Do czego kotu potrzebne są zabawki?

Zabawki uciekające przed kotem pełnią niezwykle ważną rolę w jego rozwoju. Jako że koty to urodzeni łowcy, zabawki interaktywne dla kotów umożliwiają im zachowanie pełnego łańcucha łowieckiego w domowych warunkach. Zaspokajają instynkt kotów, przez co powstrzymują je przed destruktywnymi zachowaniami.

Zabawki uciekające przed kotami zaspokajają potrzebę ruchu zwierzaków i korzystnie wpływają na ich układ nerwowy. W czasie zabawy w organizmach kotów wydzielają się hormony szczęścia, przez co koty czują się bardziej zrelaksowane i mają lepszy nastrój.

Koty to wyjątkowo ruchliwe zwierzęta, które w naturalnych warunkach spędzają znaczną część życia, polując na ofiary. Szacuje się, że ok. 3/4 takich polowań kończy się niepowodzeniem, a mimo to mruczki żyjące na wolności zjadają od kilku do kilkunastu posiłków dziennie. Oznacza to, że polowania wypełniają większość kociego życia, a zwierzęta żyjące w mieszkaniach są tego pozbawione. Chcąc zapewnić komfort psychiczny i prawidłowy rozwój fizyczny swojemu kociakowi, należy więc regularnie bawić się ze swoim pupilem co najmniej kilka razy dziennie.

Wspólna zabawa z kotem jest również niezwykle ważna z uwagi na więź jaka tworzy się między zwierzęciem a jego opiekunem. Zaleca się więc przeplatać kocie zabawy z interaktywną zabawką, zabawami z wędką.

Najlepsze zabawki dla kota to te pobudzające ich instynkt łowiecki

Interaktywna zabawka dla kota, disco wieloryb
Zabawki interaktywne dla kotów w postaci wieloryba Willy który sam się porusza to zawsze dobry wybór. Posiada czujnik ruchu, co powoduje automatyczny ruch i zachęcanie kota do zabawy. Wieloryb Willy jest wykonany z materiału wysokiej jakości, przez co wytrzyma wiele kocich zabaw.

Zabawa z kotem powinna obejmować pełen łańcuch łowiecki – od skradania, przez pogoń i chwytanie po zjadanie ofiary. Idealnie byłoby więc poprzedzać każdy posiłek zwierzaka choć kilkuminutową zabawą. Niestety najczęściej jest to niemożliwe do zrealizowania, przez co zaleca się bawić ze swoim pupilem choć dwa razy w ciągu dnia przez kilkanaście minut. Dobrym pomysłem jest również podsuwanie czworonogowi interaktywnych zabawek dla kotów, które nie wymagają od Ciebie aktywności, a skutecznie rozbudzą apetyt Twojego pupila.

Za najlepsze zabawki interaktywne dla kotów uważa się te, które rozbudzają w nich instynkt łowcy. Od opiekuna zależy jednak, aby tak pokierować zabawą, aby najpierw rozbudzić apetyt zwierzaka, a potem podsunąć mu przysmak. Ostatnim etapem kociego łańcucha łowieckiego jest sen – drapieżnik po skonsumowaniu zdobyczy udaje się na spoczynek.

Do zabawek uciekających przed kotem, które powinien posiadać Twój kot, by zdrowo się rozwijać zaliczamy:

 • wędki dla kotów – wędki z przymocowanymi do nich wstążkami i piórami skutecznie przykuwają uwagę zwierzaka. Należy jednak zadbać, aby zwierzę nie zjadło żadnego elementu zabawki, ponieważ zabawa mogłaby się dla niego zakończyć tragicznie;
 • piłki dla kotów – dostępne w różnych rozmiarach i kolorach, świecące, ażurowe lub miękkie są wyjątkowo nęcące dla czworonogów;
 • maskotki dla kotów – pluszaki w zabawnych kształtach wykonane z materiałów bezpiecznych dla zwierząt, wypełnione kocimiętką, walerianą lub czymś szeleszczącym również znajdują uznanie kociaków. Dobrze sprawdzają się także podczas zabawy w aportowanie z opiekunem;
 • laser – zabawa laserem jest wyjątkowo stymulująca dla czworonoga pod warunkiem, że jego właściciel wie, jak z niego korzystać. Przykładowo kropkę lasera można wygaszać w zakamarkach, np. pod kanapą, co będzie symulować zachowanie kocich ofiar i ich ucieczkę do norek. Dobrym pomysłem jest również wygaszanie kropki lasera na zabawce, którą kot będzie mógł “upolować”. Po zakończeniu zabawy należy podać mu przekąskę.

Wędki dla kotów – zabawa dla kota i jego opiekuna

Do najatrakcyjniejszych z punktu widzenia kotów zabawek bez dwóch zdań zaliczają się wędki dla kotów. Zabawa nimi nie jest tak schematyczna jak w przypadku programowalnych zabawek, przez co dużo czasu minie nim kociak się znudzi. Wędka z myszką, piórkami lub wstążkami zapewni kotu dużą dawkę ruchu oraz wzmocni jego kondycję i relację z opiekunem. Wśród zabaw z wędką dla kotów na szczególną uwagę zasługują gonienie “zdobyczy” po schodach i ukrywanie się za meblami lub ścianami. 

Zobacz również: Jak dobrać drapak dla kota?

