Pies w domu to ogromna radość, choć również i obowiązek. Wielu rodziców zastanawia się, kiedy zdecydować się na przyjęcie do domu rodzinnego psa, ale też jaką rasę psów dla dzieci wybrać. Decydując się na ten krok, warto dokładnie przeanalizować sytuację. Ważne jest zweryfikowanie czy rodzina podoła nowym obowiązkom, ale też czy dzieci są gotowe na nowego członka rodziny. Czym kierować się przy wyborze odpowiedniej rasy psów dla dzieci? Podpowiadamy poniżej.

Psy domowe dla dzieci

Decydując się na przyjęcie nowego członka rodziny, warto pamiętać, by był to pies rodzinny. Tego rodzaju rasy są najczęściej poszukiwanymi. Nic dziwnego – maluchy dorastając w towarzystwie psa przyjaznemu dzieciom, uczą się wiele – nie tylko budują więź, ale też uczą się odpowiedzialności czy dbania o zwierzę. Aby jednak to było możliwe, wybrana rasa psów dla dzieci powinna być cierpliwa, uwielbiać zabawę i jednocześnie lubić czułości. Tylko tak dzieci i czworonogi budują wspólną, dobrą relację na lata.

legowisko dla psa
Każdy pies potrzebuje legowiska. Warto nauczyć psa i dzieci, że gdy pies jest w legowisku to nikt mu to nie przeszkadza. Dzięki temu wychowanie zarówno pupila jak i dziecka będzie łatwiejsze.

Jaki pies dla dzieci będzie dobrym wyborem?

Pies jest najlepszym przyjacielem nie tylko dziecka, ale też dorosłego. W przypadku wybierania rasy, która będzie miała jedynie kontakt z dorosłym, nie trzeba zwracać aż tak wielkiej uwagi na dokonanie właściwego wyboru. Nieco inaczej jest w przypadku wyboru psa dla dziecka, należy pamiętać, że nie każdy czworonóg jest taki chętny do kontaktu z maluchami. Nie każdy pies lubi bowiem zabawę czy ciągły hałas. Tego typu psów nie są dobre dla dzieci – szybko tracą cierpliwość i mogą wykonywać gwałtowne ruchy, które z kolei mogą być niebezpieczne dla malucha. Chcąc zyskać pewność, że będzie on bezpieczny, warto wybrać rasy psów przyjazne dzieciom.

Psy przyjazne dzieciom są tak kształtowane, by być świetnymi towarzyszami rodziny, stąd też są często nazywane psami rodzinnymi. Większość ras, po odpowiednim szkoleniu, jest w stanie zaakceptować obecność dzieci, choć psy myśliwskie czy obronne raczej nie będą dobrym towarzystwem dla dzieci. Psy domowe dla dzieci to takie, które są delikatne, empatyczne i cierpliwe, a przy tym uwielbiają aktywną zabawę. Dobrym rozwiązaniem będą też małe psy dla dzieci, aczkolwiek nie mogą być zbyt małe, gdyż mogą być podatne na urazy.

O czym pamiętać przy wyborze rasy psa dla dziecka?

Wybierając odpowiednią rasę psów dla dzieci, warto przede wszystkim sprawdzić, czy jest ona przyjazna dla dzieci. Informacje na ten temat można uzyskać od hodowcy, choć szereg danych na ten temat można znaleźć również w sieci. Decydując się na zakup psa przyjaznemu dziecku, należy jednak pamiętać, że nie może on być prezentem dla dziecka. Pies to żywy organizm, który stanie się nowym członkiem rodziny. Owszem – zarówno psy domowe dla dzieci, jak i wszystkie inne, zmieniają dotychczasowy tryb życia rodziny – muszą oni wykonywać różnego rodzaju obowiązki. Psem rodzinnym powinny więc zajmować się nie tylko dzieci – owszem, warto uczyć je odpowiedzialności od najmłodszych lat, jednak wszyscy, a szczególnie dorośli, są odpowiedzialni za ich zdrowie i dobrą jakość życia. Poniżej prezentujemy kilka rodzajów ras psów dla dzieci i informacje na ich temat.

Golden retriever

Golden retriever to jeden z psów uznawanych za idealny pies rodzinny. Doskonale sprawdza się w roli towarzystwa. Są to dobre psy domowe dla dzieci, gdyż są nie tylko chętne do ciągłej zabawy, ale też niezwykle czułe. Co ważne – są one wyjątkowo podatne na szkolenia – odpowiednio przeszkolone są posłuszne i nie sprawiają problemów wychowawczych.

szelki dla psa
Szelki dla psa są bardzo dobrym wyjściem zwłaszcza dla mniejszych psów. Brak ucisku wokół szyi powoduje, że pies jest spokojny oraz się słucha. Szelki zapewniają lepszą kontrolę nad psem.

