Siatka na balkon dla kota – dlaczego należy zabezpieczyć balkon i okno dla kota?

Siatka na balkon to skuteczny sposób na zapewnienie bezpieczeństwa kotu, który spędza czas na świeżym powietrzu. Rozwiązanie to można wykorzystywać zarówno w mieszkaniach w blokach, jak i w domach jednorodzinnych. Montując siatkę na balkonie, można nie tylko odebrać kotu możliwość przedostania się za balustradę, lecz również osłonić balkon przed ptakami. Aby kocia siatka dobrze spełniała swoją funkcję, powinna być mocna i mało widoczna. Struktura siatki dla kota powinna być odporna na rozerwanie tak, aby kociak nie miał szans uszkodzić jej pazurami. Ponadto, konstrukcja siatki powinna być na tyle odporna na uszkodzenia, aby nawet w przypadku pojawienia się pojedynczych dziurek, nie doszło do ich powiększenia.

Siatka dla kota na balkon – rodzaje

drapak dla kota jednorożec alex biały kot lezy w drapaku
Aby odciągnąć kota od prób wydostania się za siatkę, warto wyposażyć balkon w drapak. Pozwoli on na wyładowanie nadmiaru energii, a także posiada wygodne miejsce do leżenia. Przypadnie do gustu każdemu kotu!

Siatki zabezpieczające na balkon klasyfikuje się z uwagi na materiał, z którego zostały wykonane. Najpopularniejsze siatki na balkon i okno wykonuje się z:

  • monofilamentu – to siatki ochronne na balkon cieszące się dużą popularnością z uwagi na niską cenę i przezroczystość. Nie zakłócają aranżacji okna, z drugiej jednak strony nie zaliczają się do najbardziej trwałych i mogą ulec zniszczeniu pod wpływem kocich pazurów lub zębów;
  • polipropylenu – siatka na balkon z polipropylenu jest trwalsza niż ta z monofilamentu. Dobrze znoszą warunki atmosferyczne, mogą jednak chłonąć wodę;
  • polietylenu – siatki polietylenowe dla kotów są droższe niż dwa wyżej opisane modele, lepiej jednak znoszą niskie temperatury, deszcz, śnieg i promieniowanie UV. Są lekkie oraz odporne na rozciąganie i uszkodzenia mechaniczne;
  • polietylenu wzmocnionego drutem – to wyjątkowo mocna osłona balkonu lub tarasu, która o ile została dobrze naciągnięta, może być ciekawym urozmaiceniem dla kociaka. Zwierzak może się po niej wspinać bez ryzyka jej zerwania;
  • metalu – siatka dla kota wykonana z metalu jest wyjątkowo mocna, z drugiej jednak strony jej założenie może być problematyczne, a z biegiem lat może rdzewieć.

Cena siatki jest uzależniona od jej rodzaju, jakości i wymiarów. Aby dobrze spełniała swoją funkcję i zapewniała ochronę przed wypadnięciem kota, przestrzeń między węzłami siatki dla kota powinna wynosić np. 28 x 28 mm, 40 x 40 mm lub 50 x 50 mm. 

Sprawdź również: Zabawki absorbujące dla kota

Montaż siatki ochronnej  – samodzielnie czy przy pomocy fachowca?

 

Domek dla kota Felihouse TV z kotem
Domek dla kota Felihouse jest doskonałym wyborem. Domek ten może stanowić zarówno miejsce ukrycia przed słońcem, jak i samotnię kota. Należy pamiętać, że każdy kot potrzebuje kryjówki, a taki domek nadaje się do tego celu doskonale!

Montaż siatki na balkon dla kotów można przeprowadzić samodzielnie lub zatrudnić specjalistów. Jeśli planujesz wykonać tę pracę samodzielnie pamiętaj o kilku zasadach. Siatka na balkon powinna przylegać dokładnie do każdej ze ścian, podłogi i sufitu. Jeśli balkon w Twoim mieszkaniu lub domu ma daszek, on również powinien zostać osłonięty. Każda szczelina stwarza bowiem ryzyko, że Twój kot się przeciśnie i zostanie narażony na niebezpieczeństwo. W czasie montażu dobrze napij siatkę, solidnie ją przymocuj i odetnij nadmiar.

Trwały montaż siatki na balkon obejmuje wiercenie otworów w ścianie pod kotwy oczkowe. Nawierty wykonuje się w odstępach 30 – 40 cm. Przez kotwy przeprowadza się stalową linkę, która pełni funkcję stelaża. Następnie rozpościera się na niej siatkę balkonową i mocuje ją do niej np. opaskami zaciskowymi.

