Założenie hodowli psów to marzenie wielu miłośników zwierząt. Dla niektórych z nich z pewnością jest to także pomysł na biznes. Jednak na samym początku należy zaznaczyć, że jest to przedsięwzięcie, które wymaga wiele poświęcenia, czasu i inwestycji. Aby podjąć ostateczną decyzję o założeniu hodowli psów, warto przeanalizować kilka ważnych kwestii i dogłębnie zapoznać się z tym tematem, także z formalnościami, jakie czekają na potencjalnego właściciela psiej hodowli.
Czy psie hodowle są opłacalne?
Hodowla psów dla niektórych może wydawać dobrze prosperującym biznesem. Niemniej jednak należy wiedzieć, że jest to interes, który wymaga dużych inwestycji i ciężkiej pracy. W tym wypadku liczy się zapał, pasja i miłość do zwierząt. Czy hodowla psów to żyła złota? Biorąc pod uwagę, jakie koszty wiążą się z założeniem i utrzymaniem hodowli psów, okazać się może, że nie jest ona tak do końca opłacalnym interesem. Trzeba wziąć pod uwagę koszta rejestracji hodowli, udział w wystawach, pielęgnację suki, koszty jej krycia, opieki i odchowania szczeniąt a także rejestracji miotu. Jedno jest pewne – zysku z pierwszego miotu nie ma niestety dużego, ale przy kolejnych miotach odpada wiele kosztów takich jak np. rejestracja hodowli czy odchowanie suki.
Ile pracy pochłania hodowla psów?
Założenie i prowadzenie hodowli psów wbrew pozorom okazuje się być bardzo trudnym wyzwaniem. Pomijając ogromny wkład pieniężny w rozwój interesu, jest to przedsięwzięcie, które wymaga poświęcenia i czasu. Hodowla psów to piecza nad istotami żywymi, które potrzebują opieki. Najpierw należy zadbać o dobry rozwój suki. Wystawy, badania, zabiegi pielęgnacyjne, wizyty w gabinetach weterynaryjnych etc. Potem na świat przychodzą szczenięta, które potrzebują na samym początku praktycznie całodobowej opieki.
Od czego zacząć hodowlę psów?
Hodowla psów to nie tylko czasochłonne ale i bardzo odpowiedzialne przedsięwzięcie. Jeżeli decydujemy się na nie, musimy być świadomi tego, jaki ogrom obowiązków się z tym wiąże.
I jeśli decyzja o założeniu hodowli dla psów zostanie podjęta, pierwszym krokiem w tym kierunku na pewno będzie przestudiowanie informacji na temat rasy psa, jaką jesteśmy zainteresowani. Musimy wiedzieć, czym dana rasa się charakteryzuje, jakie ma wymagania, jaki wygląda jej pielęgnacja, zachowania czy podatność na choroby. Następnie należy zdecydować, czy będą to psy, suki czy obie płci. Kupując psy wybieramy te, które są wzorcem danej rasy. Rejestrujemy hodowlę w Oddziale Związku Kynologicznego w Polsce (ZKwP) i dokonujemy z tym związanych opłat(wpisowe, składka roczna, koszt legitymacji członkowskiej, opłata za wyrobienie rodowodu). Później pozostaje nam odchowanie suki do krycia, opieka nad nią w czasie ciąży. Kiedy na świecie pojawiają się szczenięta, między 4 a 8 tygodniem życia rejestrujemy je w Oddziale ZKwP.
Czytaj także: Profilaktyczna kontrola zdrowia psa – czy o niej pamiętasz?
Hodowla psów-uregulowania prawne
Zgodnie z Ustawą o Ochronie Zwierząt z dnia 21.08.1997 r.i jej nowelizacją 01.01.2012 r. obowiązują w naszym kraju przepisy, które mówią wyraźnie kto i w jaki sposób może hodować i sprzedawać psy rasowe. Określają one formalności i ich warunki (przede wszystkim członkostwo w organizacji, której statutowym celem jest działalność związana z hodowlą rasowych psów) a także kwestie humanitarnego traktowania zwierząt. Ponadto w momencie sprzedaży szczenięcia sporządzana jest umowa między hodowcą a nabywcą, która zawiera oznaczenie rasy, tatuaż / chip, numer metryki, oznaczenie płci, nazwę przydomka hodowlanego, imię szczenięcia, imiona i przydomki rodziców, datę urodzenia. Dokument jest dowodem na to, że szczenię pochodzi z legalnego źródła i zarejestrowanej hodowli.
Chcę, żeby mój pies miał szczeniaki-czy to już hodowla?
Celem hodowli jest doskonalenie poszczególnych ras psów pod względem cech fizycznych, psychicznych i użytkowych z uwzględnieniem podstaw naukowych. Założenie hodowli wiąże się z ogromem formalności i inwestycji. Sam fakt planowania powiększenia psiej rodziny to za mało. Przede wszystkim hodowla oraz psy muszą być zarejestrowane w Oddziale Związku Kynologicznego w Polsce, co będzie dowodem legalnego pochodzenia szczenięcia. Mówić o hodowli psów możemy wtedy, gdy wszystko odbywa się zgodnie z prawem i obowiązującymi przepisami również tymi, które wynikają z Ustawy o Ochronie Zwierząt. Pamiętajmy także, że prowadzenie pseudohodowli jest nielegalne ze względu na brak uprawnień hodowlanych a łamanie zakazów jest karalne. Są to wykroczenia, które podlegają karze aresztu lub grzywny.
Jeżeli rozważamy założenie hodowli psów, powinniśmy przede wszystkim zasięgnąć jak najwięcej informacji na ten temat a także poradzić się kogoś, kto jest ekspertem w tej dziedzinie. Jest to bowiem bardzo odpowiedzialne i kosztowne przedsięwzięcie, które wiąże się z ogromem obowiązków. Musimy liczyć się także z tym, że hodowla psów wymaga poświęcenia czasu. Decyzja o jej założeniu powinna być zatem dobrze przemyślana i świadoma.
Czytaj także: Jak zbudować zaufanie na linii pies – człowiek?