Choć klatka dla psów kojarzy się jeszcze dość często z czymś negatywnym, nie zawsze musi być dla czworonoga czymś złym. Nie bez powodu klatki kennelowe stają się w ostatnich czasach coraz bardziej popularne wśród właścicieli psów. Czym jest kennel klatka? Sama nazwa pochodzi z języka angielskiego, gdzie kennel znaczy buda. Jest to rodzaj klatki domowej, która jest dla psa schronieniem, azylem, w którym może się wyciszyć.

 

Klatka-więzienie czy schronienie

 

Mimo że samo słowo “klatka” może nam się źle kojarzyć, w rzeczywistości może być miejscem, gdzie nasz pies będzie czuł się bezpiecznie. Kennel dla psa odwzorowuje warunki, które są naturalne dla psiej natury. Czyli takie miejsca, w których będą czuć się bezpiecznie. Będą to ciemne, ciasne i ograniczone przestrzenie, które dają psu pewnego rodzaju schronienie. Dzięki swoim zaletom idealnie sprawdzą się w przypadku psów miewających lękliwe stany. Klatka dla psa będzie dla niego azylem, która da mu poczucie bezpieczeństwa i wzmocni pewność siebie, co pozytywnie wpływa na relacje opiekuna z czworonogiem oraz na efektywność ćwiczeń i szkoleń.

Czytaj także: Jak zbudować zaufanie na linii pies – człowiek

Zalety klatki kennelowej

Legowisko dla psa
Warto zakupić takie wygodne legowisko dla psa, a następnie umieścić je w klatce kennelowej. Pies będzie się czuł o wiele lepiej na wygodnym legowisku!

 

Każdy, kto się przekona do klatki kennelowej z łatwością będzie mógł wymienić jej zalety. Jakie zatem plusy będzie mieć kojec dla psa do domu? Po pierwsze domowa klatka dla psa będzie dla zwierzęcia pewnym rodzajem azylu, schronienia. Będzie to idealne miejsce na odpoczynek i chwilę dla siebie, miejsce, w którym będzie mógł się uspokoić, kiedy czegoś się przestraszy. Klatka kennelowa pomaga także w wprowadzaniu nawyku odpoczynku psa i wyciszenia się, zwłaszcza dla psów nadpobudliwych. Będzie świetnym rozwiązaniem dla tych, którzy np. ze względu na pracę muszą zostawić swojego pupila na dłuższą chwilę samego w domu. Idealne miejsce na długi relaks, sen zarówno w ciągu dnia jak i nocy. 

Kennel dla psa będzie także idealnym rozwiązaniem w walce ze zniszczeniami w mieszkaniu a przy tym może ochronić psa przed niebezpieczeństwem. Kiedy pies w amoku demoluje różne rzeczy, może być to zagrożeniem dla jego zdrowia i życia. Pogryzione elementy o ostrych zakończeniach czy przegryzione kable mogą być przecież dla psa niebezpieczne. Dodatkową zaletą klatki dla psa do domu będzie również to, że sprawdzają się także w nauce czystości. Pies nigdy nie będzie załatwiał swoich potrzeb w miejscu, w którym śpi. Dlatego łatwiej będzie mu zasygnalizować, że musi wyjść na zewnątrz za potrzebą.

 

Zabawka piszczałka kaczuszka
Aby przekonać psa do wejścia do klatki kennelowej, warto go zachęcić zabawkami. Ta kaczuszka to doskonały wybór!

Jak wprowadzić klatkę kennelową?

 

Dość często pojawiają się pytania, w jakim wieku należy zacząć oswajanie psa z klatką kennelową. Otóż nie ma reguły. Zarówno w przypadku szczeniaków jak i psów dorosłych każdy moment będzie dobry. Jedynie w przypadku tych drugich czas przyzwyczajenie się z klatką może się nieco wydłużyć. Zaczynamy od oswajania psa z klatką, najlepiej wrzucając do niej ulubione zabawki i przysmaki, by zachęcić psa do wejścia, przy czym zachęcamy go, by zjadł smakołyk w klatce. Nie zamykamy jednak jeszcze na tym etapie drzwiczek i nie zmuszamy, aby pupil pozostał w środku. Kiedy już pies będzie swobodnie jadł przysmaki w klatce, możemy próbować ją zamykać, na początku na chwilę, później na coraz dłużej. Potem możemy wychodzić z pokoju, a z czasem całkiem z domu czy mieszkania. Niemniej jednak, jeżeli pies się denerwuje i jest niespokojny, nie robimy niczego na siłę. Musimy po prostu na pewnym etapie się zatrzymać a nawet i wrócić do poprzedniego kroku. Każdy pies jest inny a czas oswajania się z klatką będzie w każdym przypadku indywidualny. Należy także pamiętać, że kennel dla psa powinien kojarzyć mu się z czymś przyjemnym, nigdy zatem nie możemy go zamykać w nim za karę, ponieważ może mieć to odwrotne do zamierzonych efekty.

 

Co robić gdy pies piszczy?

 

W oswajaniu psa z klatką kennelowa ważne jest, by trzymać się kilku istotnych zasad. Jedną z nich jest to, że nie reagujemy na piszczenie psa, gdy jest zamknięty w klatce. Otwieramy klatkę dopiero wtedy, gdy się uspokoi. W ten sposób pokazujemy i uczymy go, że próbując się wydostać z klatki na siłę lub piszcząc nic nie osiągnie.

 

Wady klatki

 

Jak widać klatka dla psa posiada wiele zalet i daje nam psom naprawdę dużo korzyści. A co z jej wadami? Ciężko stwierdzić, czy kennel dla psa może mieć swoje minusy. Nadawać się może dla każdego psa ale najważniejsze przede wszystkim jest jej odpowiednie wprowadzenie w codzienne życie pupila. Jeżeli zastosujemy wszystkie zasady, klatka dla psa może być dla niego idealnym miejscem na odpoczynek i wyciszenie się. Musimy jedynie w niektórych przypadkach uzbroić się w cierpliwość i poświęcić swojemu przyjacielowi nieco więcej czasu 🙂

Czytaj także: Uczucie samotności u psa

Dodaj komentarz