Zwierzęta, podobnie jak i ludzie, również odczuwają stres. Występuje on jako odpowiedź na różne sytuacje – udowadnia to tylko, że psychofizjologia stresu u człowieka i zwierząt jest taka sama. Zarówno jeden, jak i drugi organizm ma niezwykle czuły układ nerwowy, który uruchamia się poprzez wydzielanie adrenaliny i noradrenaliny. Jak może objawiać się stres u psa? Jak efektywnie radzić sobie z nim i pomóc czworonogowi przezwyciężyć trudne chwile?

Co może wywołać stres u psa?

Stres u psa może być wywołany dosłownie wszystkim. Wbrew przekonaniom wielu nerwowe zachowanie psa może być również odpowiedzią na sytuacje z pozoru wyglądające na przyjemne. Czworonogi, tak jak i ludzie, ale też małe dzieci, odbierają wszystkie dźwięki i sytuacje z otoczenia. Wrażliwy pies może nerwowo reagować na dźwięk samochodu, płacz dziecka, wykonywane zabiegi pielęgnacyjne czy też brak reguł w codziennym życiu. Wśród typowych czynników wywołujących nerwowe zachowanie psa znajdują się wizyty u weterynarza, burze, samotne przebywanie w domu czy też zbyt duży hałas w domu.

Czynników wywołujących stres u psa może być znacznie więcej. Chcąc jednak pomóc zwierzęciu sobie z nim radzić i wyeliminować negatywne objawy stresu u psa, warto dokładnie ustalić źródło lęków. Weterynarze wyjaśniają, że psy mogą również cierpieć na fobie, a stałe narażanie czworonoga na ich działanie może doprowadzić do chronicznego zmęczenia. W tym celu konieczne jest wsparcie psiaka w rozwoju i zapewnienie mu pomocy ze strony specjalisty.

Zabawka dla psa wobble wag giggle golden
Piłka Wobble Wag jest doskonałą zabawką absorbującą psa. Piłka podczas toczenia się wydaje z siebie dźwięki, przez co zachęca psa do zabawy. Znalezienie psu zajęcia obniża jego poziom zestresowania!

Objawy stresu u psa

Właściciele wrażliwych psów powinni je uważnie obserwować i weryfikować ich zachowanie w różnych sytuacjach. Dzięki temu zyskają cenną wiedzę i sprawdzą, kiedy nasila się nerwowe zachowanie psa. Pozwala to nie tylko poznać przyczyny stresu psa, ale też wyeliminować czynniki je wywołujące. Na pierwszy rzut oka wydaje się to trudne, jednak okazuje się, że właściciele psów nie mają większych problemów z rozpoznaniem jego emocji – zarówno tych negatywnych, jak i pozytywnych.

Wśród typowych objawów stresu u psa można wyróżnić:

  • otrzepywanie się – wielu kojarzy się z sytuacją tuż po kąpieli czy wejściu do wody i jest ono jak najbardziej prawidłowe – pies tym sposobem pozbywa się nadmiaru wody. Jeśli jednak takie zachowanie jest zauważalne np. podczas spotkania z obcym psem czy przy nadmiernym hałasie, to znak, że jest to tzw. strzepywanie stresu,
  • skuloną postawę – silnie stresujące sytuacje sprawiają, że czworonóg swoją postawą chce zmniejszyć swoje rozmiary, stąd też przybiera skuloną postawę,
  • ziewanie – na pierwszy rzut oka wydaje się, że pies jest zmęczony. Jest to jednak typowy sygnał stresu u psa – szerokie otwieranie pyska wygląda jak ziewanie, jednak nim nie jest,
  • warczenie – typowym nerwowym zachowaniem psa jest warczenie. Zestresowany pies próbuje w ten sposób obronić się przed zagrożeniem. W takiej sytuacji warto uważać, gdyż mocny stres może sprawić, że pies ugryzie.

Wśród pozostałych objawów stresu u psa znajdują się równie łupież, ślinienie, bezruch czy niekontrolowane załatwianie potrzeb fizjologicznych.

Czytaj także: Co drażni psy?