Zabawki interaktywne dla kotów

Wędka dla kota jest doskonałą zabawą, która zacieśnia więź między nami i naszymi pupilami. Wędka wpływa na naturalne instynkty kota, przez co próbuje on za wszelką cenę złapać piórka. Doskonała zabawa gwarantowana!

Jak już wspomniano powyżej, ciekawym urozmaiceniem zabawki interaktywne dla kotów, którymi zwierzak będzie mógł się bawić, gdy jego opiekun nie będzie miał dla niego czasu. Do grona zabawek interaktywnych dla kotów zaliczamy:

 • kule z przysmakami;
 • tory do zabawy;
 • labirynty;
 • maty węchowe.

Kule ze smakołykami. Zapewnij swojemu pupilowi zabawę na długo!

Kule czy też piłki ze smakołykami to zabawki interaktywne dla kotów, które nie tylko zapewniają rozrywkę czworonogowi, lecz także rozwijają jego mózg. Aby wydobyć smakołyk z wnętrza kuli, zwierzak musi tak okręcać piłkę lub wańkę-wstańkę, aby dostać się do ulubionych chrupków. To zdecydowanie bardziej interesujący sposób podawania smaczków zwierzakowi niż rzucanie ich na podłogę. Warto jednak pamiętać, że aby zabawka zachowała swój edukacyjny charakter, przekąski nie mogą być zbyt małe ani wypadać zbyt łatwo, z drugiej jednak strony nie mogą być zbyt duże, by zwierzak nie czuł się sfrustrowany.

Maty węchowe dla kotów – czy to dobry pomysł?

Kolejną zabawką interaktywną dla kotów są maty sensoryczne. Koty lubią ocierać się o różnorakie powierzchnie, dlatego maty z różnego rodzaju wypustkami są w ich przypadku dobrym pomysłem. Najczęściej składają się z materiałów o różnej powierzchni i o różnym zastosowaniu. Jeśli dodatkowo będę wzbogacone o kocimiętkę, kot pokocha je całym sercem.

Mysz – wybierz najlepszą zabawkę dla kota

Producenci zabawek dla kotów doskonale rozumieją ich naturalny instynkt łowcy, przez co w swojej ofercie zawierają zabawki edukacyjne, które kot może dogonić i pogryźć. Na rynku znajdziemy duży wybór ruchomych zabawek, które uciekając przed zwierzakiem, dają mu szansę na pozbycie się nadmiaru energii. Mogą to być np. automatyczne myszy z ogonem w kształcie pióropusza, piłeczki absorbujące uwagę kota czy futrzane, pluszowe zabawki.

Inteligentne zabawki dla kotów

Producenci akcesoriów dla kotów do zabawy oferują również tzw. zabawki inteligentne dla kotów. Ich zadaniem jest rozwijanie zmysłów czworonogów poprzez stawianie przed nimi wyzwań. Dzięki inteligentnym zabawkom, nasz ulubieniec nie rozleniwi się jak większość kotów, lecz wzmocni swoje zmysły, rozwinie umysł, a przy tym dobrze się zabawi. Inteligentne zabawki dla kotów najczęściej są wyposażone w kilka trybów, dzięki czemu wydają dźwięki, poruszają się w różnych kierunkach i zachęcają kota do harców przez długi czas.

Jakich kocich zabawek unikać?

Skacząca Elektryczna Ryba Dla Kota z Pilotem Kleń Kelwin Na Białym Tle
Skacząca elektryczna rybka w naturalnych kolorach jest wykonana tak, aby symulować prawdziwą rybkę. W środku zabawki można umieścić woreczek z kocimiętką, dzięki której żaden kot nie oprze się tej zabawce!

Jeśli chcesz obdarować swojego pupila, wybierz zabawkę stworzoną z myślą o kotach. Duża część akcesoriów domowych lub zabawek dla dzieci nie sprawdza się w przypadku kociaków, a nawet może stwarzać dla nich zagrożenie, np. w przypadku połknięcia.

Zabawki, które nie sprawdzą się w przypadku kotów to:

 • kłębek wełny, nitki lub włóczki – choć w popkulturze często widzi się kota bawiącego się kłębkiem wełny na kolanach staruszki, tego typu “zabawki” to zły pomysł. Sznurki połknięte przez kota mogą utknąć w jego jelitach, przez co wymagana może być nawet interwencja weterynarza;
 • drobne elementy, które zwierzę może połknąć – drobiazgi po dostaniu się do układu pokarmowego zwierzaka mogą uszkodzić jego ścianki, a nawet doprowadzić do niedrożności jelit;
 • gry i aplikacje – choć takie zabawki pobudzają instynkt łowcy kota, nie skutkują schwytaniem ofiary, przez co budzą w kotach poczucie frustracji.

Zabawki uciekające przed kotem. Podsumowanie

Zabawki uciekające przed kotami to znakomity wybór, jeśli zastanawiasz się jak rozerwać swojego pupila. Zwierzęta podczas zabawy nimi rozwijają wiele cennych umiejętności, wzmacniają naturalne instynkty i rozładowują drzemiącą w nich energię. Ponadto, w odróżnieniu od “zwykłych” zabawek, zabawki interaktywne dla kotów nie znudzą się im szybko, przez co będą dla nich źródłem rozrywki przez długi czas. 

Czytaj także: Zabawki absorbujące kota

Dodaj komentarz