Mimo, że opieka nad zwierzakiem to dla wielu sama przyjemność, należy pamiętać, że to również duże zobowiązanie. Jeśli rozważasz adopcję lub kupno kota, koniecznie zwróć uwagę na aspekty finansowe decyzji jeszcze przed przygarnięciem zwierzaka do domu.

Wydatki na kota składają się z dwóch składowych – wyprawki dla kota oraz miesięcznych wydatków. Biorąc pod uwagę, że adopcja kota wymaga od jego właściciela zakupu szeregu akcesoriów, w tym kuwety, transportera, miski i ewentualnie szelek i smyczy, cena wyprawki dla kota może być znacząca. Dużo zależy jednak od tego na jak drogie akcesoria się zdecydujemy. Z kolei na koszty cykliczne składają się karma, żwirek i wizyty u weterynarza. To wydatek rzędu kilkudziesięciu złotych.

Jaki jest koszt utrzymania kota? Po pierwsze, ile kosztuje sam kot?

drapak dla kota jednorożec alex kot siedzi w drapaku
Drapak dla kota Alex to doskonały wybór! Pozwala on kotu zarówno na zaspokojenie potrzeby drapania, jak i na wygodny odpoczynek. Drapak pozwoli również na uchronienie naszych mebli przed pazurkami!

Bywa, że największym wydatkiem wynikającym z decyzji o zakupie kota jest kupno samego kota. Choć przygarnięcie kota ze schroniska lub opieka nad zwierzakiem znalezionym “na ulicy” nic nie kosztuje, wiele osób woli zwierzę konkretnej rasy z rodowodem. W zależności od rasy koszt kota potrafi wynieść nawet kilka tysięcy złotych. Za najdroższe w Polsce uważa się koty ras sfinks, peterbald, maine coon, koty bengalskie i persy.

Wydatki związane z utrzymaniem kota

Każdy, kto chce mieć kota musi mieć na uwadze, że opieka nad czworonogiem kosztuje. Niezależnie od tego czy zaadoptujemy dachowca czy też kota rasowego, trzeba go regularnie karmić, wymieniać mu żwirek, zabierać do weterynarza i zapewnić mu rozrywkę w postaci zabawek dla kotów lub drapaka. Niektóre wydatki, takie jak np. wyżywienie kota, można z góry przewidzieć i będą one stałe. Inne z kolei mogą okazać się niezapowiedziane, w tym np. koszt leczenia chorego zwierzaka. Jakie są zatem koszty utrzymania kota

Zobacz także: Zabawki absorbujące kota

Drapak, kuweta, transporter i legowisko, czyli podstawowa wyprawka dla kota – wydatki jednorazowe

Domek dla kota Felihouse TV z kotem
Domek dla kota jest bardzo przydatną rzeczą. Stanowi on kryjówkę, w której kot czuje się bezpiecznie. Warto przyzwyczaić swojego pupila, że przebywanie w domku oznacza spokój.

Ile kosztuje wyprawka dla kota? Cóż, dużo zależy od cen konkretnych produktów. Warto mieć jednak na uwadze, że przed zakupem kota koniecznie powinniśmy zaopatrzyć się w następujące elementy:

  • kuweta dla kota i łopatka – klasyczna, plastikowa kuweta dla kota to koszt od 20 do 50 zł. Bardziej zaawansowane modele wyposażone w filtr węglowy i drzwiczki kosztują ok. 150 zł. W ich przypadku należy liczyć się również z miesięcznym wydatkiem wynikającym z wymiany filtra węglowego. Do ceny też należy doliczyć koszt łopatki do usuwania nieczystości, tj. ok. 10 zł.
  • miska na wodę i karmę dla kota – ceny misek dla kotów wahają się od kilku do kilkudziesięciu złotych w zależności od materiału, z którego zostały wykonane. Choć najtańsze są miski plastikowe, z uwagi na ich wysoką podatność na zniszczenie, często trzeba je wymieniać. Lepszym rozwiązaniem jest zakup miski porcelanowej.
  • transporter – zależnie od modelu transportery kosztują od kilkudziesięciu do kilkuset złotych. Wybierając akcesorium dla swojego kociaka, warto zainwestować w model zapewniający odpowiednią cyrkulację powietrza, w którym zwierzak będzie mógł swobodnie się obrócić. Alternatywą dla transporterów są torby na kota w cenie ok. 200 zł.
  • drapak – w kosztach utrzymania kota należy również uwzględnić zakup drapaka. Zwierzęta te odczuwają potrzebę regularnego ścierania pazurów, przez co jeśli nie zainwestujemy w to akcesorium, wykorzystają one w tym celu meble. Najtańsze kocie drapaki są dostępne w sklepach już za ok. 20 zł. Droższe modele łączące w sobie funkcję drapaka i placu zabaw dla kota kosztują nawet 300 zł.
  • obroża, szelki, smycz – kiedy opiekun kota planuje zabierać go na spacery, powinien wyposażyć się również w smycz i obrożę lub szelki dla kota. Koszt kompletu to ok. 20 – 60 zł.
  • zabawki dla kotów – na koszt utrzymania kota składają się również zabawki dla kotów. Tutaj wybór jest ogromny – od wędek dla kotów, przez pluszaki po zabawki interaktywne.