Jeśli Twoje umiejętności techniczne nie pozwalają na trwały montaż siatki dla kota lub też z jakichś powodów nie chcesz wiercić otworów pod haki, możesz zdecydować się na montaż siatki balkonowej z wykorzystaniem zaczepów polipropylenowych. W celu montażu zaczepów należy oczyścić miejsce instalacji. Następnie na zaczep należy nałożyć klej i dociskając go do powierzchni, przytwierdzić do ściany. W przypadku ścian o nierównej powierzchni, np. pokrytych “barankiem”, konieczne jest nałożenie grubszej warstwy kleju. Kolejne haczyki należy przyklejać w odległościach co 15-20 cm. Po wyschnięciu kleju przez ząbki zaczepu przekłada się sznurek, który pełni funkcję stelaża pod siatkę dla kotów.

Ile kosztuje montaż siatki dla kota?

Montaż siatki dla kotów można również zlecić fachowcom specjalizującym się w tym zadaniu. Usługę tę świadczą np. firmy zajmujące się produkcją osłon na wymiar. Koszt montażu siatki dla kotów jest uzależniony od takich czynników jak rodzaj siatki, którą planujemy zamontować, sposób montażu (montaż inwazyjny jest tańszy niż ten niewymagający wiercenia) i wymiary balkonu. Koszt montażu siatki dla kotów lub przeciw ptakom może wynosić od 80 zł do 150 zł za metr kwadratowy.

Czy montaż siatki balkonowej dla kota wymaga pozwolenia?

Wewnętrzna część balkonu należy do właściciela mieszkania, przez co może nią dowolnie zarządzać. Inaczej sprawa wygląda z elewacją budynku, na której najczęściej jest montowana siatka dla kota. Integracja w zewnętrzne ściany budynku wymaga pozwolenia od spółdzielni. W sytuacji, gdy uzyskanie takiej zgody nie jest możliwe, można zdecydować się na montaż siatki po wewnętrznej stronie balkonu lub też postawić na przyklejane haki, które nie wymagają wiercenia. Wspólnota mieszkaniowa może nie być również zachwycona montażem siatki na balkon dla kota z powodu negatywnego nastawienia do samego czworonoga. Być może pozytywniej zareaguje na wniosek o montaż siatki balkonowej uargumentowany dbaniem o bezpieczeństwo małego dziecka.

Co zamiast siatki ochronnej dla kota?

Mata chłodząca na balkon jest dobrym wyborem zwłaszcza w okresie letnim. Wysokie temperatury doskwierają kotom, co można zniwelować za pomocą maty. Pozwoli ona na zachowanie odpowiedniej temperatury ciała kota.

Siatka na balkon to skuteczny sposób na zapewnienie bezpieczeństwa Twojemu pupilowi. Nie tylko chroni zwierzę przed upadkiem z wysokości, lecz również daje mu szansę kontaktu z otoczeniem. Alternatywą wobec siatki na balkon dla kotów są szklane panele. Pełne zabudowanie balkonu może jednak nie przypaść do gustu samemu kotu, a zabezpieczenie przestrzeni szkłem może przekształcić ją w duszne i gorące miejsce.

Bezpieczeństwo zwierzaka – o czym pamiętać wypuszczając kota na balkon?

Montaż siatki balkonowej to skuteczny sposób na zapewnienie kotu komfortowych warunków wypoczynku na świeżym powietrzu przy uzyskaniu jednoczesnej gwarancji jego bezpieczeństwa. Warto jednak pamiętać, że wypuszczenie kota na balkon niekiedy wiąże się również z większym ryzykiem niż sam upadek. Bywa, że na balkonie znajdują się rośliny, których spożycie może być fatalne w skutkach dla czworonoga. Należy uważać także na sprzęty, o które zwierzak może się skaleczyć lub w nie zaklinować.

Zabezpieczenie okien uchylnych – dlaczego to ważne?

Zagrożeniem dla zdrowia i życia kotów są nie tylko balkony, lecz również okna uchylne. Zwierzak może przez nie wydostać się na zewnątrz i spaść na ziemię lub zaklinować w szczelinie i uszkodzić kręgosłup. Rozwiązaniem tego problemu są ograniczniki okien uchylnych, które montuje się po bokach okna lub na górze. Konstrukcję przypominającą metalowy klin montuje się do ramy okna taśmą lub wkrętami, w efekcie czego kot traci możliwość przeciśnięcia się na zewnątrz. 

Zobacz także: Jak dobrać drapak dla kota?

Dodaj komentarz