Letnie upały są przyczyną odwodnienia nie tylko ludzi. Wysokie temperatury powodują utratę wody również u zwierząt. Obok niesprzyjających warunków atmosferycznych za odwodnienie u psa lub kota odpowiedzialne mogą być również m.in.:

  • biegunka i wymioty spowodowane chorobami wirusowymi lub bakteryjnymi lub też zwykłą niestrawnością;
  • ślinotok pojawiający się np. na skutek urazu podniebienia;
  • niewydolność mięśnia sercowego;
  • nieprawidłowa praca wątroby;
  • zapalenie otrzewnej;
  • zapalenie trzustki;
  • moczówka prosta wynikająca z nieprawidłowej pracy nerek.

Jak rozpoznać odwodnienie? Pies lub kot jest odwodniony – objawy

Miska Felli Pet Oblik Supreme wymienny wkład stal nierdzewna różowa bok 300ml
Miska z wymiennym wkładem o ergonomicznym kształcie nadaje się zarówno do karmienia psów, jak i kotów. Wkładki różnej pojemności znakomicie sprawdzają się zarówno podczas picia jak i jedzenia.

Objawami odwodnienia u psa są:

  • suchy nos;
  • suche błony śluzowe;
  • obniżenie elastyczności skóry – łapiąc za fałd skóry psa na grzbiecie można w prosty sposób ocenić czy pies jest odwodniony. Jeśli skóra szybko wraca na swoje miejsce oznacza to, że pies jest odpowiednio nawodniony. Jeśli jednak fałd pozostaje sztywny, oznacza to, że zwierzę jest odwodnione i należy szybko zapewnić mu dostęp do wody;
  • zmniejszenie objętości oddawanego moczu;
  • problemy z załatwianiem się;
  • osłabienie organizmu;
  • niechęć do poruszania się;
  • w skrajnych stadiach odwodnienia psa można zaobserwować zapadnięte oczy zwierzaka.

Objawami odwodnienia u kota są:

  • obniżona elastyczność skóry;
  • lepka ślina;
  • apatia;
  • bierność;
  • suchość śluzówki w jamie ustnej;
  • zapadnięte powieki.

Ile kot powinien pić? Czy mój kot pije wystarczająco?

Składana miska turystyczna jest dobrym rozwiązaniem w podróży. Miska jest lekka, a także bardzo łatwa w myciu. Nadaje się zarówno do podawania jedzenia jak i wody.

Ilość wody, jaką powinien przyjmować kot na co dzień dla niektórych może być zaskoczeniem. Otóż na każdy kilogram masy ciała kot powinien wypijać 50-60 ml wody, co oznacza, że zwierzak o masie 4 kg powinien dziennie wypijać porcję 200ml wody, czyli ok. jedną szklankę. Jeśli dodatkowo dodamy do tego fakt, że zwierzę jest karmione mokrą karmą o zawartości niekiedy nawet ponad 80% wody, oznacza to, że pupil potrzebuje naprawdę niewiele wody, aby czuć się i funkcjonować dobrze. Jeśli więc Twój mruczek nie opróżnia dzień w dzień swojej miseczki do sucha, nie jest to powód do zmartwień. Być może objętość wody, którą przyjmuje jest dla niego wystarczająca. 

Zobacz także: Bieszczady z psem

Jak nie dopuścić do odwodnienia u kota? Czy można zmusić kota do picia wody?

Jak widzisz, koty nie zaliczają się do zwierząt, które piją szczególnie dużo. Ich przyzwyczajenia ściśle wiążą się z ich pochodzeniem i bliskim pokrewieństwem z dzikimi kotami pustynnymi – lwami, tygrysami i gepardami. W suchym klimacie trudno o dostęp do wody zdatnej do picia, przez co nauczyły się one dostarczać organizmowi większość płynów wraz z pokarmem, czyli mięsem swoich ofiar. Właśnie dlatego zaleca się karmić koty pożywieniem o wysokiej zawartości wody.

Mokra karma. Woda jest niezbędna także w pokarmach!

Najlepszym sposobem na uchronienie kota przed odwodnieniem jest podawanie mu mokrej karmy. Weterynarze alarmują, że mokra karma to najlepszy i najbardziej zbliżony do pierwotnego sposób karmienia kotów. Kwestia ta jest szczególnie ważna latem, gdy zwierzęta dysząc i wylizując swoją sierść, są szczególnie podatne na odwodnienie. Nie chcąc dopuścić do odwodnienia zwierzaka, warto zainwestować w pokarm o zawartości ponad 60%, a nawet ponad 80% wody. W ten sposób łatwo można uchronić kota przed niedoborem wody zagrażającym jego życiu.