Ile kosztuje utrzymanie kota miesięcznie? – wydatki cykliczne

Podejmując się opieki nad kotem, należy mieć na uwadze, że obok wydatków jednorazowych, właściciele czworonogów muszą się liczyć z wydatkami cyklicznymi. Każdy mruczek musi mieć zapewnione:

  • karmę dla kota – jedną z podstawowych składowych kosztu utrzymania kota jest zakup karmy. Zalecenia żywieniowe kotów są różne w zależności od ich wieku, rasy i masy, jednakże lekarze specjalizujący się w opiece nad kotami są zgodni, że 90% kociej diety powinna stanowić karma mokra, a pozostałą część sucha karma. Szacuje się, że w zależności od jakości karmy dla kotów, jej koszt to od 1000 zł rocznie za wariant podstawowy do 2000 zł rocznie za karmę z wyższej półki.
  • żwirek dla kota – ważnym elementem kosztu utrzymania kota jest zakup żwirku. Szacuje się, że w ciągu miesiąca kot zużywa 10 litrów żwirku. Koszt zakupu takiej objętości żwirku dla kota wynosi od 18-30 zł w przypadku żwirku bentonitowego do 40-50 zł za żwirek silikonowy.

Kto jest droższy w utrzymaniu – kot czy pies?

Jeśli chodzi o decyzję, które zwierzę jest droższe w utrzymaniu, koty i psy mają swoje wady i zalety. Ogólnie rzecz biorąc, koty są zazwyczaj tańszą opcją pod względem utrzymania, ponieważ wymagają mniej zaopatrzenia niż psy. Koty nie wymagają regularnych spacerów, jak w przypadku psów, więc o ile nie planujesz wyprowadzać swojego pupila na zewnątrz, opiekując się kotem, nie musisz kupować takich rzeczy jak smycze, obroże czy nawet ubranka dla psów. Koty jedzą również mniej niż psy, co pozwala zaoszczędzić na rachunkach za zakupy. Koty wymagają jednak regularnych przeglądów weterynaryjnych i szczepień, a w zależności od rasy kota, którą wybierzesz, ich potrzeby pielęgnacyjne mogą być dość rozległe. Z drugiej strony, posiadanie psa często wiąże się z wyższymi kosztami wyżywienia i rachunków za weterynarza ze względu na ich większy rozmiar i wyższy poziom aktywności. Ponadto, istnieje wiele dodatkowych przedmiotów, które mogą być potrzebne, takich jak zabawki i smakołyki, które mogą się sumować w czasie. Ostatecznie koszt utrzymania kota lub psa zależy od takich czynników jak rasa i nawyki związane z trybem życia.

Wydatki na lekarza weterynarii

Kot bawi się dwiema zabawkowymi wędkami
Zabawki dla kota są niezbędnym akcesorium, które pozwolą na zużycie nadmiarowej energii u naszego pupila. Długie wędki z piórkami są doskonałym wyborem, ponieważ pobudzają naturalne instynkty u kotów. Doskonała zabawa gwarantowana!

Do wyżej opisanych kosztów utrzymania kotów należy również doliczyć ceny zabiegów weterynaryjnych – zarówno tych planowanych (np. odrobaczanie), jak i nieplanowanych (tj. leczenie chorób).

Do wydatków na opiekę nad kotem należy doliczyć koszt szczepionek. Kocięta w pierwszym roku życia powinny przyjąć dwie dawki szczepionki zintegrowanej za ok. 50 zł każda. W kolejnych latach życia wymagana jest jedna dawka takiej szczepionki. Ponadto, w przypadku kotów wychodzących obowiązkowe są coroczne szczepienia przeciwko wściekliźnie. Ich koszt wynosi ok. 15 zł za sztukę.

Do kosztów utrzymania kota należy doliczyć także odrobaczanie. W zależności od tego czy kot wychodzi z mieszkania czy też nie, konieczne są cztery lub dwie kuracje odrobaczające, każda w cenie ok. 20 zł.

Zakup preparatów przeciwko pchłom i kleszczom kosztuje od kilkunastu do kilkudziesięciu złotych.

Jeśli planujesz wykastrować lub wysterylizować swojego kota, do kosztów utrzymania kota musisz doliczyć także cenę tych zabiegów. Koty pochodzące ze schronisk często mają je już za sobą. Wiele gmin organizuje również darmowe zabiegi w ramach walki z bezdomnością zwierząt. Jeśli jednak wolisz przeprowadzić zabieg na swój koszt, musisz liczyć się z wydatkiem rzędu 150 – 300 zł w przypadku sterylizacji kotek i 100 – 150 zł w przypadku kastracji kocurów.

Miesięczny koszt utrzymania kota. Podsumowanie

Całkowity koszt utrzymania kotów składa się z kosztów jednostkowych, które musimy ponieść w chwili, gdy przygarniamy do siebie czworonoga oraz kosztów cyklicznych, na które składają się pożywienie, żwirek i wizyty u weterynarza. Planując adopcję zwierzaka, warto pamiętać, że opieka nad żywym stworzeniem to zobowiązanie, również finansowe, na kilka – kilkanaście lat. 

Zobacz również: Nietypowe zachowania kotów. Co warto wiedzieć?

Dodaj komentarz