Przez nietypowe zachowania kotów można czasem pomyśleć, że kot specjalnie zachowuje się niewłaściwie, aby zdenerwować swojego właściciela. Może to być nieczystość, drapanie tapety, czy nocna nadpobudliwość – kot w takich przypadkach oskarżany jest często o złe intencje. Jednak kot nie ma innego sposobu na to, aby powiedzieć swojemu właścicielowi, że coś jest nie tak. Poniżej postaramy się wyjaśnić, że kot wcale nie chce być wredny. Jak interpretować nietypowe, złe zachowania kota?

Błędy w interpretacji zachowania kota

Każdy, kto uważa, że jego kotek jest nieposłuszny lub robi coś specjalnie na złość, może się bardzo mylić. Rozwiązanie problemu staje się wtedy trudniejsze, bo właściciel może przez to nie zauważyć sedna problemu. Prawdziwe powody takich zachowań są często po prostu pomijane. Złość właściciela i niechęć do zwierzaka może tylko pogłębić niewłaściwe postępowania.

Nietypowe zachowania kota – próba zwrócenia na siebie uwagi właściciela

Niewłaściwe zachowanie kota powinniśmy odebrać jako próbę zwrócenia na siebie uwagi. Bo jak inaczej kot tak naprawdę może pokazać swojemu człowiekowi, że coś jest nie tak? Myślenie w ten sposób pomoże w postrzeganiu sytuacji i będzie o wiele skuteczniejsze niż złość na kota.

Dalikot Dancing Fish Realistyczna Interaktywna Zabawka dla Kota
Tańcząca ryba dla kota to dobra zabawka absorbująca kota. Zmęczy ona kota, przez co nie będzie on rozrabiał nocą. Dla zwiększonej atrakcyjności, w brzuch ryby można włożyć kocimiętkę.

Co może być przyczyną problemów behawioralnych u kota?

Najważniejsza kwestia we wszystkich nietypowych zachowaniach i problemach behawioralnych u kota to sprawdzenie przyczyny medycznej. Czyli po prostu udaj się do weterynarza, aby sprawdzić, czy:

  • Twój kot posikuje – bo na przykład ma problemy z kamieniami moczowymi (często po zabiegu kastracji),
  • czy kot zrzuca przedmioty, wskakując na regał – bo po prostu ich nie zauważa,
  • lub kot załatwia się poza kuwetą, bo żwirek wbija mu się w łapki.

Zrozumienie punktu widzenia kota i postawienie się na miejscu czworonoga często może zdziałać bardzo wiele!

Dziwne zachowania kotów i problemy behawioralne

Jeśli chcesz poprawnie zrozumieć swojego kota, nie powinieneś próbować go uczłowieczyć. Chociaż dzisiejszy kot domowy silnie przystosował się do człowieka, wiele form ekspresji wciąż powraca do pierwotnych wzorców behawioralnych swoich dzikich przodków. Dlatego często mogą być błędnie interpretowane.

Dlaczego dobrze jest zrozumieć kota?

Najpierw dobra wiadomość – koty potrafią dostosować swoją komunikację do ludzi w taki sposób, aby sygnały zwierzęcia były łatwe do zrozumienia dla ich właścicieli. Koty komunikują się z innymi kotami głównie za pomocą zapachów i mowy ciała. Z drugiej strony, nawiązując kontakt z ludźmi, wolą używać dźwięków. W ten sposób z większym prawdopodobieństwem kot przyciągnie uwagę osoby, do której się zwraca, i łatwiej będzie mu zakomunikować o swoich życzeniach i problemach.

Dziwne kocie zachowania i kocia komunikacja

Zła wiadomość jest taka, że ​​koty rozwijają bardzo różne cechy, jeśli chodzi o komunikację. Nie ma więc jednego uniwersalnego języka kotów, który pozwalałby zrozumieć każde zwierzę od samego początku. Same dźwięki, jakie wydobywa kot, mogą również znacznie różnić się w zależności od zwierzęcia pod względem dźwięku i głośności.

Drapak dla kota zebra marty
Zapewnienie kotu drapaka pozwoli na uniknięcie problemu w postaci podrapanych mebli czy tapety. Koty mają naturalną potrzebę drapania, a ten drapak im to zapewni.

Komunikacja z kotem i zrozumienie jego intencji

Kiedy kot dorasta w bezpośrednim sąsiedztwie ludzi, często szuka ich bliskości i wsparcia. Dlatego ważne jest, aby właściciel kota prawidłowo interpretował sygnały. Głód, strach, ból, a nawet poważna choroba mogą być przyczyną „wołania o pomoc” zwierzęcia. Ważne jest tutaj szybkie zrozumienie sygnałów, jakie wysyła kot. W razie wątpliwości zawsze należy udać się do weterynarza. Intensywna komunikacja z ludźmi ma kluczowe znaczenie dla dobrego samopoczucia i zrównoważonego życia społecznego kota.

Język ciała kota – jak interpretować różne zachowania kotów?