Kot nie chce pić wody? Zwróć uwagę na jego miskę

Choć często mówi się, że koty to wybredne stworzenia, faktem jest, że część ich “kaprysów” ściśle wiąże się z ich pochodzeniem. Przykładowo dla właścicieli niezwykłe jest, że kot nie chce pić wody z miski, która stoi w niewłaściwym miejscu. Coś, co z pozoru jest niedorzeczne, ma jednak swoje uzasadnienie. Koty z natury są bowiem wyczulone na potencjalną obecność w wodzie bakterii zagrażających ich życiu. Jeśli zatem miska stoi za blisko kuwety lub też za blisko miski z karmą (woda zanieczyszczona pokarmem w wysokich temperaturach staje się nieodpowiednia do picia), kociaki wolą nie ryzykować zatrucia. Z tego również względu koty preferują pojedyncze miski z wodą. Podwójne miski, choć może wyglądają atrakcyjnie, prawdopodobnie nie przypadną do gustu Twojemu czworonogowi.

Jeśli Twój kot nie akceptuje picia wody z miseczki, mimo że już kilkakrotnie zmieniłeś jej pierwotne położenie, przyczyną może być sama miska. Niektóre zwierzaki nie lubią pić wody z misek wykonanych z plastiku, ponieważ zmieniają one smak płynów. Warto wówczas zainwestować w miskę szklaną, ceramiczną lub metalową. Co więcej, koty nie przepadają również za moczeniem wibrysów podczas picia. Jeśli kształt miski je do tego zmusza, wolą zrezygnować z przyjmowania płynów niż być narażone na ten dyskomfort.

Świeża woda dla pupila

Ilustracja wyjaśniająca w jaki sposób woda wylatuje z butelki turystycznej
Podróżna butelka na wodę z miseczką również jest rozwiązaniem wspaniale spisującym się podczas letnich spacerów. Ponadto, miska posiada specjalny pojemniczek na przekąski.

Jeśli boisz się odwodnienia organizmu pupila zadbaj również o świeżość wody w jego misce. Woda powinna być regularnie wymieniana, a miska myta. Szczególnie w czasie upałów konieczne jest wymienianie kotu wody co najmniej co kilka godzin. Wysoka temperatura sprawia, że woda szybko się nagrzewa, przez co przestaje być akceptowalna przez pupila do picia.

Odwodnienie u psa

Lato to trudna pora roku nie tylko dla kotów, ale i dla psów. Zwierzęta te nie pocą się, przez co ich chłodzenie jest mało efektywne. Grubsze psy są narażone na udary, psy z ciemną sierścią silnie przyciągają promienie słoneczne, a zwierzaki z krótkim pyskiem, np. buldogi czy mopsy, mają problemy z wentylacją. W tym czasie należy szczególnie zwrócić uwagę na psiaki, aby nie doprowadzić do ich odwodnienia i wizyty u lekarza weterynarii.

Krótsze spacery

Długie spacery z psem latem to nie najlepszy pomysł. Zwierzęta łatwo się męczą i zieją, a palące słońce sprawia, że silnie odczuwają pragnienie.

Aby uniknąć niebezpiecznych sytuacji zagrażających życiu swojego psa, nie zmuszaj go do intensywnych treningów i zabaw. Zabieraj go na spacery rankiem lub o zmroku, kiedy piekące słońce nie daje o sobie znać aż tak bardzo, a wyjścia w ciągu dnia ogranicz wyłącznie do załatwiania potrzeb fizjologicznych. Pamiętaj również o zabieraniu ze sobą składanej miski dla psa i butelki z wodą, aby móc go napoić w trakcie marszu.

Dbaj o regularne nawadnianie psa

Odpowiednia podaż wody psu ma ogromny wpływ na jego dobrostan. Już niewielki odwodnienie zaburza trawienie pokarmów czy wchłanianie składników odżywczych. Warto o tym pamiętać szczególnie latem, gdy psie pragnienie jest znacznie wyższe niż w chłodniejszych porach roku. Przed opuszczeniem mieszkania zawsze upewniaj się czy psiak ma świeżą wodę do picia w misce, a wychodząc z nim na spacer, zabieraj ze sobą butelkę wody dla psa.

Przyjmuje się, że pies powinien przyjmować 30-50 ml wody na każdy kilogram masy ciała. Latem zwierzę traci jednak płyny znacznie szybciej, a już niewielka utrata wody może powodować poważne konsekwencje zdrowotne. W okresie letnim warto więc zwiększyć podaż wody psu, aby uniknąć odwodnienia.

Sprawdź, czy psiak się nie przejada

Kwestią, o którą należy zadbać latem jest również odpowiednie żywienie psa. Otyłe zwierzęta są bardziej narażone na choroby i szybciej się męczą niż czworonogi, których waga jest w normie. Jeśli zatem Twój psiak jest zbyt krągły, ogranicz jego posiłki nawet o połowę. Latem zastąp również suchą karmę karmą mokrą. Dzięki temu dodatkowo go nawodnisz i zabezpieczysz przed utratą wody z organizmu.

Czytaj także: Jak zadbać o psiego seniora?

Dodaj komentarz