Berneński pies pasterski

Berneński pies pasterski jest często wybierany jako pies rodzinny.  Są dość dużymi psami, stąd też są zalecane jako psy dla dzieci starszych, już dorastających, a nie maluchów. To, czym się wyróżniają, to wyjątkowo łagodne usposobienie – chętnie przebywają z domownikami i biorą udział w zabawach, a przy tym są zrównoważone. Co więcej, są niezwykle opiekuńcze w stosunku do dzieci.

Maltańczyk

Dobrą rasą psa dla dziecka są również maltańczyki. Są one wyjątkowo sympatyczne, dzięki czemu można je ukształtować jako psa rodzinnego. Niezwykle szybko się uczą, dzięki czemu wychowanie ich przez mniej doświadczonych właścicieli również jest możliwe. Są nie tylko piękne, ale też inteligentne. Chętnie bawią się z dziećmi, jednak są wyjątkowo delikatne, stąd też należy pamiętać, że dzieci muszą je tak samo traktować. Nie są one też trudne w codziennej pielęgnacji – tego rodzaju małe psy dla dzieci nie wymagają dużej ilości ruchu.

Czytaj także: Jak tresować psa?

Samojed

Samojedy to psy, które zwracają głównie uwagę swoim wyglądem – mają piękne, gęste futra. Pomimo iż tego bardzo nie okazują, to jednak lubią pieszczoty i zabawy. Są wyjątkowo łagodne pod względem charakteru, stąd też sprawdzą się jako małe psy dla dzieci. Aby jednak nie sprawiały większych problemów, powinny być odpowiednio wychowane, przy zachowaniu konsekwencji, gdyż należą do ogromnych indywidualistów.

Cavalier king charles spaniel

Cavalier należy do gatunku małych psów dla dzieci – jest to niewielki spaniel, który jest ukształtowany głównie do towarzystwa. Z tego też względu świetnie odnajduje się w rodzinie. Tego typu rasa jest niezwykle łagodna, pogodna i chętna do zabawy. Tego rodzaju pies rodzinny nie jest ani za mały, ani za duży, stąd też rodzice nie muszą obawiać się, że maluchy stworzą dla niego niebezpieczeństwo, ale też, że zwierzę swoimi gabarytami zrobi krzywdę dziecku.

Przysmak dla psa maced sushi kaczka z rybą 60g
Przysmaki dla psa są niezbędne podczas szkolenia psa. Dzięki nim, łatwo nauczyć psa wykonywania poleceń. Tresowanie psa jest świetnym zajęciem zarówno dla dziecka jak i dla psa.

Labrador

Dobrym wyborem jako pies dla dzieci jest również labrador. Ta rasa psów dla dzieci wyróżnia się ogromną ilością energii, która sprawia, że wręcz kochają zabawy z maluchami. Nie należą one do małych psów dla dzieci, jednak pomimo swoich rozmiarów, są dla nich delikatne. Oczywiście rodzice muszą czujnym okiem ich pilnować, gdyż w trakcie energicznej i udanej zabawy mogą zapomnieć i wyrządzić krzywdę bardzo małym dzieciom. Decydując się na tego rodzaju rasę, należy pamiętać, że jest ona niezwykle inteligentna, dzięki czemu szybko się uczy np. aportowania, jednak wymaga dużej aktywności, co z kolei przekłada się na poważny, dodatkowy obowiązek dla opiekunów.

Czy pies dla dziecka musi być rasowy?

Wybór odpowiedniej rasy psów dla dzieci nie jest łatwą decyzją. Wielu rodziców zastanawia się, czy pies dla dzieci musi być rasowiec. Wynika to z faktu, iż wiele osób chce pomóc czworonogom umieszczonym w schronisku. Odpowiadając na to pytanie, warto pamiętać, że nic nie stoi na przeszkodzie, by pies rodzinny pochodził właśnie ze schroniska, a nie z hodowli. Opiekunowie powinni jednak pamiętać, że psy w schronisku częstą mają trudną historię, stąd też mogą zachowywać się nieprzewidywalnie. Aby wybrana rasa psa dla dziecka była dla niego bezpieczna, warto zwrócić się o pomoc do specjalisty. Tymczasowe umieszczenie go w odpowiednim ośrodku pozwoli nie tylko poznać jego usposobienie, ale też nauczyć go odpowiedniego zachowania w stosunku do najmłodszych.

Eksperci zauważają, że najlepszym psem dla dziecka jest ten odpowiednio ukształtowany i socjalizowany. Zarówno pies określonej rasy, jak i kundelek będą dobrym wyborem. Warto zadbać również nie tylko o odpowiednie przeszkolenie psa, ale też wskazać dzieciom jak właściwie powinny go traktować.

Czytaj także: Psia miłość i jak ją odczytać?

Dodaj komentarz