Wiele form mowy ciała kota domowego jest natychmiast zrozumiałych. Jeśli ich futro jest najeżone, a plecy zgarbione, albo się boją, albo próbują przestraszyć kogoś, kogo postrzegają jako zagrożenie. Wiedzą o tym nawet osoby, które nie mają kotów. A kiedy kot ziewa, od razu widać, że jest zmęczony. Jednak już tutaj zaczynają się osobliwości w zachowaniu kota. Ziewanie jest często wyraźnym znakiem dobrego samopoczucia i wyrazem głęboko odczuwanego bezpieczeństwa. Kiedy kot próbuje szturchnąć nas nosem, oznacza to coś więcej niż zwykłe stuknięcie, aby zwrócić na siebie uwagę. Jest to raczej znak zaufania i przyjaźni. Nos kota jest bardzo wrażliwy.

Kiedy kot macha ogonem lub najeża ogon – co to oznacza?

Machanie ogonem kota nie jest bynajmniej równoznaczne ze szczęśliwym merdaniem przez psa. Raczej nie jest to dobry znak i wskazuje na:

  • nerwowość,
  • wewnętrzne podniecenie,
  • lub niezdecydowanie.

Najeżony ogon jest nawet sygnałem do ataku – nie tak jak u psów

Nawiasem mówiąc, prawdziwy powód powszechnej wrogości między kotami a psami może mieć podłoże właśnie w bardzo różnych formach ekspresji. Fakt, że te dwa gatunki zwierząt nie dogadują się dobrze, można zatem przyjąć całkiem dosłownie. Z drugiej strony kot, podobnie jak pies, jest zdolny do uczenia się. Jeśli dorastają razem i mogą dogłębnie poznać swoje osobliwości, wspólne mieszkanie jest zwykle harmonijne. Kot i pies mogą się zaprzyjaźnić.

Czytaj także: Rana po sterylizacji kotki

Rozwinięte zdolności motoryczne kotów i ich wielka zwinność – jeśli kot dziwnie się zachowuje udaj się do weterynarza

Język ciała kotów charakteryzuje się również wysoko rozwiniętymi zdolnościami motorycznymi i imponującą kontrolą ciała. Wspinaczka, balansowanie i skakanie nie stanowią znaczących wyzwań dla zdrowego zwierzęcia. Jeśli jednak kot domowy wyraźnie unika pewnych ruchów i często wycofuje się w spokojne miejsce, może kryć się za tym choroba. Jeśli kot wykazuje takie zachowanie, należy umówić się na wizytę u weterynarza. Niektóre choroby można również odczytać bezpośrednio z wyglądu zewnętrznego kota. Jeśli sierść wygląda na kudłatą i słabą, może to mieć przyczyny zdrowotne.

nietypowe zachowanie kotów
Miska dla kota z możliwością ustawienia dla kotów to dobre rozwiązanie, gdy kot nie chce jeść. Miska ta jest dużo wygodniejsza w obsłudze dla kota.

Język ciała głowy u kota – czy kot wyraża emocje za pomocą mimiki?

Koty mają swój własny wyraz twarzy. Pozycja głowy i wyraz pyszczka są sygnałem dla otoczenia, a także dają rzetelny obraz ich aktualnego stanu. Znajome mrugnięcia z na wpół przymkniętymi oczami i przytulenie głowy są wyraźnie przyjaznymi gestami i oznaką najwyższego współczucia. Długotrwałe wpatrywanie się może wskazywać na duże zainteresowanie, ale może też być ostrzeżeniem – nie podchodź zbyt blisko! Pokazywanie zębów jest zwykle traktowane jako zagrożenie. Z drugiej strony wydłużona szyja jest oznaką wielkiej ciekawości połączonej z ostrożnym podejściem.

Co mogą ujawnić oczy kota?

Jeśli kot patrzy na nas dużymi źrenicami i szeroko otwartymi oczami, świadczy to o jego dużym zainteresowaniu i ciekawości. Jeśli jednak źrenice są zwężone, wpatrywanie się należy rozumieć jako niewątpliwe zagrożenie. Jest to szczególnie ważne, gdy słychać, jak kot syczy, a uszy są opuszczone.

Prawidłowo interpretuj różne pozycje uszu kota

Uszy kota są wszechstronnymi przekaźnikami sygnału do świata zewnętrznego. Kot ma 32 mięśnie, które obracają uszami we wszystkich kierunkach i ustawiają je w różnych pozycjach. Jeśli oba uszy skierowane są do góry, wszystko jest w porządku. Kot jest zrelaksowany. Jeśli tylko jedno ucho jest zwrócone lekko na bok, może to wskazywać na pewną niepewność. Jeśli oba uszy są zwrócone na bok, jest to oznaką irytacji lub złości. Jeśli uszy są również spłaszczone, świadczy to o gotowości do samoobrony. Jeśli kot się boi, pozycja ucha jest taka sama. Jeśli uszy są ułożone płasko, grozi natychmiastowym atakiem.

Nietypowe zachowania kotów i ich interpretacja

Mamy nadzieję, że dzięki powyższym informacjom łatwiej zinterpretujesz różne nietypowe zachowania swojego kota lub innych kotów. Pamiętaj o tym, że jeśli czujesz, że coś niedobrego dzieje się z Twoim kotem najlepiej będzie udać się do weterynarza i porozmawiać o problemie.

Czytaj także: Ubranko dla kota po sterylizacji

Dodaj komentarz