te zawierają unikalną kompozycję mikroelementów i składników odżywczych, które nie tylko zaspokajają podstawowe potrzeby psów kastratów, lecz także przeciwdziałają dolegliwościom charakterystycznym dla danej rasy.
Czytaj również: Kaftan dla psa
Jakie składniki powinna zawierać karma dla psa po sterylizacji?
Jeśli szukasz dobrej karmy dla psa po sterylizacji koniecznie zwróć uwagę na to czy w jej składzie znajdują się następujące elementy:
- białko – to składnik budulcowy organizmu hamujący apetyt i tym samym wpływający na utrzymanie prawidłowej masy ciała. W karmie psa po sterylizacji powinno znajdować się go o ok. 10% więcej niż w pokarmie dla psów niesterylizowanych. Dobrym źródłem białka jest np. mięso i ryby.
- błonnik – to kolejny składnik pożywienia wpływający na utrzymanie przez psa prawidłowej wagi. Zwiększa objętość stolca, hamuje głód i przyspiesza metabolizm tym samym ograniczając odkładanie się tkanki tłuszczowej.
- węglowodany – są niezbędne by pies czuł się pełen energii i miał ochotę na zabawę. Dobrym źródłem węglowodanów są np. ryż, owies i jęczmień.
- lipidy – psy po kastracji lub sterylizacji powinny jeść pokarm bogaty w kwasy omega-3 i 6. Ich źródłem są np. tłuste ryby morskie.
- dodatkowe elementy odżywcze – wiele dostępnych na rynku karm dla psów po sterylizacji jest wzbogaconych specjalnymi substancjami odżywczymi zapewniającymi prawidłowy rozwój zwierzaków.
Smakołyki dla psów po sterylizacji
Psy uwielbiają smakołyki, dlatego też często wykorzystuje się je w trakcie terapii behawioralnej w roli nagrody za pozytywne zachowanie zwierzaka. Warto jednak pamiętać, że przekąski często zawierają dużą ilość tłuszczu i węglowodanów, które mogą odkładać się w postaci tkanki tłuszczowej u zwierząt i tym samym niekorzystnie wpływać na ich zdrowie. Dlatego też zaleca się zastąpienie smakołyków w postaci tłustych wędlin, mięsa, serów, ciastek i chleba zdrowszymi zamiennikami oraz uwzględnienie ich kaloryczności w dziennym zapotrzebowaniu kalorycznym zwierzaka.
Karma dla psa po sterylizacji – podsumowanie
Sterylizacja i kastracja to zabiegi weterynaryjne wzbudzające w społeczeństwie sporo kontrowersji. Jedni zwracają uwagę na ingerowanie w ciało zwierzęcia i konieczność przechodzenia przez niego rekonwalescencji, z kolei drudzy widzą w ubezpłodnieniu psów skuteczny sposób na walkę z bezdomnością zwierząt i kontrolę ich zachowania. Niezależnie po której stronie jesteś pamiętaj, że jeśli pies został już wykastrowany/wysterylizowany należą mu się specjalne względy, m.in. odpowiedni pokarm. Opiekując się psem kastratem zainwestuj więc w specjalną karmę dla psów po sterylizacji, która zaspokoi jego głód i korzystnie wpłynie na jego zdrowie.
Czytaj także: Pies po operacji – opieka i rekonwalescencja