Ubezpieczenie domu, mieszkania, auta lub na życie to normalna rzecz, która nie dziwi nikogo Ubezpieczalnie oferują nam bogate oferty, w tym coraz częściej także ubezpieczenie zwierząt domowych. Choć ubezpieczenie dla psa lub kota jest nowością w naszym kraju i może kogoś dziwić, ba, a nawet śmieszyć, to mimo wszystko staje się coraz bardziej popularne. Pies to przecież najlepszy przyjaciel człowieka, który jest częścią jego rodziny. Dlaczego właśnie nie ubezpieczyć czegoś, co jest dla nas bardzo ważne?
Jak działa ubezpieczenie dla psa
Z racji tego, że polisy ubezpieczeniowe dla zwierząt nie są dość popularne w naszym kraju, wielu z nas nie wie, na czym dokładnie polegają. Firmy ubezpieczeniowe, choć nie wszystkie, oferują swoim klientom szeroki wybór co do ubezpieczenia dla psa. W zależności od wybranego pakietu polisa obejmować może różne koszty i wydatki związane m.in. z leczeniem psa lub odszkodowania w wyniku nieszczęśliwego wypadku. Posiadając ubezpieczenie psa możemy domagać się m.in. zwrotu kosztów wizyt w gabinetach weterynaryjnych, pobytu w klinikach dla zwierząt, kosztów badań oraz zabiegów, kosztów uśpienia psa czy też zwrot kosztów opieki nad zwierzęciem domowym podczas gdy jego właściciel został hospitalizowany. Ubezpieczenia psa obejmować także może poniesienie przez niego szkód wskutek nieszczęśliwych wypadków, np. pożaru czy zalania mieszkaniu lub domu. Polisa może także obejmować wypłatę odszkodowania poszkodowanej osobie, która została zaatakowana i pogryziona przez naszego psa. Niestety, ale nawet spokojne z natury psy mogą znaleźć się w stresującej sytuacji, co wpłynąć może na ich negatywne zachowanie. Dobrze jest właśnie zabezpieczyć się przed takimi zdarzeniami, wykupując ubezpieczenia psa, które pokryje odszkodowania spowodowane pogryzieniem przez psa.
Na co zwrócić uwagę?
Mimo że ubezpieczenia dla psa nie są jeszcze dość popularne w naszym kraju, mamy jednak wiele firm do wyboru, które oferują tego typu polisy. Jeżeli zdecydujemy się już na ubezpieczenia dla psa, warto przede wszystkim zwrócić uwagę na to, co obejmuje dany wariant i na czym nam zależy.
Co ma wpływ na koszt ubezpieczenia?
To, jaki koszt wyniesie nas ubezpieczenie dla psa zależy od pakietu, na jaki się zdecydujemy. Dostępne są ubezpieczenia, które połączone są z ubezpieczeniem domu lub mieszkania oraz takie, które stanowią samodzielną polisę. Obejmuje ono zwrot kosztów za leczenie kota w wyniku nieszczęśliwego wypadku, koszty pobytu w klinice dla zwierząt, koszty badań i zabiegów oraz pokrycie kosztów uśpienia i pochowania psa jeżeli jest to jedynie rozwiązanie. Dodatkowo niektóre ubezpieczenia obejmują nawet wypłatę środków na poszukiwania zaginionego czworonoga. Ubezpieczenia dla psa można także rozszerzyć o polisę od odpowiedzialności cywilnej od szkód wyrządzonych przez zwierzęta. Czyli w przypadku, kiedy nasz pupil kogoś pogryzie lub wyrządzi komuś szkodę, ubezpieczenie pokryje wypłatę środków finansowych na rzecz poszkodowanego. W zależności zatem na jaki wariant się zdecydujemy, koszt takiej ubezpieczenia dla psa będzie się różnił.
Czytaj także: Profilaktyczna kontrola zdrowia psa – czy o niej pamiętasz?
Koszty leczenia psich przypadłości
Ubezpieczenie psa obejmuje pokrycie kosztów głównie leczenia zwierzęcia, czyli wizyty w gabinetach weterynaryjnych, pobyty w klinikach dla zwierząt, badania czy zabiegi chirurgiczne, które są konsekwencją nieszczęśliwych przypadków. W takim wypadku każda konsultacja z lekarzem weterynarii, badania czy zabiegi to koszt, która dość mocno może obciążyć nasz budżet. W zależności od tego jaka to usługa weterynaryjna, wydatek może sięgać nawet kilkuset złotych. Sama wizyta w gabinecie może wynieść 100 złotych, badania krwi to koszt kilkudziesięciu złotych, badania USG, EKG – nawet do 150 złotych. Idąc dalej, zdjęcie RTG to wydatek rzędu nawet do 400 złotych; zabiegi chirurgiczne, leczenie złamań koszt kilkuset złotych oraz uśpienie zwierzęcia, które zamyka się również w kwocie od kilkudziesięciu do kilkuset złotych.
Czy warto zakupić ubezpieczenie
Pies to członek rodziny i niejednokrotnie najlepszy przyjaciel człowieka. Skoro dbamy o wszystkich, których kochamy, dlaczego nie pomyśleć także o swoim ukochanym czworonogu? Sytuacje losowe bywają czasem okrutne. Nie możemy przewidzieć, czy wydarzy nam się coś złego. Dlatego warto pomyśleć przyszłościowo i ubezpieczyć się w razie nieszczęśliwych wypadków, w tym także naszego psa. Ubezpieczając dom czy mieszkanie warto zatem wybrać pakiet, który także obejmuje naszego pupila. W wyniku nieszczęśliwych wypadków, np. pożaru czy powodzi często również zwierzęta domowe zostają poszkodowane. Niejednokrotnie wymagają pomocy i opieki medycznej, która wiąże się z niemałymi wydatkami. Warto także pamiętać o tym, że to nasz pies może wyrządzić komuś krzywdę. W takim wypadku ubezpieczyciel wypłaca środki pieniężne na rzecz poszkodowanego. Jak widać, w obu przypadkach, czy to nasz pupil będzie poszkodowany czy osoba przez niego zaatakowana, firma ubezpieczająca pokrywa koszty leczenia i odszkodowania. Dlatego też ubezpieczenia dla psa to bardzo dobry pomysł i inwestycja.
Jak wygląda likwidacja szkód po ugryzieniu
Czasem może się zdarzyć, że nasz pies może komuś wyrządzić krzywdę. Za pogryzienie innej osoby przez psa odpowiedzialny jest jego właściciel, który nie zachował środków ostrożności przy trzymaniu zwierzęcia. Taką sytuację określa art. 77 kodeksu wykroczeń, a za wykroczenie to może zostać nałożona kara grzywny. Niemniej jednak w przypadku ubezpieczenia dla psa, które obejmuje także polisę od odpowiedzialności cywilnej od szkód wyrządzonych przez zwierzęta, roszczenia finansowe poszkodowanej osoby wypłaca towarzystwo ubezpieczeniowe. Jeżeli chodzi o formalną procedurę w takiej sytuacji, zgłaszamy zdarzenie firmie ubezpieczeniowej, w której mamy wykupione ubezpieczenie dla psa. Następnie firma kontaktuje się z poszkodowanym, ustala wysokość szkody i odszkodowania i wypłaca należną kwotę.
Mimo, że kochamy swojego pupila ponad wszystko, nigdy nie będziemy pewni, czy nie wyrządzi komuś świadomie lub nie krzywdę. Dlatego w takiej sytuacji warto pomyśleć o dobrym ubezpieczeniu dla psa.
Czytaj także: Ile kosztuje utrzymanie psa?