Fizjologiczne objawy stresu u psa

Objawy stresu u psa mogą również przybrać postać fizjologiczną. Wówczas objawia się on:

  • częstym oddawaniem moczu i kału – zestresowany pies nie może powstrzymać się od nagłej chęci oddawania moczu bądź kału. W takiej sytuacji nie należy krzyczeć na psa – takie zachowanie dodatkowo może zestresować zwierzę. W przypadku wystąpienia tego typu sytuacji warto odwiedzić również z psem weterynarza, który wyeliminuje ewentualną chorobę,
  • wymiotami i biegunką – bardzo wrażliwe psy w wyjątkowo emocjonujących sytuacjach mogą również zaliczać tego typu wpadki. Najczęściej mają one miejsce podczas wizyt u weterynarza czy groomera,
  • poceniem się opuszków łap – podobnie jak u człowieka, jak i u zestresowanego psa może wystąpić pocenie się opuszków łap. Mokre opuszki potwierdzają przeżycie silnego stresu. W przypadku zauważenia takiego objawu warto dokładnie zweryfikować, na co jest odpowiedzią i wyeliminować występowanie tego rodzaju sytuacji.
Przysmak dla psa Maced żwacze wołowe 500g
Żwacze wołowe są idealną metodą na obniżenie poziomu stresu u psa. Żucie obniża poziomu stresu u psa. Dodatkowo, żwacze są dobrą metodą na oczyszczanie psich zębów.

Jak reagować na stres u psa?

Nerwowego zachowania psa nie należy lekceważyć. Właściciele czworonogów podczas występowania stresu u psa powinni odpowiednio reagować. Najważniejsze jest bycie tuż obok zwierzęcia – daje mu to ogromne poczucie bezpieczeństwa. Dodając mu otuchy, można głaskać go czy mówić do niego – działania te nie są wyszukane, jednak wbrew pozorom doskonale pomagają w trudnych sytuacjach. Stres u psa świetnie rozładowują również różnego rodzaju gryzaki. Jak działają? Przegryzanie, gryzienie wpływa na obniżenie poziomu kortyzolu – hormonu odpowiadającego za występowanie stresu.

Nerwowe zachowanie u psa można również zneutralizować poprzez spacer w cichym i spokojnym miejscu. Jeśli wrażliwy pies nie chce zostawać sam w domu, warto zadbać o wyposażenie go w przedmiot przypominający mu zapachem właściciela. Stres u psa może również wywoływać nieprawidłowe żywienie – w takiej sytuacji warto zadbać o odpowiednio zbilansowaną dietę czworonoga, która dostarczy mu cennych minerałów i witamin.

Najlepszym jednak rozwiązaniem pozwalającym wyeliminować nerwowe zachowanie psa jest unikanie sytuacji stresogennych. Znając sygnały stresu u psa i wiedząc, jakie sytuacje je wywołują, właściciel powinien starać się tak zaplanować rozkład dnia zwierzęcia, by nie tylko unikać ich, ale też małymi krokami przyzwyczajać go do zaakceptowania nowych sytuacji. Nie zawsze bowiem całkowite wyeliminowanie ich jest możliwe. Jeśli pies nie lubi spacerów w zatłoczonych miejscach, warto zabierać go np. na spacery do lasu czy też w porze, gdzie ruch jest mniejszy.

legowisko dla psa
Wygodne legowisko dla psa pozwala na obniżenie poziomu stresu. Ponadto, warto psu do legowiska włożyć jakiś element swojej garderoby, przez co pies będzie bardzo lubił leżeć w swoim łóżeczku.

Czy leki są dobrym rozwiązaniem na stres u psa?

Wielu właścicieli wrażliwych psów uważa, że w stresujących sytuacjach najlepiej podać im lek uspokajających. Takie zachowanie wśród niektórych nie wzbudza większych emocji, dla innych jest dość kontrowersyjne. Wynika to z faktu, iż wielu właścicieli czworonogów nadużywa ich podawanie. Co więcej, lek nie jest rozwiązaniem na nerwowe zachowanie psa. Owszem, pozwala radzić sobie ze stresem u psa, jednak nie pozwoli go całkowicie wyeliminować. Owszem – środki farmakologiczne pozwolą wyciszyć psa i np. poprowadzić z nim terapię, która będzie działała uspokajająco.

Stosując leki uspokajające u zestresowanego psa, właściciele powinni wiedzieć, by nie podawać mu ich na własną rękę. Każdorazowo dawka leku powinna być ustalona przez lekarza weterynarii i dopasowana do jego potrzeb. Specjaliści zalecają jednak, by przed wykorzystaniem środków farmakologicznych, skorzystać z innych rozwiązań pozwalających radzić sobie ze stresem u psa. Zaliczyć do nich można np. obroże, spraye czy inne elementy do kontaktu z feromonami. Dobrym rozwiązaniem na radzenie sobie z nerwowym zachowaniem psa są także akupresura, ziołolecznictwo i oczywiście różnego rodzaju techniki relaksacyjne.

Jeśli stres u psa przybiera intensywną postać, wręcz sprawia, że zwierzę jest bardzo nerwowe i może stanowić zagrożenie dla otoczenia, warto skorzystać z konsultacji behawioralnej. Specjalista nie tylko pomoże nerwowemu psu, ale też podpowie, jak powinien zachowywać się jego właściciel, by pomóc mu w trudnych sytuacjach.

Czytaj także: Klucz do psiego szczęścia

Dodaj komentarz